Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Ústecký kraj  /  Zámek Vrbičany pomalu vstává z popela a stojí za vaší návštěvu

Zámek Vrbičany pomalu vstává z popela a stojí za vaší návštěvu

29.4.2022 - redakce Babinet.cz

Zámek Vrbičany se nachází nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento zámeček se zásluhou nových majitelů pomalu otevírá veřejnosti a rozhodně stojí za vaši návštěvu. Otevřen bude letos od 1.května

I samotná obec Vrbičany se zapsala do naší nedávné historie. Když se v roce 1938 nacistické Německo zmocnilo českého pohraničí, staly se Vrbičany poslední českou vesnicí. Proto zde dokonce vznikla celnice s hraniční kontrolou. Tehdejší úředníci byli ubytováni v hospodářských prostorách zámku.

Zámek Vrbičany: foto Petr Matura

Samotný zámek nechal postavit v roce 1786 František Karel Kresl, svobodný pán z Falnkenburka v pozdně barokním slohu. Byl osvíceným českým šlechticem a aktivním členem zednářských lóží ve Vídni a v Praze. Další majitel František Karel Puteani sídlo zmodernizoval a nechal ho upravit v klasicistním stylu. Zámek navštěvovala také Amálie Mánesová, která zde vyučovala malbu dceru tehdejšího majitele rytíře Jenšíka Wilhelma z Ježova a v roce 1846 zachytila podobu zámku na svém obrazu. Tento obraz dokonce najdete na známce České pošty z roku 2017.

Od roku 1872 až do nacistické okupace byl zámek v majetku hraběcí rodiny Herbersteinů z Libochovic. Ti sice byli německého původu, nicméně hrabě byl udán vlastním synem, že v kavárně ve Vídni kritizoval Hitlerův nízký původ, a zámek mu byl následně odebrán. Za okupace měl pak zámek nucené správce. Prvním byl baron Hanz Henning von Hartrot, který se s rodinou své manželky zapletl do plánovaného atentátu na Hitlera. Většina zná tento pokus o odstranění Hitlera pod názvem akce Valkýra. Když byla Hartrotova účast na spiknutí prozrazena, spáchal 7. července 1944 na zámku sebevraždu zastřelením jen malou chvíli před příjezdem gestapa.

Na zámku pak následně pobýval známý Hitlerjugend v počtu 40 chlapců a 25 úřednic. Na konci války podle vyprávění místního pamětníka na zámku sídlila také organizace Lebensborn, ale těsně před porážkou nacistického Německa byla místní děvčata přemístěna neznámo kam.

Po válce sloužil zámek jako internát Středního odborného učiliště zemědělského a pomalu chátral až do roku 2011, kdy se zámku ujal nový majitel, který se pozvolna pokouší zámek zrekonstruovat. Při rekonstrukci byly nalezeny i původní podlahy a na některých místech odhalena také barokní výmalba, kterou by majitelé rádi obnovili. V současné době zámeček rovněž získává novou fasádu.

Na zámku by kromě prohlídkové expozice mělo vzniknout též ubytovací zařízení. Jelikož zámek o své vybavení přišel, byl zde instalován nábytek dokumentující dobu 1. poloviny 19. století. Dnes zde návštěvník také může vidět bohatou sbírku kočárků paní Hany Müllerové, z nichž některé jsou naprostými unikáty. Nezapomnělo se ani na děti, pro které je nachystána výstava strašidel. Prohlédnout si tu můžete například i velice zdařilou kopii mumie.

Po prohlídce zámku lze rovněž navštívit nedaleké pozůstatky původně větrného mlýna Winsdor z roku 1869 přestavěného na lovecký zámeček v podobě umělé zříceniny. Od konce 19. století se v něm nacházela výletní restaurace a po jejím zrušení v roce 1945 se stal přirozenou zříceninou. V okolí se pak dále nachází velké množství dalších zajímavých míst, která určitě také stojí za vaši návštěvu.

 

kopie mumie: foto Petr Matura

Napsal Petr Matura

zdroj: zamekvrbicany.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz