Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Aukci hodinek na Staroměstské radnici doplnila móda Beaty Rajské

Aukci hodinek na Staroměstské radnici doplnila móda Beaty Rajské

31.3.2011 - Redakce Babinet

V aukční síň se dnes proměnil Brožíkův sál Staroměstské radnice. Na závěr mezinárodní výstavy Umění řemesla hodinářského, která se u příležitosti 600. výročí pražského orloje konala od 5. února, se tu dražily hodinky s celkovou vyvolávací cenou kolem 2,5 milionu korun. Výtěžek z dražby 32.000 korun byl rovným dílem rozdělen mezi Nadaci Archa Chantal a České hnutí speciálních olympiád pod patronátem Vlastimila Harapese. Prostředky pro charitu byly vyčleněny vždy z částky získané nad rámec stanovené vyvolávací ceny. Aukce bude pokračovat na internetu.

hodinky

Dražba byla spojená s módní přehlídkou návrhářky Beaty Rajské, která představila také nové modely "fashion" hodinek s vlastním designem. "Hodinky patří k návrhářské práci. Je to jako šperk pro muže i ženu," řekla ČTK Rajská. Pro design hodinového strojku vybrala Rajská fragmenty ze své kolekce Kulty. "Na ciferníku jsou symboly módních metropolí New Yorku, Milána, Paříže a Londýna a v centru je Praha. Módní sezónu pak symbolizují roční období jaro, léto, podzim a zima," upřesnila. Designu hodinek přizpůsobila Rajská také přehlídku. "Je tam Londýn ve stylu punk s africkými vzory, bílá Paříž jako tamní střechy s akcentem červené a také Praha s černou gotikou středověké architektury," vysvětlila.

Mezi hodinkami, které se staly předmětem licitace, byla limitovaná kolekce Prim Manufacture 1949 s černým číselníkem zdobeným stupnicí staročeského času, která vznikla právě pro výstavu věnovanou orloji. Každý z 12 kusů byl pojmenován podle jména apoštola. "Na boční straně ocelového pouzdra každého modelu je vygravírováno jméno jednoho z apoštolů. Každý kus je jiný. Jde o hodinky s mechanickým strojkem, které jsou jediné a které už nikdy nebudou vyrobeny," řekl ČTK kurátor výstavy Jan Lidmaňský. Vyvolávací cena setu byla 360.000 korun. Prodat se zatím podařilo pouze část kolekce.

V aukci se objevily také ručně vyráběné mechanické hodinky ze stříbra od českého hodináře Luďka Seryna či strojek, který měl na svém zápěstí při Rallye Dakar jezdec David Vršecký. Mezi skvosty dražby patřily hodinky od firmy Jaermann & Stübi, které vyrobila ve spolupráci s někdejší světovou golfovou jedničkou Sevem Ballesterosem. Vznikly ze slitin golfových holí, které používal v roce 1991 při turnaji Chunichi Crowns Open. Její součástí je strojek pro počítání golfových úderů. Výjimečné exempláře v hodnotě stovek tisíc korun nabídly do dražby hodinářské firmy Patek Philippe či Franck Muller.

"Žádná taková aukce tady nikdy nebyla. Rád bych, aby tady vznikla tradice, aby si lidé hodinky nejen kupovali a nosili, ale aby se také kulturně vzdělávali," řekl Lidmaňský. Upozornil, že aukční ceny hodinek jsou zhruba poloviční proti jejich skutečné hodnotě. Na výstavě se představilo šest českých a slovenských hodinářských firem a zhruba dvě desítky zahraničních vystavovatelů. Návštěvníci se mohli seznámit s historií pražského orloje, českého hodinářství i výrobou předních švýcarských a amerických manufaktur.

Rytecké umění například představil zakladatel švýcarské hodinářské manufaktury Armin Strom. Značka Omega prezentovala hodinky, které byly na Měsíci. Nejdražší expozice v hodnotě 13 milionů korun patřila firmě Jaeger-LeCoultre. Podle generálního ředitele pořádající společnosti ABL Matěje Bárty přišla organizace akce na 3,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz