Občas se potřebujeme protáhnout, nadýchat se čerstvého vzduchu a vycházku si zpestřit i návštěvou zajímavých míst. Velmi podnětná, ale přitom turisticky nepřetížená turistická trasa vede například z obce Mutějovice na Rakovnicku. Zde se před cestou můžeme posilnit v místním pivovaru, který nabízí prodej jídla i piva přes okénko s sebou. Výchozích tras odtud vede víc. Můžeme se vydat například kolem Čertova kamene, což je křemencová skalka opředená mnoha pověstmi. Leží asi kilometr od Mutějovic přímo u silnice na trase, která nás zavede po dalších asi dvou kilometrech k pozůstatkům hradu Džbán. Hrad byl ve 13. století založen přemyslovským rodem a svou funkci plnil do poloviny 16. století, kdy začal postupně chátrat. V 19. století byl bohužel silně poškozen těžbou opuky, takže dnes můžeme spatřit jen zbytky věže a obvodových zdí paláce. I přesto se jedná o velice romantické místo, k němuž se pojí mnoho legend a pověstí.
Kounovské řady: foto Petr Matura
Po dalších přibližně třech kilometrech nás trasa zavede k asi nejzajímavějšímu cíli, kterým jsou Kounovské kamenné řady. Nacházejí se na náhorní plošině Rovina nad Kounovem ve výšce 525 metrů nad mořem. Jedná se o památku obestřenou množstvím záhad. Na lokalitě zhruba 11 ha, dnes porostlé smíšeným lesem, se nachází 14 rovnoběžných řad, které jsou sestaveny z více než dvou tisíc neopracovaných křemencových kamenů.
Kounovské řady, kámen Pegas: foto Petr Matura
Některé kameny již dnes chybí, ale i tak se jedná o velmi zajímavé místo. Řady mají takřka přesnou severojižní orientaci. Asi nejznámějšími a největšími kameny jsou Pegas (obr.) a Gibbon. Podél celé trasy se nacházejí informační cedule a označeny jsou tu také dva výše zmíněné kameny.
Součástí místní naučné stezky je i poutní kaple sv. Vojtěcha (obr.), nacházející se asi 1,5 km od kamenných řad. Původní kaple zde byla podle písemných záznamů postavena v 16. století na místě, kde se v roce 992 měl zastavit sv. Vojtěch a vyprosit déšť pro zdejší kraj sužovaný suchem. Podle místní tradice však zde byla kaple postavena již v roce 999, po Vojtěchově svatořečení. Dnešní kaple byla v roce 2006 zrestaurována. Na tomto místě se nachází také v současné době již vyschlá studánka sv. Vojtěcha.
poutní kaple sv. Vojtěcha: foto Petr Matura
Celá tato turistická trasa měří necelých osm kilometrů. Pokud jste zdatnějšími turisty a nechcete se ihned vracet, můžete se vydat dále po značce přes hradiště Rovina, které bylo osídleno zejména v mladší době bronzové a halštatské kolem 6. století př. n. l. Můžete zde spatřit i dochované příkopy a valy. Po značené trase lze dále pokračovat asi 2,5 kilometru na zříceninu hradu Pravda. Jedná se o poměrně dobře dochovanou zříceninu hradu, který byl postaven na opukovém ostrohu ve výšce 481 m n. m. Nejstarší zmínka o Pravdě pochází z roku 1380 a hrad má velmi bohatou historii. Lákal také tuláky a lupiče, kteří se ukrývali ve zdejších sklepeních, o čemž svědčí záznamy ve smolných knihách. Zajímavostí je, že 12. července 1868 se zde konal tábor lidu, kterého se zúčastnilo 10 tisíc lidí.
Zřícenina hradu Pravda: foto Petr Matura
Po prohlídce hradu se může návštěvník buď vydat zpět do Mutějovic, nebo pokud cestujeme vlakem, nejbližší trasa vede do obce Domoušice po značené turistické stezce, která je dlouhá necelé dva kilometry.
Výhodou tohoto středně náročného turistického okruhu je, že si každý návštěvník může délku trasy upravit podle svého, a pokud nejsme na výletě autem, z okolních obcí většinou najdeme dobré vlakové spojení.
Napsal Petr Matura
zdroj: redakce, rakovnicko.cz
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.