Letos v prosinci si připomínáme výročí 150 let od narození věhlasného architekta a vůdčí osobnosti české moderní architektury Jana Kotěry, který stavěl i ve středních Čechách. Za architektonickými skvosty, na kterých se podepsala jeho ruka, je možné vyrazit do Ratboře, Roztok u Prahy, Černošic, Králova Dvora i k Sedlčanům. Mnohá díla si lze prohlédnout pouze zpoza plotu, nic to ovšem nemění na jejich velikosti a důležitosti.
Fröhlichova letní vila: Autor Petr Kubín
Architekt mezinárodního významu se narodil 18. prosince 1871 a postavil řadu inovativních vil zejména v Praze. Další lze obdivovat na mnoha místech středních Čech, například v Ratboři poblíž Kolína, kde pracoval na dvou vilách – zámcích. Stavěl je pro rodinu cukrovarníků Mandelíkových, pro něž nově postavil vilu známou jako Nový zámek či Chateau Kotěra – to podle elegantního prvorepublikového hotelu, který v něm v současné době sídlí. Upravil i sousední Starý zámek, kterému navrhl moderní přístavbu a vytvořil tak architektonicky zcela ojedinělé dílo, patřící k nejodvážnějším počinům na českém venkově. Tento zámek si návštěvníci mohou v současné době prohlédnout pouze zvenčí zpoza plotu, jeho interiér čeká na opravu.
V nedalekém Kolíně se Kotěrova ruka podepsala na hřbitově na náhrobcích Arnošta Mendelíka a dále majitele kolínského závodu na výrobu obuvi, pana Zikmunda Feldmanna. Jeho žák František Janda je autorem kolínské rozhledny Vodárna. U Sedlčan v obci Červený Hrádek stojí stejnojmenný zámek, kterému současnou podobu vtiskl na konci 19. století právě Kotěra. Přístupný je jeho přilehlý park.
Chateau Kotěra: se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu
Další Kotěrovu stopu lze ve středních Čechách obdivovat na Berounsku v Králově Dvoře, kde architekt projektoval dělnické kolonie, jejichž součástí jsou úřednické domy, závodní hotel, nemocnice a další související objekty. Pracoval i v nedalekých Chrustenicích, kde realizoval Götzovu vilu, která je podle jeho žáka Novotného nejvěrnějším českým překladem anglického domu. Jendou z nejvýznamnějších vilových lokalit ve středních Čechách jsou Černošice, i tam Kotěra pracoval – na Fröhlichově letní vile a na vile Emila Kratochvíla.
Výlet za architektonickými skvosty Jana Kotěry ve středních Čechách je vhodný hlavně pro obdivovatele promyšlené architektury a pro ty, kteří rádi objevují málo známá místa. „V některých případech je sice prohlídka možná jen zpoza plotu, i tak si ovšem návštěvník uvědomí architektovu velikost a dost možná začne pociťovat větší hrdost na to, jaké skvosty ve středních Čechách máme. I my jsme na ně samozřejmě patřičně hrdí,“ dodává Karolína Kratochvílová, projektová manažerka Středočeské centrály cestovního ruchu.
zdroj: strednicechy.cz
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.