Jarní čas je k cestování jako stvořený. Dobré je poznávat nejen nové dálavy, nové země, nové horizonty, nové národy i s jejich mentalitou, kulturou a folklórem, dobré je také neopomíjet poklady, jež nabízí nám všem naše rodná hrouda.
Jedním z kultovních míst země české je hora Říp. Neboť jsem počátkem letošních prázdnin zavítala do Roudnice nad Labem, městečka vzdáleného od utajených stop praotce Čecha pouhých 5 km, nemohla jsem tuto kulturní i přírodní památku minout. O této, pro český národ symbolické hoře, se prvně zmiňuje Kosmos ve své kronice. Slavný zápis o tom, kterak praotec Čech vystoupal na její vrchol a okouzlen zemí plnou mléka a strdí rozhodl se zůstat, s ním i jeho kmen a následně jejich potomci. Ve stejném duchu vypráví i o něco mladší kronika Dalimilova a známá kronika Václava Hájka z Libočan. Tuto událost zachycuje ve svých Starých pověstech českých také Alois Jirásek.
fotografie: archiv autorky
Hora Říp je typická svým homolovitým tvarem v jinak rovné krajině. Dosahuje 459 m n.m., 230 m nad okolím. Její dnešní zalesnění je umělého původu. Původně lysá hora byla až v 19. století osázena duby, buky, jasany, javory i břízami majitelem řipského panství Mořicem Lobkowitzem na žádost roudnického hospodářského spolku. Začnete-li stoupat k vrcholku hory, cestu si můžete zpříjemnit několika vyhlídkovými místy, která nabízejí pohled do širokého okolí. Za dobré viditelnosti je možné z pražské vyhlídky zahlédnou nejen mělnickou elektrárnu, ale na obzoru i siluetu 38 km vzdušnou čarou vzdáleného Pražského hradu. My jsem to štěstí měli.
Na samém vrcholku hrdě stojí velmi zdařile zrekonstruovaná rotunda sv. Jiří. Tu dal vystavět v roce 1126 kníže Soběslav na památku vítězství nad německým panovníkem Lotharem v bitvě u Chlumce. Románská rotunda byla k oslavě rodu Přemyslovců zasvěcena sv. Jiří, patronu orby. Od roku 1143 patřila hora s rotundou strahovskému klášteru. Po husitských válkách byli majiteli vladykové Ctinští, z nichž Martin z Mnetěše nechal pro rotundu ulít dva zvony. V roce 1515 se Říp stal opět majetkem strahovského kláštera, který jej s Mnetěší prodal roku 1577 Vilému z Rožmberka. Po jeho smrti se stali na dlouho dobu držiteli Lobkowitzové. Nejstarší známé stavební úpravy rotundy byly provedeny v roce 1826 při příležitosti 700. výročí bitvy u Chlumce. V letech 1869-81 byly provedeny velké úpravy, při nichž byla sejmuta kamenná krytina a nahrazena cementovými deskami. V letech 1966-74 byl opraven celý plášť rotundy a obnoven původní tvar.
Roku 1848 se Říp stal místem táborů lidu za národní a sociální práva. Ve stejném roce z něj byl slavnostně odvezen kámen do základů Národního divadla v Praze. Od roku 1951 se Říp stal státní přírodní rezervací. O několik let později v roce 1963 je Říp s rotundou sv. Jiří národní kulturní památkou.
Zavítala jsem do těchto končin poprvé. Přestože se mi vždy líbila slova herce Miroslava Horníčka, který s oblibou říkával, jak praotec Čech neměl se zastavit, nýbrž posbírat zbytky svých vyhasínajících sil a jít ještě kousek dál, dál na jih až k břehům moře, přiznám se, že jsem vzhůru stoupala s pocitem určitého respektu k historii, k dějinám, k předkům. Na samém vrcholku nestojí pouze románská rotunda, ale o kousek níže je roubenka, zbudovaná ve 20.století, kde je možné se občerstvit. Ve třicetistupňových letních parnech nebylo možné ji minout. Sotva jsme se zchladili a naplnili vyprahlé chuťové pohárky, obešli jsme Říp po celém jeho horním obvodu kolem dokola, nevynechali jsme jedinou možnost pohlédnout do širého kraje, které našemu praotci tolik učaroval.
Musím říct, že i když mi moře bytostně schází, pohled, který se nám z každého kousíčku hory nabízel, jakoby vysvětlovat, objasňoval a učarovával. Malé kouzelné vesničky pod námi, lesy, pole, louky, zalité v horku a svitu slunce, pohlazené drobným vánkem, vrchovina, linoucí se až k Mělníku, k Praze, k Roudnici, obklopovala vše.
Nyní bych mohla říci, až v okamžiku, kdy jsem sama stála na vrcholku ne příliš vysoké čedičové hory, až jsem se „dotýkala" symbolu českého národa, byla jsem ráda, že praotec Čech a celý jeho kmen zůstal. Vybral nám krásný kousek země. Nedohlédneme k břehům oceánů ani nezahlédneme vrcholky špičatých velehor pokrytých věčným sněhem. Máme však jiné klenoty. Stačí se někdy jen dobře dívat.
Napsala Hana Sedláčková
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.