Plzeňsko je mimo jiné známé klášterem „na vodě“ - Plasy, který je výjimečný zejména řešením základů konventu. Kvůli bažinaté půdě bylo pro zpevnění použito více než pět tisíc dubových kůlů, zatlučených do země. Přes ně byl položen trámový rošt a teprve na něj vystavěno zdivo budovy. V přízemí konventu nechali mniši zbudovat temnici, tedy místnost pro provinilce, který byl izolován vždy dvojitými dveřmi od ostatních mnichů. Jídlo mu bylo podáváno nejčastěji ze zimního refektáře prostřednictvím otočného dřevěného bubnu, který se ve fragmentech dochoval dodnes.
V okolí však můžeme najít i některé zřejmě již méně známé památky. Jednou z nich je rovněž i zřícenina hradu Dolní Bělá. Hrad své jméno získal po stejnojmenné říčce, jež protéká pod hradním ostrohem. Hrad byl založen okolo roku 1315. Jeho zakladatelem byl Racek z Bělé ze známého rodu Hroznatovců. Z husitských dob nemáme o hradu žádné přesné zprávy, ale je známo, že v okolí bylo husity vypáleno hned několik vesnic.
Rod Hroznatovců hrad po dvou stoletích opouští a získává ho Jan z Roupova, který jej však musel kvůli dluhům prodat. Od roku 1555 hrad vlastní Šebastián Markvart z Hrádku a na Nekmíři. Právě v té době Dolní Bělá získává renesanční úpravu. Zajímavostí je, že v době, kdy panství držel Diviš Markvart, navštívil hrad při své cestě do Benátek známý cestovatel a hudebník Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Dokonce se o Bělé zmiňuje rovněž i ve svém cestopise. Na Bělé se pak zastavil též při svém návratu z dlouhé cesty domů.
V pohnutém roce 1620 ztrácí hradní pán dvě třetiny majetku. Jeho syn Kryštof nechal roku 1584 hrad přestavět v duchu renesance a jeho syn Diviš Markvart se, jako protestant, v roce 1620 zúčastnil generálního sněmu, kde byl zvolen relátorem zemských desek. Během třicetileté války byl kraj několikrát vypálen a klesl i počet zdejšího obyvatelstva.
Ze středověkého hradu Dolní Bělá se dodnes dochovaly jen skromné zbytky. V roce 1584 byl tedy sice hrad přestavěn v duchu renesance, ale po roce 1755, kdy jej zakoupil již výše zmiňovaný plaský klášter, se začal měnit v ruiny. Po roce 1785 rozebrali lidé zbytky hradu na stavbu vesnických usedlostí. Dnes tedy z hradu sice zbyly skutečně jen pouze drobné pozůstatky, ovšem přesto se jedná o velmi romantické místo, navíc ještě i s překrásným výhledem do okolí.
Dalším zajímavým turistickým cílem je Újezd nade Mží, který se nachází přibližně dvacet kilometrů od Dolní Bělé. Původně se zde nacházela tvrz a poplužní dvůr. Prvním známým majitelem byl Jindřich z Újezda. Dnešní zámecká budova byla postavena v roce 1817 a podobu, kterou vidíme dnes, získala v osmdesátých letech 18. století. Od roku 1949 do roku 1992 sloužil zámek a jeho hospodářské budovy k zemědělským účelům a chovu dobytka. Od roku 1993 je zámek v soukromém vlastnictví, ovšem není nikterak ohrazen, a tak se můžeme projít i v jeho bezprostředním okolí a také tuto historickou památku si prohlédnout.
napsal Petr Matura
fotografie: Petr Matura
zdroje : hrady.cz, pamatkovykatalog.cz, klaster-plasy.cz, zamekujezd.cz aj.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.