Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Plzeňský kraj  /  Město Tachov s dochovanými unikátními městskými hradbami stojí za návštěvu

Město Tachov s dochovanými unikátními městskými hradbami stojí za návštěvu

17.9.2021 - redakce Babinet.cz

Město Tachov, nacházející se v západní části Plzeňského kraje, je zajímavým cílem pro milovníky historických památek a turistiky. Tachov v dávných dobách ležel na tzv. Norimberské stezce, která České království spojovala s Bavorskem. Tachov patří k nejstarším sídelním celkům západních Čech a ještě dávno před založením středověkého města zde stávalo slovanské hradiště.

Tachov - hláska: foto Petr Matura

O rozvoj Tachova se pak zasloužil král Přemysl Otakar II., který zde nechal postavit kamenný hrad a město dal obehnat mohutnými hradbami, jejichž unikátní pozůstatky můžeme vidět i dnes. Z celkového počtu 26 věží se celých 21 dochovalo a na některé lze vystoupit dodnes.

Stejně tak, jako rovněž i jiná města, neměl ani Tachov v dávných dobách na růžích ustláno. Zmínit můžeme například rok 1427, kdy husité stíhali směrem k Tachovu zbytky IV. křížové výpravy a tachovský hrad musel po několika dnech kapitulovat. Husité údajně tehdy nechali povraždit všechny muže. Památkou na vraždění je název uličky ,,Krvavá“, kde prý k mordování obránců došlo.

Tachov - městské hradby: foto Petr Matura

V sousedství této uličky se nachází gotický chrám Nanebevzetí Panny Marie založený za vlády Karla IV. Na věž chrámu lze v určené dny vystoupit a podívat se na město z výšky. Nedaleko se nachází také kostel sv. Václava, postavený původně už za městskými hradbami. První zmínky o něm pocházejí z roku 1329 . Roku 1802 ho zakoupil rod Windischgrätzů, jimž sloužil jako rodinná hrobka. Kolem kostela můžeme vidět 15 zachovalých náhrobních kamenů.

Zapomenout zcela jistě nesmíme na tachovský zámek, který stojí na místě výše zmíněného hradu. Po nájezdu Švédů v roce 1648 byl hrad do základu vypálen a tehdejší majitelé, rod Losyů, ruiny nechal přestavět na barokní zámek. Přestavba však probíhala velmi pomalu, neboť ještě v roce 1681 Balbín píše o zřícenině.

tachovský zámek: foto Petr Matura

Veřejnosti je zámek přístupný od roku 2014 a určitě stojí za návštěvu. Na zámku prý můžete potkat ducha jednoho z dřívějších majitelů Johanna Philippa Husmanna, který koupil město Tachov roku 1623 od Ferdinanda II. K místním obyvatelům se prý nechoval příliš vlídně, a tak jeho duše údajně po smrti nenachází klidu. Zámkem obchází jako bílá paní i jeho manželka, takže se na zámku můžete těšit rovněž i na případné setkání s tajemnem...

Dalším bodem, jež během návštěvy města nelze opomenout, je františkánský klášter, založený  roku 1466. Stojí na místě špitálu, který zničili husité. Jedná se o barokní čtyřkřídlou stavbu s rajským dvorem uprostřed. Od roku 1959 je zde umístěno muzeum Českého lesa, které mapuje zajímavou historii Tachova a okolí. Na prohlídkové trase můžeme navštívit i nádherně vyzdobený klášterní refektář. V sousedství kláštera se pak nachází klášterní kostel Maří Magdalény z roku 1866, postavený na místě špitálního kostela. Návštěvníka zaujme zejména oltář od místního rodáka Franze Rumplera.

Prohlídku pamětihodností města můžeme zakončit návštěvou židovského hřbitova, který se nachází nedaleko muzea, kde vám během své provozní doby (kromě soboty, kdy židé slaví šábes) od něj zapůjčí klíče.

Pokud máte více času, určitě v okolí města naleznete velké množství dalších zajímavých historických památek i přírodních cílů, takže se zde rozhodně nudit nebudete.

průchod tachovskými hradbami: foto Petr Matura

napsal Petr Matura

zdroj: wikipedie, tachov.cz, tachov-mesto.cz

Vaše názory

abrakagabra
17.9.2021 12:31

velmi pěkný článek, zajímavé město...

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz