Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Bolesti zad

Bolesti zad

21.1.2010 - MUDr. Petr Hoffmann

„Koho nikdy nebolela záda, toho má štěstěna ráda“, praví se v jednom českém pořekadle. Štěstí je vrtkavé a vzácné jako šafrán. Vždyť nejméně každý druhý člověk ví, co jsou to bolesti zad, ať už je to ischias, ústřel, tupé bolesti či ranní ztuhlost s pocitem rozlámanosti v zádech... Potíže se zády patří totiž k nejčastějším steskům dnešního člověka. Na vině je jednostranná fyzická práce (i dlouhé vysedávání u počítače nebo časté jízdy autem), přetěžování při sportu, přepracování, konstituční dispozice, nadměrná sexuální aktivita, pobyt v chladu a vlhku (i klimatizace) či u žen těhotenství a porody.

Bolesti zad si můžeme rozdělit na horní oblast (hrudní a krční páteř) a na dolní oblast - bedra (bederní a křížová oblast). Nejčastější příčinou bolestí hrudní a krční páteře je z pohledu čínské medicíny stagnující čchi a krev v této oblasti spolu se stagnací čchi ve žlučníku a játrech. Jde většinou o kombinaci emočního původu a špatného držení těla. Mezi nejčastější příčiny vyvolávající bolesti v bedrech patří stagnace vlhka a chladu v bedrech, stagnace čchi a blokáda krve v bedrech, nedostatečnost jinu nebo jangu ledvin a stagnace vlhka a horka v bedrech.

Bolesti horních zad

1. QI ZHI/YU XUE + GAN QI ZHI

Stažení krčních svalů, trapézových a šíjových svalů, známé pod pojmem „mám krční páteř“ či bolesti mezi lopatkami odpovídají stagnující čchi a blokádě krve spolu se stagnací čchi v játrech a ve žlučníku. Masáže, cílená cvičení, akupunktura, baňky, jóga, fyzioterapie, chiropraxe – to vše, pokud je to prováděno správně, prospívá cirkulaci krve a energie v dané oblasti. Obzvlášť pravidelné, nejlépe každodenní, cvičení doporučené zkušeným fyzioterapeutem (viz Fyzioterapie a TCM) nebo pomalé čínské harmonizační cvičení (taj-čchi, čchi-kung nebo osm kusů brokátů). Výmluva, že nikdo nemá čas si v dnešní hektické době 10 minut zacvičit, neobstojí. Za těch několik minut se ve světě nestane nic, co byste nedohnali. Jsou přece jen důležitější věci v životě než třeba sledování televize (například zdraví). Nemusíte tak často čekat u televize v naději, že jednou přece musejí dát i něco pořádného, jak říkával M. Horníček...

„Pro zdraví je zapotřebí něco udělat a obětovat, v tomto případě třeba na úkor času stráveného v pohodlí lenošky u TV. Jinak se může stát, že vám život proteče mezi prsty jak voda v cedníku. Ale pro někoho je prostě pohodlnější raději pasivně spolknout protibolestivou pilulku než aktivně vyrukovat do boje za svoje zdraví.“

Bylinné směsi: Zklidnění zčeřené hladiny (kód 062)

+ Houževnatost bambusového výhonku (kód 205)

Trápí vás časté bolesti zad? Chcete vědět, jak by vám mohla pomoci čínská medicína? Zajímaly by vás nabízené bylinné produkty? Více se dozvíte v knize MUDr. Petra Hoffmanna: Od pramene čínské medicíny (nakl. Euromedia 2007) či v jeho ordinaci U Černé věže 6 v Českých Budějovicích (kontakt ), nebo na stránkách http://www.abcxyzbabinet.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz