Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Na cestu připraven aneb Jak naplnit cestovní lékárničku

Na cestu připraven aneb Jak naplnit cestovní lékárničku

30.5.2011 - Redakce Babinet

Období prázdnin a dovolených se blíží a s ním i balení kufrů. Mezi vším, co si s sebou na cesty chystáte, by neměla chybět ani lékárnička. Její obsah se určitě bude lišit podle toho, zda cestujete sami nebo s dětmi, zda pojedete k českému rybníku, do hotelu k moři nebo na týdenní přechod horského masivu.

K našemu rybníku si nezapomeňte přibalit pinzetu na vyjmutí klíštěte a na pouť pralesem tablety na úpravu vody. Jinak se ale doporučené prostředky příliš lišit nebudou. Všude vás totiž může dostihnout nachlazení, střevní potíže, alergie, kůže spálená od sluníčka, poštípaná od komárů nebo úraz. Nebude proto na škodu si připomenout, co by měla lékárnička každého cestovatele obsahovat kromě léků, které trvale užíváte.

firstaidkit

Cestovní nevolnosti

Cestovní nevolnost neboli kinetózu má na svědomí aparát středního ucha. Během jízdy naše oči vidí to, co neodpovídá pocitům. Zatímco například v autě se nic nepohybuje, hýbe se všechno okolo něho a tak dochází k podráždění nervů, poklesu krevního tlaku a zvracení.

Z klasických léčiv je běžně k dostání žvýkačka Travel-Gum. Pokud dáváte přednost prášku, volně k dostání je Kinedryl. Tyto prostředky možná použijete už cestou na dovolenou, avšak určitě se hodí vzít si větší množství, které později využijete před výletem lodí nebo projížďkou na velbloudovi.

Nebezpečí klimatizace

I když snad každý uvítá krásné počasí, dejte si pozor na prudké změny tělesné teploty i teploty vzduchu okolo nás. Přehřátý organismus sice prudce ochladíme pitím studených nápojů stejně jako používáním klimatizace, ale tím si můžeme dost ublížit.

Prudká změna teploty v krku oslabuje odolnost a připraví tak příznivou půdu virům, jejichž přítomnost poznáte podle dráždivého kašle.

Klimatizace vysouší nosní sliznici, která je za ideálního stavu pokryta vrstvou vlhkého hlenu, jež nás před viry chrání. Jakmile se hlen v dýchacích cestách vysušuje, zvyšuje se riziko nákazy a opět se může objevit kašel. Na suchý kašel můžete použít Sinecod, na vlhký Sinecosin.

Něco na vás leze?

Pokud se blíží „jenom“ rýma, potřebujete především ošetřit zduřelou nosní sliznici, k čemuž se výborně hodí kapky do nosu Otrivin nebo Vibrocil.

I na dovolené se ale může stát, že vás začne také škrábat v krku, bolet hlava, dostaví se zvýšená teplota a typické příznaky nachlazení a virózy. Uškodit vám mohlo podchlazení, cirkulace virů v uzavřeném prostoru letadla, nebo změny tlaku v letadle a při potápění a spustily skryté onemocnění.

Při prvních příznacích virózy nebo škrábání v krku vám účinně pomůže Orofar, který jednak tiší bolest v krku, zároveň ale i ničí infekci.

Záludné bolesti

Máte sedavé zaměstnání? Nebo po celý den stojíte třeba za pultem? Pak se může stát, že vás právě na vytoužené dovolené začnou bolet nohy, záda, klouby i svaly a další části pohybového aparátu z náhlé nadměrné fyzické zátěže. Do lékárničky proto nezapomeňte přibalit univerzální prostředek proti bolesti svalů a kloubů Voltaren, jehož účinnou látkou je diklofenak, který můžete použít buď ve formě tablet, nebo prostřednictvím emulgelu. Tablety pomohou u bolesti kloubů, svalů, ale i hlavy a zubů. Emulgel pro vnější použití vetřete do pokožky přímo v místě bolesti nebo otoku. Má chladivý účinek a poskytuje výraznou úlevu. Pokud máte silné bolesti, je možné léčbu emulgelem zkombinovat s tabletami obsahujícími diklofenak, např. Voltaren Actigo Extra.

Pod stejnou značkou dostanete také hřejivé náplasti fungující na bázi přirozené tepelné terapie. Jsou vhodné pro každého, kdo užívá nějakou medikaci a nemůže využít některý z uvedených dvou přípravků.

Zažívací potíže

Změna prostředí může u některých jedinců vyvolat průjmové onemocnění. Vaše lékárnička by proto určitě měla obsahovat Smectu, Imodium a Endiaron. Jakmile se dostaví zažívací potíže tohoto druhu, vyzkoušejte přípravky zhruba v tomto pořadí.

Problémy očí

Preventivně vaše oči ochrání sluneční brýle. Z nadměrné zátěže, prachu, sluníčka, slané vody se občas objevuje lehký zánět očí, takže by na cestách rozhodně neměly chybět přípravky na ošetření očí jako třeba Opthalmo–Septonex gtt. nebo borová voda.

Hmyz a alergie

Alergici si své léky jistě pečlivě sbalí, ale vy, kteří si myslíte, že žádnou alergií netrpíte, si jako pojistku přidejte do lékárničky přípravek Fenistil gel, který spolehlivě pomáhá na otoky po bodnutí hmyzem, svědění, alergickou kopřivku a další kožní reakce.

Mykózy nohou

Teplo a vlhko jsou živnou půdou pro plísně, které se velmi rychle šíří a které se uchytí na vašich bosých nohách, aniž byste si to uvědomili. Nebezpečí číhá na koupališti, u bazénu, v převlékárnách a sprchách. Mykóza nohou se objevuje nejčastěji mezi prsty, ale i na chodidle nebo po stranách chodidla. Houby, které způsobují kožní potíže, usmrcuje Lamisil na místní aplikaci.

Pozor na sluníčko!

Na úpal a úžeh – nejčastější onemocnění z přehřátí – žádné medikamenty nejsou. Doporučuje se především ochlazování organismu a klid.

Pokožku před slunečním zářením chraňte přípravky s UV filtrem, ale vyplatí se mít s sebou i prostředky na spáleniny. První pomoc na zmírnění podráždéní kůže u  spálení od sluníčka účinně poskytne Fenistil gel nebo Panthenol. Panthenol se používá nejen na spálenou či jinak podrážděnou pokožku, chladí a zklidňuje, ale také podporuje tvorbu pigmentu po opalování.

Potřeby pro první pomoc

V žádné lékárničce by neměly chybět tlakový obvaz, obinadla, leukoplast odolná proti vodě, náplasti, vlhčené ubrousky napuštěné antiseptickým roztokem, teploměr, spínací špendlíky, nůžky, pinzeta, žiletka, antiseptikum, elastické obinadlo a dezinfekce pro ošetření drobných poranění jako např. Betadine, které nepálí, takže je vhodný i pro děti.

**********

Do lékárničky nebo k dokladům si také vložte seznam důležitých telefonních čísel zdravotnických zařízení regionu, v němž budete dovolenou trávit. A věřte, že se před ní nevyplácí žádný stres a zvýšená psychická a fyzická zátěž. Oslabují totiž imunitní systém. Místo odpočinku by se mohlo stát, že dovolenou proležíte v posteli a to byste přece nechtěli. Raději nabírejte sil kvalitním odpočinkem.

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip