Králíky jsou historicky nejvýchodnějším městem Čech. Najdeme je při trojmezí s Moravou a Slezskem, respektive Kladskem. Toto malé město, kde žije přibližně 4 800 obyvatel a první písemná zmínka o něm pochází z roku 1544, leží v nadmořské výšce 560 metrů v brázdě mezi Orlickými horami na západě a Králickým Sněžníkem a Hanušovickou vrchovinou na východě. Poměrně nedaleký Králický Sněžník s nadmořskou výškou 1424 metrů, vzdálený asi dvacet kilometrů severně od města, je pak zajímavý mimo jiné tím, že několik desítek metrů od jeho vrcholu, na jižním svahu hory pramení řeka Morava.
foto Petr Matura
Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. V Králíkách a jejich okolí můžeme navštívit hned několik zajímavých muzeí. Přímo ve městě je to Městské muzeum Králíky, jež nabízí zajímavou expozici všem, kteří se zajímají o historii Králicka. Při muzeu je také otevřeno turistické informační centrum města Králíky.
V Prostřední Lipce pak najdeme Vojenské muzeum Králíky, které je svou vojensko – historickou expozicí věnované obraně státu a armádě vůbec. Můžeme si zde prohlédnout nejen bojovou techniku, obrněné transportéry, tanky, děla, ženijní stroje, ruční zbraně i nejrůznější druhy munice, ale i uniformy, fotografie a dobové dokumenty. V bezprostřední blízkosti vojenského muzea se nachází velké množství zachovalých pevnostních staveb různých typů.
foto Petr Matura
Za návštěvu pak určitě stojí i expozice v centru města, věnující se celnictví jako jednomu z nejstarších „řemesel“ v Králíkách. Na Velkém náměstí se zde velmi moderní a živou formou můžeme ponořit do historie celnictví díky velice zajímavě pojaté výstavě, která začíná patronem celníků, tedy svatým Matoušem a pokračuje přes kancelář vyššího celního úředníka rakouského místodržitelství až po kancelář prvorepublikového celního úředníka. Nezapomíná se tu ani na podobu celnictví za totality a prohlídku zakončíme celnictvím současnosti. Díky dobovým fotografiím i exponátům si připomeneme, jaká byla celní služba za socialismu a jak a také co se v té době pašovalo… Nakonec uvidíme rovněž i některé snímky ze současného vývoje celnictví. Slyšet zde rovněž můžeme unikátní vyprávění pašeráků i příslušníků finanční stráže z hor z 1. poloviny 20. století, a to z původních zvukových záznamů.
foto Petr Matura
Snad nejvýznamnější památkou je však poutní klášter Hora Matky Boží. Jedná se o klášter založený na stejnojmenném vrchu v Hanušovické vrchovině, který je vzdálený asi 1,5 kilometru východně od města. Klášter je zároveň i hlavním poutním místem královéhradecké diecéze a ve své výšce 760 m n. m. tvoří přirozenou dominantu kraje. V roce 2018 byl celý zdejší poutní areál prohlášen za národní kulturní památku České republiky.
foto Petr Matura
V okolí města pak můžeme najít rovněž i objekty Králické pevnostní oblasti. Jedná se o část pásma československého opevnění budovaného před druhou světovou válkou proti sílící hrozbě nacistického Německa. Zajímavá je rovněž i skutečnost, že dne 5. prosince 1938 navštívil zdejší dělostřeleckou tvrz Hůrka sám Adolf Hitler.
Navzdory tomu, že Králíky jsou skutečně poměrně malým městečkem, při jeho návštěvě a prohlídkách okolí se tady rozhodně nudit nebudete...
napsal Petr Matura
zdroj: kraliky.eu
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.