Milovníci tajemna hradních zákoutí a romantiky zámeckých komnat nemusejí čekat až na jaro, kdy hrady a zámky většinově otevírají své brány návštěvníkům. Ve středních Čechách se nacházejí i místa, která využívají zimní atmosféru a k návštěvě lákají také v chladném období. V současné době jsou pro návštěvníky přístupné například hrady a zámky Veltrusy, Mělník, Brandýs nad Labem, Loučeň, Radim, Český Šternberk, Mníšek pod Brdy, Karlštejn, Červený Újezd a Křivoklát.
Zvířetice: foto Jan Valečka
Barokní zámek Veltrusy poutá pozornost především díky svému vzhledu, půdorysu v podobě písmene X a také parku s mnoha romantickými stavbami. Prohlídkový okruh Aristokracie: začátek konce nebo Laboratorium, kde se návštěvníci dozvědí vše o provozu zámku, jeho rekonstruování i o tom, jak probíhají renovace historických sbírek, lze navštívit každý zimní víkend.
Zámek Mělník nad soutokem Labe a Vltavy se pyšní uměleckými sbírkami i rozsáhlým vinným sklepem. Lze si ho projít individuálně anebo s průvodcem. V březnu je otevřeno vždy v sobotu a v neděli.
Brandýs nad Labem představuje renesanční klenot s bohatým sgrafitovým zdobením. Oblíbili si ho především panovníci Habsburské dynastie. Císařská a královský zámek je možné navštívit při komentované zimní prohlídce každý víkend.
Živý výklad o historii zámeckých prostor je připraven na zámku Loučeň, kde zámeckými komnatami provázejí bývalí obyvatelé zámku z rodu Thurn-Taxis. Připraveny jsou také speciální prohlídky pro děti. V zámeckém parku čeká na návštěvníky 12 labyrintů a bludišť z nejrůznějších materiálů. Zámecký areál je i v zimě otevřen každý den.
Neobjevený středočeský skvost, zámek Radim, je v zimním období otevřen každý víkend. Majitelé, kteří do záchrany památky vložili celé své srdce, připravili pro návštěvníky hned tři prohlídkové okruhy, a navíc jeden speciální okruh pro děti. Až do konce dubna je v zámeckém sklepení k vidění expozice práva útrpného a hrdelního.
Hrad Český Šternberk se zrcadlí na hladině řeky Sázavy a má hradní i zámeckou tvář. Navenek může působit chladně, uvnitř ukrývá nádherně zdobené a bohaté komnaty. Navštívit je lze při zimních prohlídkách každou sobotu a neděli.
Seznámit se s životem šlechty za první republiky je možné na zámku Mníšek pod Brdy. Reprezentativní salony i soukromé pokoje s předměty denní potřeby se návštěvníkům otevírají od úterý do neděle. Pro dětské návštěvníky se na zámku pořádají speciální Pohádkové prohlídky.
Královský hrad Karlštejn je pro návštěvníky v březnu otevřen každý den kromě pondělí. Navštívit lze soukromé a reprezentativní komnaty zakladatele hradu při komentovaném okruhu Císařská rezidence Karla IV.
Na první pohled by se mohlo zdát, že hrad Červený Újezd na svém místě stojí staletí. Je ovšem starý pouhých 20 let. Kromě krčmy ukrývá muzeum českého venkova, seznamující s každodenním životem venkovanů v 17.-20. století. V zahradě je malý skanzen s replikou větrného mlýna, sušárnou chmele, zvonicí, vinnými sklepy a dalším. Na vlastní oči si lze vše prohlédnout každý zimní víkend.
Jeden z nejstarších hradů u nás s historií sahající až k přemyslovským králům, Křivoklát, je v březnu otevřen každý víkend. Návštěvníci tak mají možnost vidět i v tomto období interiéry hradu, který svou krásou učaroval celé plejádě českých i zahraničních filmových produkcí.
„S klidným srdcem podepíšeme, že hradů není nikdy dost. Pokud byste se otevřených hradů a zámků nemohli nabažit, pokračovat se dá také na mnohé hradní zříceniny. V Českém ráji lze navštívit Valečov, kousek od Mladé Boleslavi pohádkové Zvířetice a v okolí malebné Sázavy Zlonice nebo Zbořený Kostelec. Nad líbeznou Berounkou v tichu stráží krajinu zřícenina královského hradu Týřov. Vyrazit se dá také na Vrškamýk u Kamýku nad Vltavou v oblasti Toulava,“ doplňuje Jakub Kulhánek, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu.
Akce na týden 28. 2.-6. 3. 2022
Výstava Krajinou Krasu Beroun (24. 2.-8. 5.)
V berounském Muzeu Českého krasu je k vidění výstava Krajinou Krasu: Český kras očima umělců a dětí. K vidění jsou díla známých autorů z muzejních a galerijních sbírek, svou tvorbu budou navíc prezentovat také současní malíři s vazbami k regionu. Součástí jsou také malby a kresby osobností regionu a místní přírody od žáků berounské ZUŠ Václava Talicha. Námět většiny ze 115 obrazů představují nejznámější přírodní scenérie. Výstava se koná u příležitosti letošního 50. výročí založení CHKO Český kras a k vidění bude až do 8. května v Jenštejnském domě na Husově náměstí.
