V krásné přírodě Českomoravské vrchoviny, u městyse Nedvědice, leží mimořádně zachovalý středověký hrad Pernštejn. Původní jednoduchá dispozice se ztrácí ve spleti pozdějších přestaveb. Můžeme zde tak pozorovat přeměnu středověké pevnosti na luxusnější renesanční sídlo. Díky svému unikátnímu vzhledu patří Pernštejn k nejvýznamnějším moravským hradům a objevil se hned v několika filmech a pohádkách. Někdy se mu říká „mramorový“, protože byl při jeho stavbě hojně využit místní bílý nedvědický mramor. V areálu hradu roste prastarý tis, s jehož osudem je dle pověsti spojen osud hradu. Zanikne-li tis, zanikne i hrad. Přijeďte okusit kouzelnou atmosféru Pernštejna na vlastní kůži. V zimních měsících je hrad pro veřejnost uzavřený, ale může sloužit jako cíl zimní procházky, i zvenku je totiž hrad pohádkový a sněhová pokrývka mu dodává zvláštní kouzlo.
Historie sahající až do 13. století
První historická zmínka o hradu se datuje ke konci 13. století, kdy byl založen pány z Pernštejna a stal se jejich základnou na dalších několik století. Původní nepříliš rozsáhlá stavba na vrcholu skalního útesu s válcovou věží dnes zvanou Barborka a třípodlažním palácem byla postupně rozšiřována tak, jak rostla moc i finanční možnosti rodu Pernštejnů. V průběhu 15. století, po rozsáhlém požáru, došlo k velké gotické přestavbě, hrad zmohutněl a rozšířil se, charakteristické bylo časté užití arkýřů. Intenzivní stavební činnost probíhala až do poloviny 16. století, kdy se začalo budovat čtvrté patro paláce, ale dokončeno již nebylo. Pernštejnům došly finanční prostředky a byli donuceni hrad prodat. Tím vývoj hradu v podstatě skončil. Z tohoto období také pochází kresby s citáty z bible nebo antické literatury a žertovné a neslušné nápisy v češtině, němčině a latině na některých stěnách. V dalších letech se střídali majitelé a docházelo jen k dílčím úpravám - například po neúspěšném švédském obléhání nebo při renesanční úpravě interiéru. Posledními soukromými majiteli hradu byli Mittrowští, kteří ho vlastnili až do roku 1945. Plánovali velkou romantickou přestavbu, na kterou ale neměli peníze a hrad si tak dodnes udržel svoji goticko-renesanční podobu.
K hradu po naučných stezkách
Pod hradem je parkoviště pro auta, motocykly a autobusy, odkud už po svých vystoupáte po síti parkových a lesních cest za zhruba 20 minut do areálu. Pokud zvolíte cestu vlakem, dojeďte na nádraží Nedvědice, na hrad je to pěšky necelé 2 km. Chcete-li spojit cestu i s poznáváním okolí, z Nedvědice vedou tři naučné stezky. Dle svých časových a fyzických možností můžete zvolit okruh dlouhý 4 km, 5,2 km nebo 13,5 km. Brožurku s mapkou naučných stezek si vyzvedněte v Turistickém informačním centru v Nedvědici.
Z osmi poznávacích okruhů si vybere každý
Pokud si budete chtít hrad prohlédnou i zevnitř, pak si budete muset počkat na jaro, hrad se veřejnosti otevírá 31. 3. 2022, plánovat jarní výlety ale můžete už teď a na co se těšit? Návštěvníkům hrad nabízí osm poznávacích okruhů. Základní prohlídka vás během 80 minut provede všemi důležitými prostorami a obdobími hradního paláce. Rezervace předem není nutná, ale doporučujeme ji udělat, pokud nechcete zbytečně čekat. Pokud nemáte tolik času, nebo cestujete s dětmi, které neudrží tak dlouho pozornost, zvolte Zkrácený okruh nebo si jen prohlédněte hradní nádvoří a exteriéry. Případně pro děti ve věku 4-6 let je připravena speciální interaktivní prohlídka paláce, během které s průvodcem hledají indicie a plní jednoduché úkoly. Za odměnu se jim na konci zjeví bílá paní. Na Pernštejně ale myslí i na opravdové milovníky a znalce historie. Pro ty jsou připraveny dva mimořádné okruhy, jeden zaměřený na poslední šlechtický rod na hradě, hrabata Mittrowské z Nemyšle, a druhý na stavebně historický vývoj hradu. Obě prohlídky je potřeba si předem rezervovat a jsou vhodné jen pro fyzicky zdatné osoby. Nejnovější okruh vás zavede do obnovené Vrchnostenské zahrady, která je jedinečným souborem zahradních stylů a nachází se netradičně v horském terénu.
Zdroj text a foto: korunavysociny.cz
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.