Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Igráčkův německý bratříček Playmobil baví i v parku kousek od ČR

Igráčkův německý bratříček Playmobil baví i v parku kousek od ČR

18.7.2011 - Redakce Babinet

Známou figurku Playmobil lze bez velké nadsázky označit za německého brášku českého Igráčka. Je o pár let starší a o něco menší, ale jinak jsou tito plastoví panáčci téměř k nerozeznání podobní a vyrostly na nich celé generace dětí. Na rozdíl od Igráčka, který se nyní snaží o návrat na trh, se z jeho německého kolegy stal celosvětový hračkářský fenomén a úspěšná obchodní značka. Pobavit se s ním je možné také v zábavním parku ležícím asi hodinu jízdy od českých hranic v Zirndorfu u Norimberku.

playmobilZa vznikem 7,5 centimetru vysoké postavičky stála paradoxně světová ropná krize na počátku 70. let minulého století, která z umělé hmoty udělala drahé a nedostatkové zboží. "Firma Brandstätter vyráběla do té doby velké plastové hračky, na které se spotřebovalo hodně umělé hmoty. Vedle toho byl problém, že se výrobky rychle kopírovaly. Majitel firmy, pan Brandstätter, proto hledal hrací systém, v němž budou moct dospělí začít s jedním dílem a děti poté co dostanou třeba auto, si budou přát garáž, a stvoří si tak celý svět," popsala ČTK zrod Playmobilu Judith Weingartová, mluvčí společnosti Geobra Brandstätter.

Úkolem realizovat tento nápad pověřil její šéf tehdejšího hlavního vývojáře Hanse Becka. Ten se rozhodl místo auta postavit nový koncept na jednoduché pohyblivé figurce s rukama do "U" schopnýma udržet různé nástroje. "Postavička, kterou jsem navrhl, byl impresionistický model člověka. Snažil jsem se ji udělat co nejjednodušší, abych dal dítěti možnost nechat hrát jeho fantazii," vzpomínal později duchovní otec Playmobilu Beck, který před dvěma lety zemřel.

Od uvedení figurky na trh v roce 1974 jich zirndorfský rodinný podnik podle Weingartové vyrobil už 2,4 miliardy kusů; ročně nyní zhruba 100 milionů. Z původních tří variací zedník, indián a rytíř se tento věčně usměvavý panáček převtělil do více než 3600 úloh od pravěkého muže, přes piráta, kovboje, policistu, závodníka, pilota až po dobyvatele podmořských světů i vzdálených planet. Vybaven je k tomu detailně propracovanými doplňky, realisticky působícími dopravními prostředky a funkčními budovami.

playmobil

"Kouzlo Playmobilu je v té figurce," domnívá se přesto Weingartová. "Pro děti je to klíč, jak pronikají do příběhů. Díky ní se rázem stávají hrdiny v rytířském dobrodružství, hasiči při těžkém zásahu nebo zvěrolékařkou při složité operaci. Ta postavička je bere na cestu do světa fantazie, a to fungovalo nejen před bezmála 40 lety, ale je to zábavné i dnes," soudí mluvčí firmy, která se současné děti odkojené počítačovými hrami snaží získat i akčními postavami, jako jsou tajní agenti nebo vesmírné stvůry. Playmobilovským evergreenem však podle Weingartové zůstávají rytíři, kteří mají své fanoušky v každé generaci.

Středověký hrad také nechybí mezi atrakcemi v Zábavním parku Playmobil, který od roku 2000 stojí hned vedle sídla společnosti na okraji Zirndorfu. Malí i větší návštěvníci se tam mohou za dozoru všudypřítomných, více než metrových "playmobiláků" vydovádět rovněž na pirátské lodi, mezi dinosaury, na statku nebo na divokém západě, které jsou vizuálně ztvárněné stejně jako hrací soupravy - jen mnohonásobně větší. A stejně jako při hře s figurkami je k tomu potřeba jen trocha dětské fantazie a občas i náhradní oblečení, když malí dobrodruzi třeba při plavbě na vorech přes pirátské jezero neudrží stabilitu.

"Děti tu mohou samy lézt, balancovat, skákat, hopsat, hrát si v písku nebo v bahně, a pěstovat tak sebedůvěru a bavit se," líčí Weingartová filozofii devítihektarového parku s více než deseti venkovními tematickými areály a zastřešeným hracím centrem. Velkým hitem jsou tu na první pohled prosté atrakce, jako možnost si na statku podojit umělohmotnou krávu nebo si vyrýžovat napodobeniny zlata a drahých kamenů na westernovém pískovišti. Každý rok navštíví zirndorfský park, který má v zahraničí další čtyři obdoby, na 700.000 lidí a slyšet je mezi nimi i čeština.

Kromě již zmiňovaného Igráčka, který vznikl v roce 1977 podle vzoru německého bratříčka, spojuje Česko s nejslavnějším "obyvatelem" Zirndorfu také jeho výroba. Část produkce Playmobilu se totiž kompletuje v Chebu, odkud putuje do hlavního závodu v bavorském Dietenhofenu a odtamtud dál do celého světa. Jen loni si díky němu společnost Geobra Brandstätter připsala zisk 507 milionů eur (12,3 miliardy Kč), a co do tržeb je tak dvojkou na německém hračkářském trhu.

Zdroj:ČTK

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz