Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Kšandy, záplaty a jiné mechanizmy

Kšandy, záplaty a jiné mechanizmy

30.6.2010 - MUDr. Petr Hoffmann

Jaký je vlastně rozdíl mezi západní (chemickou) léčbou a čínskou (bylinnou) léčbou hypertenze? Nejlépe se vše vysvětluje na příkladech ze života. Uvedeme si jeden komický, protože ani v nemoci nemá člověka opouštět humor.

Představme si hypertenzi jako pacienta v trenýrkách: guma v trenýrkách je céva, pacient to, co jí proudí. Časem se našemu pacientovi začne zakulacovat bříško (zvyšovat krevní tlak), a zvýší se tedy i tlak na gumu (tlak na cévy). Západní medicína povoluje gumu pomocí medikamentů typu betablokátorů a vasodilatancii – léky na rozšíření cév (roztahuje gumu) a pomocí diuretik – močopudných léků, které nepřirozeně odvodňují organizmus a snižují tak objem pacientova břicha. Účel světí prostředky a tlak se tím na čas upraví. Přirozenější by však bylo prosté „zhubnutí“ pacienta, tedy odstranění příčiny. Toto „zhubnutí“ dle čínské medicíny spočívá ve snížení zvýšeného jangu, který tlačí na cévy (a tudíž i na gumu u trenýrek).

Po určité době však našemu západnímu pacientovi chemické léky přestávají fungovat, neboť guma se časem vytahuje a trenýrky pak, aby nespadly, dostávají kšandy, v našem případě trojkombinaci dalších západních léků. Náš pacient je však záživný jedlík a stále při chuti, tudíž za chvíli se nevejde do trenýrek, jsou mu těsné, škrtí ho, což odpovídá houstnoucí náplni v cévách (z čínského pohledu blokádě krve). Více však již guma, ani za pomoci kšand, roztahovat nejde, jinak by praskla, proto je třeba použít léky bránící shlukování destiček antiagregancia a také bypassy a umělá propojení, což odpovídá našití klínu do trenýrek a nastavení gumy, aby se do nich náplň vešla.

Někdy se stane, že přes veškeré záplaty a nastavování klínu klínem dojde k protržení gumy či trenýrek – takovou situaci pak představuje mozková mrtvice: při protržení trenýrek jde o slabou mozkovou mrtvici, kdy následky se více či méně upraví a stabilizují (dle místa poškození lze našít záplatu), při přetržení gumy jsou následky již nevratné – ochrnutí, někdy i definitivní konec. Kdo má vysoký tlak, toho trefí šlak, říkávaly naše babičky a my jen můžeme dodat, že tak dlouho se guma natahuje, až se jako ucho utrhne.

Někdy bychom chtěli naše staré roztrhané a těsné trenýrky vyměnit za nové, větší a hezčí, ale toto zboží není bohužel na skladě (a ani objednat se nedá). Zdraví prostě není houska na krámě – máme jen jedno a podle toho bychom s ním měli zacházet. Pacienti s hypertenzí se většinou dostávají k čínské medicíně až po určité době, kdy jsou „zaléčeni“ západními léky a gumy jsou různě vytahané. Léčba z pohledu čínské medicíny pak spočívá v dlouhodobém užívání přirozených prostředků (bylinných směsí). Tyto bylinné směsi, pomocné „čínské kšandy“, se pak užívají buďˇsoučasně s chemickými léky, nebo samostatně, ale prakticky doživotně, jinak trenýrky nevydrží.

Pečujme proto dobře o svoje trenýrky – chraňme si své zdraví, jinak pozdě bycha honit...

Zajímá vás tradiční čínská medicína? Více se o ní dozvíte v nové knize MUDr. Petra Hoffmanna: Od pramene čínské medicíny (nakl. Euromedia 2007) či v jeho ordinaci U Černé věže 6 v Českých Budějovicích (kontakt ).

Zúčastněte se naší soutěže a hrajte o krásné ceny!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz