Pozůstatky hradu se zvláštním jménem Zvěřinec najdeme ve Středočeském kraji, v okrese Příbram. I když se z hradu mnoho nedochovalo, jeho návštěva určitě stojí za to. Nachází se v nadmořské výšce 542 metrů a kdysi z něj byl dobrý výhled do širého okolí. Své jméno mohl získat po bývalé oboře v okolí, ale někteří badatelé a romantické duše ho spojují se staročeským jménem zvěrokruhu, kterému se také mělo říkat ,,zvěřinec“.
Pozůstatky hradu: foto Petr Matura
Hrad byl založen ve 14. století, poprvé je v tomto roce zmíněn hradní pán Martin ze Zvěřince.
Zajímavostí je, že jeho potomek, pan Václav ze Zvěřince, na počátku husitského hnutí prý hostil na svém hradě Jana Husa. V roce 1415 údajně dokonce Václav ze Zvěřince připojil svoji pečeť na stížný list do Kostnice. V roce 1539 zakoupil již opuštěné sídlo pan Růta z Dírného.
Hrad svojí mystičností očaroval i Karla Hynka Máchu, který jako student trávil prázdniny v blízkých Měšeticích. Mácha měl zcela určitě cit pro místa se zvláštní energií. Připomeňme si například jeho návštěvu hradu Houska, který je znám svou ,,dírou do pekla“ a množstvím paranormálních jevů. V roce 1936, v době stého výročí smrti slavného básníka, byla na hradě Zvěřinec umístěna pamětní deska.
Místo, kde stával hrad: foto Petr Matura
Skutečnost, že je na hradě opravdu zvláštní energie, dosvědčuje i krátký příběh, zveřejněný na webu hrady.cz: ,Na Zvěřinci jsme byli s rodinkou v roce 2000. Zajímají nás všechny sebeméně zachovalé hradní stavbičky, a tak jsme samozřejmě nevynechali ani Zvěřinec. To samo o sobě není nic asi tak zajímavého. Na hradě jsme prohlédli celý areál a pak usedli na několik volně ležících kamenů. Dcera, v té době jí byly dva roky, začala svůj "příběh". Nikdo ji nijak neinspiroval. Doslova si nás posadila a říká: "Řeknu vám, jak pán přijel na koni a pak pán zabil pána." Pořád dokola. A potom ještě řekla, že vše hoří a lidi jsou smutní. Poněkud neobvyklá příhoda. A protože chodíme po hradech velice pravidelně – můžu potvrdit, že jinde se to už neopakovalo.‘ K tomu lze pouze dodat, že děti jsou často velmi vnímavé a mají schopnost vidět věci, které již my dospělí často nevnímáme. Legenda také vypráví, že v útrobách kopce se nachází spící vojsko, podobně jako na našem Velkém Blaníku nebo slovenské zřícenině hradu Sitno.
V útrobách kopce se také mají nacházet poklady, které jsou stejně jako jinde přístupné pouze na Velký Pátek, stejně jako na jiných podobných magických místech. Někteří místní obyvatelé měli také v souvislosti s hradem podivné zážitky, avšak je pochopitelné, že zdaleka ne každý o nich chce veřejně hovořit.
V místě, kde stojí hrad, jsou prý občas vidět rozsvícená okna, která však samozřejmě neexistují. A tak si můžeme klást otázku, zda na hradě skutečně dochází k nějakým paranormálním jevům. Ty však mohou mít svůj původ ještě v dávnějších dobách, jelikož na svazích kopce pod hradem se nacházejí tři vztyčené kameny, připomínající menhiry. Tyto posvátné kameny najdeme ostatně i v blízkém okolí, například poblíž obce Chlístov konkrétně tzv. „Chlístovské menhiry“, pocházející z předkřesťanských dob. Podle senzibila Pavla Kozáka tyto menhiry vyzařují pozitivní energii, zatímco okolí vnímá jako silně negativní.
Bylo tomu tak rovněž i v případě kamenů kolem hradu Zvěřinec? Na místě někdejší věže prý citliví lidé vnímají pozitivní energii. Téměř se zdá, že menhiry měly kdysi chránit tato místa před negativním vlivem zvenčí, ale jedná se pouze jen o můj názor. Každopádně nejen hrad, ale vůbec celý tento kraj je přímo protkán tajemnými a záhadnými místy, takže nezbývá nic jiného, než si vše ověřit na vlastní kůži.
napsal Petr Matura
Zdroje: Wikipedie.cz, hrady.cz, sedlec-prcice.cz a archiv autora
Vaše názory
velice zajímavé...
1
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.