Více zde: www.muzeum-beroun.cz
Výstava Zvířata na pranýři – Nové Strašecí (3. 3.-24. 4.)
Muzeum Nové Strašecí pořádá výstavu Zvířata na pranýři, jejímž hlavním cílem je podnítit diskuzi a zprostředkovat aktuální poznatky o konfliktních druzích volně žijících živočichů nacházejících se na pomyslné černé listině rybářů, farmářů, zemědělců, myslivců a lesníků. Výstava je velice výpravná, s množstvím fotografií od profesionálních fotografů a spoustou úžasných vycpanin.
Více zde: www.muzeumtgm.cz
Sporten Dark SNOW Monínec (4. 3.)
V pátek 4. března startuje Sporten Dark SNOW Monínec – veřejný sjezd na lyžích za umělého osvětlení. Po dvouleté covidové přestávce se vrací i s novým partnerem a lídrem v zasněžovacích technologiích, společností Technoalpin, jejíž účast má připomínat zejména to, že trvanlivý základ monínecké sjezdovky tvoří technický sníh.
Více zde: www.dark.snow.cz
Připomenutí bitvy u Jankova 1645 (5. 3.)
V Jankově nedaleko Votic se 5. března od 13 hodin uskuteční tradiční každoroční vzpomínková akce, konaná letos u příležitosti 377. výročí bitvy u Jankova. Začne se řazením a odchodem vojsk z jankovského náměstí, následovat bude vzpomínka na padlé u památníku na Habrovce a křest knihy Bitva u Jankova 6. 3. 1645. Pokračovat se bude ukázkou velké vojenské jednotky a od 15 hodin bitvou. Večer se v jankovském sále uskuteční ples.
Více zde: www.mkcvotice.cz
Otevíráme paraZOO Vlašim (5. 3.)
Otevíráme paraZOO je tradiční akce, která na začátku března otevírá pro návštěvníky brány vlašimské paraZOO. Letošní zahájení turistické sezóny chce návštěvníkům blíže představit práci týmu zvířecích záchranářů ze Záchranné stanice pro živočichy Vlašim, a to hlavně záchranu a péči o mláďata, která jsou symbolem jarních měsíců a také častými pacienty v záchranných stanicích. Návštěvníci se mohou těšit na tematický program, který povedou děti ze ZOOkroužku. Na závěr dne proběhne beseda se členy záchranářského týmu.
Více zde: www.pomoczviratum.cz
Akce na týden 7.-13. 3. 2022
Příběh říčanského hradu – komentovaná prohlídka (8. 3.)
Další termín komentovaných prohlídek říčanského hradu připadá na úterý 8. března. Výstavou pojmenovanou Příběh říčanského hradu provede její spoluautor, historik Mgr. Jan Boukal, který je odborníkem na hrady a středověkou šlechtu. Podrobně návštěvníky seznámí s příběhem hradu Říčany, bude vyprávět o jeho stavební podobě i o jeho majitelích a pánech z Říčan, Bolechovcích z Pušperka a Trčcích z Lípy. Návštěvníci se dozvědí mnoho detailů a faktů o životě na hradech v době míru i války.
Více zde: www.muzeumricany.cz
Lidé ze svatohorských vín (9. 3.)
V refektáři areálu Svatá Hora se uskuteční další cyklus přednášek o historii Svaté Hory, tentokrát spojených s ochutnávkou vín. V rámci již třetího cyklu Cest do minulosti se účastníci budou moci seznámit s osudy lidí, kteří jsou vyobrazeni na etiketách svatohorských vín, s jejichž ochutnávkou budou přednášky spojeny.
Více zde: www.svata-hora.cz
Beseda Lidové kroje v České republice – Zruč nad Sázavou (10. 3.)
Ve spolkovém domě ve Zruči nad Sázavou se uskuteční beseda na téma lidových krojů v České republice. Spolu se spolkovým domem ho pořádá Muzeum Ostrov lidových krojů. Přednášet bude Mgr. Jan Kuča, kurátor sbírek Muzea Ostrov lidových krojů a autor Atlasu lidových krojů v ČR.
Více zde: www.mesto-zruc.cz, www.muzeumkroju.cz
Masopust ve Třtici (12. 3.)
Tradice masopustu provází celé období konce zimy a začátku jara. V Třticích se masopustní veselí chystá na sobotu 12. března. Začne masopustním jarmarkem od 9 hodin, odpoledne bude následovat masopustní průvod obcí a masopustní srocení masek a maškarádů Na Place. Večerní masopustní veselice začne na sále od 19 hodin.
Více zde: www.trtice.cz
Pečecká desítka – Memoriál Jardy Kvačka (12. 3.)
V Pečkách se uskuteční další ročník populárního běhu na 10 km, určeného jak pro rekreační, tak i pro výkonnostní běžce. Odstartuje ve 12 hodin od místní hasičské zbrojnice. Přesně změřená, mírně zvlněná trať je vedena z Peček přes Ratenice do Cerhenic, odkud se po obrátce běží po stejné trase zpět do Peček. Mládežnické závody proběhnou v městském parku od 8.30 hodin.
Více zde: www.pecky10km.cz
zdroj: strednicechy.cz
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.