Babinet.cz  /  Recepty  /  Zajímavosti a ostatní  /  V hlavní roli ... KOPR

V hlavní roli ... KOPR

4.7.2016 - AndreaP.

Kdyby měl mít kopr svůj bylinkový fanklub, určitě k němu patřit nebudu. Zdá se, že mi na něm všechno vadí - silná a vtíravá vůně, pronikavá, s ničím nezaměnitelná chuť a pak ještě také odolnost, se kterou špatně nasekané kousky natě vzdorují zubům. Koprová omáčka, polévka i nakládané okurky však patří k folklóru české kuchyně a bez kopru se tak neobejde ani moje vaření. Skutečně dlouho jsem tuto jednoduchou, avšak osobitou bylinku ponechávala živořit na pokraji kulinářského zájmu. Až když mne zvědavost popohnala zjistit, co že to všichni mají s oním gravlaxem  marinovaným lososem, začalo mi být jasné, že přišel čas na omluvu. Aroma kopru se dokonale snoubilo se sladkokyselou marinádou a rybou, což dávno přede mnou pochopily miliony gurmetů i gurmánů (snad tímto dvojím oslovením neurazím žádného z nich, ať už se sami přiklání ke kterémukoli pojmenování své vášně).

V té chvíli momentálního blaha mne dostihlo také hluboké osvícení. Bodejť by pro Skandinávce nebyl kopr něčím podobným, jako pro Italy bazalka, když nemají nouzi o čerstvé mořské ryby. Kombinace kopru a rybího masa tvoří dokonalý akord a v případě lososa se chuťové buňky rovnou rozeznívají líbivou symfonií. Pomalu jsem začala propadat kouzlu kopru, ne toho hrubiána, který mne strašil z talířů školních jídelen (a to se ani nesnažil schovat pod knedlík, suverén jeden), ale té jemné a křehké substanci, dávkované s mírou a s citem pro chuť i vůni. Když kuchař ví, že kopr nesmí dominovat talíři, ale jen doplňovat a zvýrazňovat, hladit a podtrhovat, přivede na víru i ortodoxního odpůrce.

Víte, že...?
* V kuchyni se nepoužívá jen nať, ale také semena? Ta jsou chuťově ještě silnější a ostřejší a používají se zejména do nálevů k nakládání zeleniny.
* Kopr je jednoletá bylinka, která dorůstá do výšky až jednoho metru a snadno se pěstuje. Vyžaduje slunce a dostatek vláhy.
* Sušený kopr nemá zdaleka takové aroma, jako čerstvý. Chcete-li kopr uchovat, je nejlepší jej nasekat a zmrazit společně s malým množstvím vody ve vzduchotěsné nádobě  jinak obsah mrazáku snadno načichne pronikavou a vytrvalou koprovou vůní.
* Kopr je bohatý na draslík, sodík a síru.
* Kopr je natolik chuťově dominantní, že se špatně snáší s jinými výraznými chutěmi, jako například panenským olivovým olejem nebo česnekem.
* Norský původ slova kopr znamená uklidnit, ukolébat  což zřejmě souvisí s jeho sedativními účinky. Kromě toho kopr dobře stimuluje žaludek a střeva.

A můj tip pro dokonalé párování? Brambory, okurky a vajíčka asi nebudou žádným překvapením, přesto i zde jsem našla pár zajímavých receptů. Málokoho však napadne spojit kopr s rajčaty, salátem, kysanou smetanou, řepou, mrkví nebo kuřecím masem. Bílému masu a bílým omáčkám včetně studených dresinků dodává švih, do horkého hrnce však patří až ke konci vaření, neboť teplem rychle ztrácí své aroma. Těžko si bez něj lze představit nakládané okurky, ostatně se skvěle doplňuje s kyselými chutěmi, včetně sladkokyselých hořčičných omáček.

Okurkový smetanový salát

  • 2 salátové okurky, 1 kelímek zakysané smetany, sůl, pepř a kopr podle chuti

Okurky oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle. Lehce prosolíme a necháme půl hodiny, aby pustily vodu. Scedíme, smícháme se zakysanou smetanou a dochutíme solí, pepřem a čerstvým jemně nasekaným koprem.

Bramborová kaše s koprem

  • 1 kg brambor, 1/2 kelímku zakysané smetany, 2 lžíce másla, čerstvý kopr, sůl

Brambory oškrábeme, nakrájíme a uvaříme doměkka. Slijeme vodu a rozmačkáme je, vmícháme máslo a zakysanou smetanu. Nakonec dochutíme koprem a solí. Hodí se jako příloha k rybímu masu.

Bramborový salát s nakládanými salátovými okurkami

  • 3 lžíce bílého vinného octa, 2 lžičky soli, 1 zhruba půlkilová salátová okurka, svazeček kopru, 1 kg salátových brambor, 8 ředkviček, 1 cibule, 100 ml majonézy

Ocet promícháváme se solí, dokud se sůl nerozpustí. Vmícháme nasekaný kopr. Okurky nastrouháme na plátky a smícháme je s připravenou marinádou, necháme přes noc uležet. Druhý den přendáme okurkovou směs do cedníku a necháme jednu až tři hodiny okapat. Brambory uvaříme ve slupce, slijeme necháme vychladit. Poté je oloupeme a nakrájíme na plátky silné asi půl centimetru. Smícháme s okapanými marinovanými okurkami, na plátky pokrájenými ředkvičkami a majonézou, dochutíme solí a pepřem a necháme aspoň hodinu v lednici uležet.

Barevný rajčatový salát

  • 250g cherry rajčátek, 250 g žlutých hroznových rajčátek, 100 g zelených fazolek, 1 lžíce červeného vinného octa, 2 lžíce olivového oleje, 1 malá lžička cukru, trocha sekaného kopru, mletý pepř

Rajčátka přepůlíme, z fazolek odstraníme vlákna, pokrájíme a uvaříme doměkka. Slijeme a zchladíme ve studené vodě. Vařené fazolky smícháme v míse s rajčátky, ze zbývajících ingrediencí připravíme dresink a ochutíme jím salát.

(reedice)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další recepty

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz