Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Zkázu Žebráku zapříčinil poklad, dnes je i ve vesmíru

Zkázu Žebráku zapříčinil poklad, dnes je i ve vesmíru

9.8.2021 - redakce Babinet.cz

Žebrák si letos připomíná 625. výročí od povýšení na královské komorní město. Králové pobývali i na nedalekém hradu Žebrák, jehož torzo je dnes nepřehlédnutelnou dominantou kraje a spolu s Točníkem tvoří ikonickou dvojici hradů, stojících takřka vedle sebe. Podle pověsti byl na hradě za krále Václava IV. ukryt poklad, který dost možná zapříčinil také jeho zkázu. I jako zřícenina má však své kouzlo a rozhodně stojí za návštěvu. Kdy jindy se sem vydat než v době, kdy se jeho jméno dostalo i do vesmíru?

fotografie: se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu

Město bylo založeno ve 2. polovině 13. století na bývalé obchodní stezce z Prahy do Norimberku, kam se ve středověku často vydávali čeští panovníci Jan Lucemburský a Karel IV. Není proto divu, že z něj Jan Lucemburský udělal královský majetek. Roku 1341 sem byl přesunut bratr Karla IV., Jan Jindřich z Tyrol, kterého jeho manželka zavrhla a on se tu tak skrýval před hanbou, kterou jednání způsobilo.

Karel IV. na hrad zanevřel poté, kdy mu zde zemřel jeho prvorozený syn. Jeho nástupce Václav IV. však na Žebráku rád pobýval a navrátil mu ztracenou slávu. Nechal ho dokonce opravit. Po zničujících požárech však královská komora na opravy rezignovala, převedla Žebrák zástavním držitelům a ti dílo zkázy dokonali. Usilovně se totiž pustili do hledání pokladu, který sem Václav IV. údajně schoval. Nenašli nic a zůstaly po nich jen zničené zdi. Zkáza hradu byla nevyhnutelná. Všechny rány osudu přestála do dnešních dnů jen hlavní věž, která se nyní využívá jako rozhledna.

fotografie: se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu

Krásný pohled na zříceninu hradu Žebrák, pojmenovaného nejspíš podle skalního žebra, na kterém byla pevnost postavena, a také na sousední Točník, se naskýtá mimo jiné z hvězdárny, stojící na jižním okraji města Žebrák. Právě z této hvězdárny vzešel zajímavý nápad pojmenovat podle města nově objevenou planetku, kroužící na dráze mezi Marsem a Jupiterem. Tak se letos zrodila 131181 Žebrák, odkazující i vysoko ve vesmíru na romantickou krajinu královských středních Čech.

fotografie: se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu

Z města Žebrák na stejnojmennou zříceninu hradu vede značená turistická trasa. Spoustu pěkných značených tras lze projít v přilehlé CHKO Křivoklátsko. Dalšími tipy se můžete inspirovat na www.strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz