V letošním roce se slaví výročí 1100 let od smrti „matky České země“ a naší patronky, kněžny Ludmily. Nechte se inspirovat a vydejte se do středních Čech na pět nejzajímavějších míst, která jsou se světicí nerozlučně spjata. Nemusíte ani vyrážet přímo na pouť, abyste zažili ten tajuplný pocit, že procházíte místy, kudy procházela i sv. Ludmila a kde se formoval náš národ. Tak kam to bude?
Tetín
Nejvýznamnějším místem spojeným se světicí je Tetín na majestátním skalním ostrohu nad řekou Berounkou. Tady kněžna Ludmila ke konci svého života pobývala na svém dvorci a právě sem 15. září 921 do její ložnice vtrhli vrazi najatí snachou Drahomírou, kteří krutě ukončili její život. Každoročně se sem konají pouti a celoročně je možné navštívit tři zdejší kostely – sv. Ludmily, sv. Kateřiny a sv. Jana Nepomuckého.
fotografie: se svolením Středočeská centrála cestovní ruchu
Levý Hradec
Nedaleko Prahy leží také Levý Hradec, který je pozůstatkem středověkého přemyslovského hradiště. I tady měli kněžna Ludmila s knížetem Bořivojem I. sídlo. Kostel sv. Klimenta, který tu nechali ke konci 9. století vybudovat, se stal prvním křesťanským kostelem v Čechách. Necelý kilometr dlouhá naučná stezka vás provede jak historií, tak i přírodou tohoto krásného středočeského místa.
fotografie: se svolením Středočeská centrála cestovní ruchu
Mělník
Na soutoku řek Labe a Vltavy leží královské město Mělník, ve kterém se podle některých pramenů Ludmila narodila. Se světicí je tu spojován také začátek pěstování vinné révy, díky čemuž je sv. Ludmila považována za patronku vinařů. Stala se zakladatelkou vinařské tradice v Čechách. Za poznáním i ochutnávkou se vydejte do místních vinných sklepů.
fotografie: Jan Valečka
Svatý Jan pod Skalou
Obec Svatý Jan pod Skalou nedaleko Berouna je za svatoludmilské místo považován díky legendě, která vypráví o poustevníkovi Ivanovi, jehož laň postřelil na lovu kníže Bořivoj. Vydat se tu můžete do jeskyně, ve které žil, ke kameni, na kterém se modlil, i ke svatoivanskému léčivému prameni. Setkání Ivana s Ludmilou je vyobrazeno v místním benediktinském klášteře, ve kterém dnes sídlí pedagogická škola.
fotografie: se svolením Středočeská centrála cestovní ruchu
Budeč
Podle legend je Budeč místem, kde byl vyučován mladý kníže Václav. Proto je dost možné, že tu pobývala i kněžna Ludmila. Zdejší rotunda je v jádru nejstarším doposud stojícím kostelem v Čechách a je možné si ji prohlédnout. K vidění jsou i zbytky hradiště z doby, kdy Budeč bývala opěrným mocenským centrem Přemyslovců. Poutě se sem konají dvakrát do roka.
fotografie: se svolením Středočeská centrála cestovní ruchu
Další místa, kam vyrazit za sv. Ludmilou, hledejte na www.strednicechy.cz.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.