Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Vaginální infekce: kvasinkový výtok

Vaginální infekce: kvasinkový výtok

Hana Formánková

Kvasinky jsou součástí přirozené flory pochvy. Pokud se však přemnoží způsobují svědění, pálení a tvarohovitý výtok.

Jak dát kvasinkám zelenou

1. Užíváním širokospektrálních antibiotik, které mimo bacilů zlikvidují i mléčné bakterie - přirozenou ochranu těla proti kvasinkám.

2. Koupáním v bazénech, ale i ve vaně. Zde se doporučuje ženám náchylným na kvasinkové výtoky používat tampón, nebo se místo koupání ve vaně raději sprchovat.

3. Přemnožení kvasinek může způsobit i nesprávná výživa, snížená imunita, těhotenství, cukrovka, AIDS

Jak se předejít kvasinkovým výtokům

1. Při předepisování antibiotik by ženy, které trpí na kvasinkové výtoky, měly lékaře o svém problému informovat, aby jim předepsal antibiotika, jejichž vedlejší účinky nezpůsobují kvasinkové výtoky

2. Preventivně užívat Fermalac vaginal – vaginální tablety obsahující mléčné bakterie.

3. Proti svědění vnějších genitálií lze použít mast Canesten. Existují i vaginální tablety.

4.Používáním vhodných mýdel. Různá parfemovaná mýdla mohou snížit přirozenou obrany schopnost genitálií a navíc dráždit pokožku.

5. Vhodnou stravou. Vyloučit z jídleníčku rafinovaný cukr a všechny potraviny, které ho obsahují, včetně ovoce.

Gynekologové doporučují, buď nepoužívat mýdlo vůbec, nebo používat speciální mýdla pro intimní hygienu. Např. tekuté mdlo Chilli Intima. Pro intimní hygienu existuje několik druhů mýdel, ovšem každá žena si musí vyzkoušet, co jí nejvíce vyhovuje.

Příčinou výtoků může být i bakterie Trichomonas, nebo tzv. bakteriální vaginóza, proto pokud problémy přetrvávají i po použiti Fermalacu či Canestenu je lepší navštívit lékaře.

O Trichomoniase se dočtete v příštím článku:

Jestli máte nějaké dobré zkušenosti s mýdly či prostředky na kvasinkové výtoky, poraďte ostatním čtenářkám. Napište je do komentáře pod článek.

Vaginální infekce – Trichomoniasa

Parazitární onemocnění

Trichomonas - bakterie, která způsobuje nepříjemné svědění v oblasti zevního genitálu doprovázené zpěněným zelenožlutým zapáchajícím výtokem. Mohou se objevit i bolesti při močení.

Přenáší se pohlavním stykem. Její záludnost spočívá v tom, že může v těle člověka přežívat několik let bez příznaků a pak nečekaně udeřit. Tak snadno a nechtěně může dojít k nákaze. Muž nakažený Trichomonas nemusí mít žádné zdravotní potíže, ovšem pohlavním stykem nakazí partnerku a u ní může dojít k výše uvedeným potížím.

Jak chránit proti trichomoniase:

1. Používáním kondomů.

Gynekologové doporučují užívat kondom nejenom při střídání partnerů, ale i u stalých partnerů. Užíváním léků by se měli léčit oba partneři.

2. Udržováním přirozené poševní flóry

Např. občasným používáním nehormonálního vaginálního gelu Femingel Tea Tree, obsahujícím tři tuby s aplikátorem a používáním mýdel vhodných pro intimní hygienu např. Tea Tree mycí gel nebo Chilli Intima

Přestože Trichomonas nezpůsobuje žádné další zdravotní komplikace, neměly by ženy její léčbu podceňovat.

Jestli máte nějaké dobré zkušenosti s prostředky na intimní hygienu, poraďte ostatním čtenářkám. Napište je do komentáře pod článek.

Další článek - Bakteriální vaginóza vyjde příště

Vaginální infekce - bakteriální vaginóza

Bakteriální vaginózu vyvolaná bakterie Gardnerella vaginalis. Projevuje se šedavým výtokem se zápachem připomínajícím rybinu. Touto infekcí jsou ohroženy především ženy střídající partnery, ale i sexuálně náruživé ženy.

K nákaze touto infekcí přispívají všechny aspekty narušující přirozenou poševní flóru – výplachy, nevhodná intimní hygiena, užívání některých antibiotik, ale i menstruace, která neutralizuje vaginální aciditu.

Jak se chránit před nákazou?

1. Používáním kondomů.

Gynekologové doporučují užívat kondom nejenom při střídání partnerů, ale i u stalých partnerů.

2. Udržováním přirozené poševní flóry

Např. občasným používáním nehormonálního vaginálního gelu Femingel Tea Tree, obsahujícím tři tuby s aplikátorem a používáním mýdel vhodných pro intimní hygienu např. Tea Tree mycí gel, nebo Chilli Intima, kterou lze koupit v lékárnách.

Ovšem u této infekce je důležitá okamžitá léčba. Protože jedině okamžitá léčba zabrání komplikacím, jako jsou záněty či neplodnost. U Bakteriální vaginózy stejně jako u Trichomoniasy by se měli léčit oba partneři.. Avšak ani oboustranná léčba, však nezaručí, že nedojde k recidivě.

Všechny tří vaginálních infekce – Kvasinkový (mykotický) zánět, Trichomoniasa a Bakteriální vaginóza mají podobné příznaky. Proto je lepší než samoléčba návštěva u gynekologa, který mikroskopickým vyšetřením zjistí o jakou infekci jde.

Používání kondomu doporučují gynekologové, nejenom jako ochranou před vaginálními infekcemi, ale také jako ochranu před jinými mikroorganismy vyskytujícími se běžně na mužských genitáliích.Tyto mikroorganismy mohou způsobit podráždění poševní tkáně.Zvláště za předkožkou se nachází velice úrodná vlhká půda pro některé bakterie.

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip
  • Originální květiny a kytice Frutiko z čerstvého ovoce, čokolády a dortů představují skvělý dárek s objednáním online a doručením po celé ČR!
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Řešíte problémy s močením? Vyzkoušejte sedací koupele!

  • Značkové parfémy a kosmetika, 5 prodejen v ČR, skladem přes 375 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz