Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Projekty, které mají smysl

Projekty, které mají smysl

8.5.2010 - Renáta Řeháková

V poslední době bylo realizováno několik zajímavých projektů… Vědecké studie dokládají přímou spojitost mezi vznikem kožní rakoviny a expozicí slunečnímu záření v dětství, a to hlavně v první dekádě života – dm proto dala vzniknout aktivitě s názvem Sluníčkové děti. Další projekt vznikl na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kde tým pracovníků vytvořil multifunkční invalidní vozík, který postiženým zajistí i kvalitní sportování. Lze ho totiž přestavět na kolo nebo in-line brusle. Vysoušeč vlasů, žehlička nebo elektrická pračka, to jsou všechno výrobky, které jsou již pro nás dnes naprostou samozřejmostí. Proto není od věci si občas uvědomit, kolik náročné práce musely dříve ženy zastat, když ještě tyto výrobky neexistovaly …

dm Sluníčkové děti

Součástí dm filosofie je příkladné působení ve svém okolí, a proto se dm každoročně angažuje v oblasti sociální odpovědnosti firem. V roce 2010 připravila dm aktivitu, zaměřenou na edukaci dětí předškolního věku o správném chování při pobytu na slunci. V rámci aktivity navázala dm spolupráci s téměř 400 mateřskými školami po celé České republice a připravila ochranné balíčky péče o citlivou dětskou pokožku pro téměř 36.000 předškolních dětí.

S prevencí a osvojením si zásad správného chování při pobytu na slunci je třeba začít v co nejútlejším věku, a proto dm oslovila pro spolupráci mateřské školy. Po odborné stránce aktivitu podpořila cennými informacemi MUDr. Štěpánka Čapková z dětského kožního oddělení Fakultní nemocnice v Motole.

Kojence do jednoho roku zásadně přímému slunci nevystavujeme. Je třeba zvýšené opatrnosti i v polostínu. U batolat se řídíme zásadou: čím mladší dítě, tím kratší pobyt na přímém slunci. Slunění povolujeme maximálně 1 hodinu, jen naprosto zdravému dítěti, a to jen při pohybu, procházce a hrách. Nikdy malému dítěti nedovolujeme ležet nebo spát na přímém slunci. Nezbytná je pokrývka hlavy, nejlépe s velkým kšiltem k zastínění obličeje a očí. Maminky by při slunění neměly zapomínat na pravidelný přísun tekutin (nejméně 2 l denně). Aktivity na slunci nesmí spadat do poledních hodin, kdy je maximum slunečního svitu. Od 11 do 14 hodin se má dítě pohybovat jen ve stínu.“, shrnuje MUDr. Čapková

Každá prodejna dm oslovila ve svém okolí dvě mateřské školy a nabídla jim účast na aktivitě Sluníčkové děti. Cílem aktivity je především zlepšení informovanosti a prevence před škodlivými účinky slunečního záření. Ohlas byl obrovský.

Nový vozík usnadňuje sportovat handicapovaným

Tým pracovníků projektu TE-ERA Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) zajistil představení nového variabilního vozíku pro tělesně postižené na paralympiádě ve Vancouveru. Multifunkční konstrukce umožňuje nejen pohodlné přemístění se z místa na místo jako v případě klasického invalidního vozíku, ale i aktivní sportování. Multifunkční „vozítko“ lze totiž přestavět na kolo nebo in-line brusle. Postiženému navíc umožní pohodlně si zahrát sledge hokej.

Nápad postavit multifunkční invalidní vozík se zrodil z diskuzí mezi ředitelem Ústavu tělesné výchovy UTB Mgr. Zdeňkem Melichárkem, Ph.D a Romanem Herinkem z humanitárního sdružení Handicap Zlín. Ke spolupráci přizvali vedoucího Ateliéru průmyslového designu prof. Pavla Škarku, který zadal svým studentům úkol vytvořit nový design. Řešení vozíku je komplexní. Jde se o ultralehké vozítko s odpruženým rámem a speciálními tlumiči nárazů. „Jeho spodní část je možné jednoduše vyměnit – kolečka lze zaměnit za in-liny, za brusle na sledge hokej nebo za lyži, případně celý vozík snadno přeměnit na bicykl,“ vysvětluje čtyřiadvacetiletý student BcA. Jan Škola z Fakulty multimediálních komunikací. Konečná cena zatím není známa, odvíjet se bude od použitého materiálu i případného objemu výroby.

Více informací o speciálním vozíku naleznete na www.trilobitmotion.com

Link na prezentační film je volně ke stažení na http://195.113.97.221/web/TRILOBIT.flv

Bližší informace o projektu TE-ERA na https://www.te-era.cz/default.php

Přijďte si udělat procházku časem a seznámit se s největšími milníky v dějinách žen!

Výstava fotografa Davida Krause – Ariel, inovace, které změnily život žen, která byla zahájena dne 15.4. 2010 v Arkádách Pankrác, je nyní k vidění v pasáži Obchodního centra Letňany, kde bude nově k vidění do 14.5. 2010. Veřejnosti je zdarma přístupna každý den od 10:00 do 21:00.

O výstavě

Na vystavených fotografiích představují tři populární herečky Mahulena Bočanová, Adéla Gondíková a Markéta Hrubešová 12 převratných výrobků, které změnily život žen po celém světě: elektrickou pračku, vysavač, napařovací žehličku, vysoušeč vlasů, moderní podprsenku, řasenku, rtěnku, kufr na kolečkách, nylonové punčochy, teflon, kalhotový kostým a mikrovlnnou troubu. Každá z fotografií představuje výrobek s trochou nadsázky a ve stylu doby jeho vzniku. Výstavu pořádá značka Ariel u příležitosti představení svého inovativního výrobku – Ariel gelových kapslí.

„Týdně mi praní zabere asi dvě hodiny. Kdyby neexistovala pračka, byly by to dvě hodiny každý den. Proto je pračka jednou z mých nejoblíbenějších inovací!“, říká Mahulena Bočanová. Elektrická pračka byla vynalezena na počátku 20. století. Elektrické pračky byly propagovány v novinách a diskutovalo se o nich již od roku 1904. První model znamenal pro ženy pouze malou pomoc, ale o několik desetiletí později se vylepšená verze rozšířila do všech domácností.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz