Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak správně krmit svého psího teenagera

Jak správně krmit svého psího teenagera

Stejně jako v „dětském“ věku psa, je výživa zásadní i v „teenagerovském“ období, kdy jeho tělo roste a vyvíjí se. Správného vývoje kostí, kloubů i svalstva může chovatel docílit vhodným typem krmiva, a jak už vyplynulo z prvního dílu našeho seriálu, i způsobem jeho podávání.

V minulém článku jsme se zabývali vhodnou stravou pro štěně, která se už od útlého věku psa začala různit v závislosti na jeho plemeni, chcete-li – vzhledem k váze v dospělém věku. Psi malých plemen (Bišonek, Čivava, Maltézáček…) a středních plemen (Bulteriér, Čau-čau, Dalmatin…) ze speciálního typu krmiva pro štěňata přechází na granule pro dospělého jedince (pro malá a střední plemena) už ve věku jednoho roku. To umožňuje nízká váha zvířete, která při vývoji nezatěžuje pohybový aparát.

Naopak složitější situace nastává v podobě výživy psů velkých (Dobrman, Hovaward, Německý ovčák) a obřích plemen (Leonberger, Mastif, Brazilská fila). Ve čtvrtém měsíci věku začíná u těchto plemen období intenzivního růstu, který silně namáhá kloubní aparát. Psi velkých a obřích plemen si proto začínají zvykat na nový typ krmiva – granule pro juniory uzpůsobené této váhové kategorii. Speciální výživa vhodně zpomaluje růst, aby kostra měla dostatek času na plné vyvinutí. Odborník na výživu zvířat, Ing. Martin Kváš to potvrzuje: „Takovému psovi je potřeba zajistit dostatečný přívod bílkovin při relativně nižším obsahu energie, aby byla jeho tělesná konstrukce dobře vyvinutá a silná.“

V tomto období je vhodná i kvalitní bílkovinná podpora (neslazený jogurt s živými kulturami, bílý tvaroh, nekořeněný sýr…) formou příkrmu k vhodnému typu krmiva. „Nemusí nutně jít o ta nejdražší krmiva na našem trhu, protože kvalitativně jsou superprémiová krmiva plus mínus na stejné úrovni,“ upozorňuje například MVDr. Šíma, který sám doporučuje tradiční a mezi chovateli oblíbenou značku Brit. Chovatel typem krmiva totiž rozhoduje o kvalitě celého psího života. Nesprávná výživa může být příčinou poruch vývoje kloubního aparátu a tyto změny jsou nevratné.

Ale vraťme se k vývoji a růstu těch největších psích parťáků. V období dvou let věku přichází fáze, ve které se na krátko rozdělí výživové cesty i velkých a obřích plemen. Velká plemena už jsou připravená přejít z juniorského typu krmiva na granule pro dospělé psy ve variantě velká a obří plemena, ti nejtěžší čtyřnozí přátelé je ve změně krmiva následují zhruba šest měsíců nato, ve dvou a půl letech.

Mimochodem, častým dotazem chovatelů, kteří mají křížence je, jak vlastně odhadnou váhu psa v dospělosti, aby mohli správně krmivo dávkovat. Ing. Kváš k tomu říká: „I u malého psa lze podle tělesné konstituce rozeznat, jestli bude větší, nebo menší. Pro méně zkušené chovatele doporučuji poradit se s odborníkem na výživu. Zásadním parametrem je i kondice psa, ten by neměl ani tloustnout, ani hubnout.“

Vzhledem k neustálé potřebě psa něco kousat, způsobené otoky dásní, má být chovatel jakéhokoliv plemene na raný věk psa vybaven dentálními kostičkami, jež ulevují od bolesti dásní a při výměně chrupu. Následná péče o zuby by měla být formou pravidelné prevence pomocí těchto speciálních psích pamlsků. Drobné odměny jsou vhodné nejen z důvodu na vitamíny bohatého obsahu, ale především jako motivace při výcviku. Výhrou jsou dobroty vyrobené speciálně pro psí jazýčky. V případě, že má pes při výměně chrupu problémy s kousáním granulí, je možné mu je předmáčet a při snížené chuti k jídlu psí menu ochutit třeba masovými konzervami.

Ve věku dvou a půl let nejpozději tedy pes začíná přijímat výživu s parametry pro dospělé zvíře. Jaký je rozdíl v jednotlivých typech krmení pro dospělé psy se podíváme v příštím článku, který zmapuje obsahové podíly jednotlivých složek a hlavně – jejich uplatnění v organismu vašeho psa.

Přečtěte si také:

Výživu štěněte lze přirovnat ke stavbě domu – se správným materiálem a know-how můžete postavit velký, pevný a hezký zároveň

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz