Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Kombinování léků může být nebezpečné

Kombinování léků může být nebezpečné

21.5.2010 - Lucie Janečková

LékyV posledních deseti letech se choroby léčí především pomocí různě silných léků. Pro nás, kteří se bez chemie neobejdeme, to není nic překvapivého. Avšak mnoho lidí zapomíná, nebo si spíše nepřipouští, že na léčení nemocí mají vliv i další faktory. Jsou to především úprava životosprávy, snaha o vyloučení rizikových faktorů ze svého blízkého okolí, pitný režim, pravidelný pohyb apod.

U lékaře jsme jako doma
Přeplněné čekárny u lékařů a v ruce list popsaný svým trápením. Možná tak by se dal shrnout obrázek, kterému se třeba v příštích letech nevyhneme. Podle nejrůznějších průzkumů lidé čím dálím častěji navštěvují nejen praktického lékaře, ale dokonce i spoustu specialistů. Na jednu stranu je to dobrý nápad a pro člověka, který má skutečně zdravotní problémy, snad ani jiné východisko není.

Jenže problém nastává ve chvíli, kdy nám chce lékař specialista doporučit, nebo dokonce napsat na recept léky. Kromě praktického lékaře však žádný další úplně přesně neví, jaké medikamenty užíváme a zda-li se ty nové s těmi starými nebudou laicky řečeno „prát.

Spojením nevhodných léků se můžeme i lehce předvákovat
Pokud tedy navštěvujeme více lékařů, můžeme se setkat s tím, že dostaneme na předpis léky, které už užíváme na radu praktického lékaře. Mohou to být ale ty stejné, jen je na krabičce uveden jiný název nebo, a to je horší případ, získáme léky, jenž bychom vůbec užívat neměli.

Právě duplicity v předepisování nebo interakce léků mohou způsobit různě závažné nežádoucí účinky. Takové riziko se zvyšuje s počtem užívaných medikamentů, množstvím navštěvovaných lékařů a také s přibývajícími chorobami a věkem.

Léky

„Riziko hrozí hlavně v období, kdy se potýkáme se zvýšeným výskytem nachlazení a chřipek. Při těchto situacích pak ke snižování teploty nejčastěji používáme například přípravky s obsahem paracetamolu (Paralen, Coldrex apod.), které mohou při vzájemné kombinaci vést k předávkování a vážnému poškození jater,“ říká lékárník a mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Vše konzultujte s lékařem nebo lékárníkem
Dá se říct omšelá věta, kterou každou chvíli slyšíte v televizi. Na druhou stranu se v ní ale skrývá mnoho pravdy. Žádný lékař při předepisování léčit, ani lékárník při jejich vydávání vám nechtějí ublížit nebo způsobit nějaké komplikace. Proto, ať budete mít jakékoliv podezření, pochybnosti či pouhý dotaz na kombinace léků, nebojte se oslovit praktického lékaře či lékárníka.

Mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs dodává, že s takovou zkušeností se už v minulých letech setkal. „Řešili jsme například případ pacienta, kterému byly dvěma lékaři nezávisle na sobě předepsány dva různé silné léky na srážlivost krve. Kdybychom na to nepřišli u výdeje, mohla tato situace v nejhorším případě vést k pacientově smrti,“ uvedl Krebs.

Máte jasno v terminologii?
I
nterakce - zvýšení, snížení nebo změna účinku léku vlivem kombinace s jiným medikamentem
Duplicita - zdvojení, např. užíváme-li dva léky s jiným názvem, ale se stejnou látkou
L
éková historie - soupis a posloupnost všech užívaných léků za určité časové období

Foto: hatemachin a CathyK

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz