Ryteckou dílnu a foukání skla pro veřejnost, předvádění vinutí perel, korálkování pro děti i vernisáž výstavy rytého skla nabídne Muzejní noc v Huti František v Sázavě. Návštěvníkům slibuje nevšední podívanou na pozadí rozžhavené pánvové pece i speciální světelnou instalaci.
„Atmosféra v huti bude určitě jiná než při běžné denní prohlídce. Zážitkem bude už jen pozorovat skláře při práci u rozžhavené pánvové pece, když okolí huti bude ponořeno do tmy. Vystupovat ze tmy bude i komín huti, na který připravujeme zajímavou světelnou instalaci,“ prozradil Václav Pošmurný, ředitel společnosti CESTY SKLA o.p.s., která sázavskou huť provozuje. Zájemci podle něj nepřijdou ani o možnost vyfouknout si kouli nebo vyrobit skleněnou květinu pod dohledem mistrů sklářů. Kromě prohlídky stálé expozice se mohou těšit také na nový muzejní obchod.
Muzejní noc v Huti František zahájí v 18.00 vernisáž putovní výstavy výsledků 7. mezinárodního sympozia rytého skla, které se konalo loni v září v Kamenickém Šenově. Aktivně se ho zúčastnily téměř tři desítky výtvarníků a studentů, zastupujících domácí, evropskou i americkou scénu. Účastníky vybírala odborná komise složená z renomovaných umělců, sklářských výtvarníků, designérů, kurátorů a teoretiků moderního a současného skla. Na základě jejich výběru do Kamenického Šenova přijeli autoři například z Belgie, Bulharska, Francie, Japonska, Lotyšska, Polska, Rumunska či již tradičně z Rakouska a Německa.
Účast na šenovském setkání je považována za vysoce prestižní záležitost. Jeho nedílnou součástí je teoretické sympozium, které přináší odborné poznání českého i světového rytého skla a také informace o dění v tomto oboru v muzeích a výzkumných institucích. Šenovské setkání bylo založeno před 20 lety. Jubileum připomíná publikace Dvacet let mezinárodních sympozií rytého skla v Kamenickém Šenově.
Bývalou sklářskou Huť František postavil v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě ale její význam klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Její záchranu si vzala za své Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František. Rekonstruovala ji nákladem přes 130 milionů korun s pomocí dotace z Integrovaného operačního programu. V Huti František je k vidění mimo jiné část unikátní sbírky moderního skla vytvořené sklářskými výtvarníky na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru v letech 1982 až 2006. Huť nabízí vzdělávací programy pro školy, rezidenční a tvůrčí pobyty pro studenty, začínající umělce, odborníky i širokou veřejnost.
KDE: Huť František v Sázavě
KDY: 25.5.2018 od 18 do 24 hodin
ZA KOLIK: zdarma
www.cestyskla.cz
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.