Unikátní Pivovarské muzeum v Plzni patří k nejstarším svého druhu v Evropě. V květnu ve velkém stylu oslaví 60. narozeniny a vy se můžete přidat! Na první pohled nenápadný dům ve Veleslavínově ulici skrývá mnoho zajímavého – a právě oslava jubilea je tou správnou příležitostí pořádně jej prozkoumat.
Ve znamení úctyhodného výročí se 31. května ponese tradiční Muzejní noc v Pivovarském muzeu a Plzeňském historickém podzemí. Pivovarské muzeum vás přivítá od šesté hodiny večerní za svitu loučí a hudebního doprovodu harmonikáře. Prohlídky se budou konat až do půlnoci a během nich uslyšíte hrát původní orchestrion, uvidíte rozpohybovaný parní stroj, prohlédnete si středověkou sladovnu, která fungovala až do 2. poloviny 19. století a mnoho dalšího. Na muzejním dvorku svou zručnost předvedou bednáři Plzeňského Prazdroje. Občerstvit se můžete čepovaným pivem Pilsner Urquell a na netradičně osvětlených hradbách si opéci buřty, které dostanete oproti vstupence zdarma. Vstupné do muzea činí 50 Kč. Prohlídky není zapotřebí si předem rezervovat, muzeum si projdete sami a průvodci budou k dispozici pro názorné ukázky či přednášky.
Program Muzejní noci 2019 ozdobí slavnostní vernisáž výstavy Pivovarské muzeum již 60 let! Jedinečná expozice poprvé představí nejstarší a nikdy nezveřejněné fotografie z doby záchrany právovárečného domu, v němž od roku 1959 sídlí právě Pivovarské muzeum. Prostřednictvím fotografií tak nahlédnete do historie vzniku muzea a jeho proměny v čase. Výstava bude dostupná v běžnou otevírací dobu muzea až do konce roku.
Plzeňské historické podzemí nabídne v rámci Muzejní noci 2019 každých 20 minut komentované hodinové prohlídky. Poznáte život pod městem a odhalíte tajemství autentických nálezů a zákoutí, které podzemí skrývá. Symbolické vstupné je 50 Kč a děti do 6 let mají vstup zdarma (dětem do 3 let není s ohledem na bezpečnost vstup na trasu povolen). Z kapacitních důvodů je doporučeno vstupenku na prohlídku koupit předem online na www.prazdrojvisit.cz.
Ke každé správné narozeninové oslavě patří dárek – v Pivovarském muzeu tak budou na počest 60. výročí založení nově osazena vrata do portálu, který nechal na muzejním dvorku v roce 1958 instalovat zachránce památek Jan Hejtmánek. Portál se zchátralými vraty původně pocházel z domu č. 39 v Malé ulici a po léta patřil k plzeňským kuriozitám. Zpustlý dům totiž vynášel svému majiteli velký výnos z práva várečného, tedy podíl ze zisku v Měšťanském pivovaru v Plzni, který činil několik tisíc korun. Příběh zlidověl a říkalo se, že se výnos vyplácí tzv. na vrata. Nová vrata zhotovili bednáři Plzeňského Prazdroje ze starých prken nalezených na muzejní půdě a oživili tak dávno zapomenutou historku.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.