Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Ústecký kraj  /  Navštivte tajemný zámek Budyně nad Ohří, někdejší známé sídlo alchymistů

Navštivte tajemný zámek Budyně nad Ohří, někdejší známé sídlo alchymistů

12.5.2022 - redakce Babinet.cz

Budyně nad Ohří, město v okrese Litoměřice, ležící nedaleko řeky Ohře, je známo zejména díky renesančnímu zámku, který se nachází uprostřed města. Dochovalo se zde pozdně gotické křídlo s několika kamennými arkýři a severní křídlo s hranolovou věží bývalého hradu.

 

fotografie: Petr Matura

Samotný hrad Budyně nad Ohří byl původně hradem dřevěným a až počátkem 13. století jej král Přemysl Otakar I. nechal přestavět na hrad kamenný. Jan Lucemburský pak hrad prodal Zajícům z Házmburka, v jejichž vlastnictví byl až do roku 1613, kdy byl prodán Šternberkům. Posledními majiteli hradu byli Herbsteinové, kteří ho vlastnili až do roku 1913. Dnes je hrad v majetku města.     

Najdeme zde Jandovo muzeum, v němž si můžeme prohlédnout střelné zbraně a archeologické vykopávky z doby až 3000 let před n. l. Asi nejzajímavější je však ojedinělá expozice alchymistické dílny, která obsahuje vše, co k takové dílně náleželo, včetně kahanů, pícek a receptů na výrobu všeho možného a samozřejmě i nemožného. Tato dílna připomíná slavnou dobu, kdy hrad vlastnil Jan Zbyněk Zajíc z Házmburka. Ten byl nadšeným příznivcem alchymie. V té době se zde vystřídalo mnoho významných osobností. Například spis o hvězdářských vynálezech od Adolfa Sebalda, napsaný na Budyni, je uchováván dokonce i ve vatikánské knihovně. Na Budyni pobýval i slavný Tycho de Brahe, který jedno své dílo z roku 1598 věnoval majiteli hradu Janu Zbyňkovi. Pan Zbyněk Zajíc byl také dvorním radou Rudolfa II. a je tedy více než jasné, že oba muže spojovala stejná vášeň pro tajemno a alchymii. Na Budyni žil také spisovatel Bavor Rodovský z Hustiřan, který zde i zemřel. Tajuplná atmosféra hradu se nevytratila ani dnes a každý vnímavější návštěvník ji určitě pocítí. Další místní zajímavostí je rovněž nilský krokodýl, přivezený sem na počátku 16. století. Na hradě nalezneme též Zlatý sál s dobovými malbami z 16. století.  

Za návštěvu však stojí i okolí hradu. Na náměstí najdeme radnici z roku 1506, která sice byla několikrát přestavěna, avšak stále stojí na svém původním místě. Nalezneme zde též budovu pivovaru z doby empíru.

Za vidění stojí i původně gotický kostel ze 13. století, přestavěný v roce 1494 a barokizovaný v roce 1669. V kostele je umístěna náhrobní deska Anny Opavské, manželky Jana Zajíce z Házmburka z roku 1478, nebo si zde můžeme prohlédnout řezby a plastiky sochaře Bartoloměje Edera z roku 1770.

Za městem na jihovýchodě se rozprostírá další, gotický kostel ze 14. století. U něj se nachází i barokní kostnice, postavená v letech 1764 – 1766, na portálu ozdobená lebkou a hadem. Nedaleko najdeme i židovský hřbitov.

Pokud návštěvníka prohlídka Budyně unaví, je možné si odpočinout například v místní restauraci nebo navštívit pivovar v blízkém Kostelci nad Ohří. V okolí se pak nachází velké množství dalších míst stojících za návštěvu, jako například zřícenina gotického hradu Házmburk, která společně s nejvyšší horou Českého středohoří Milešovkou vytváří nezaměnitelnou kulisu dolního Poohří. Dvě charakteristické majestátní věže patří ke skutečně nepřehlédnutelným dominantám krajiny. Navštívit lze i nedaleké Lázně Mšené, kde za vidění jistě stojí i malebné lázeňské domy, jež navrhl významný architekt Jan Letzel (1880 – 1925), který také mimo jiné projektoval průmyslové muzeum v Hirošimě, jehož skelet jako jediný odolal hirošimské katastrofě v roce 1945. Torzo muzea se stalo snad nejznámější troskou světa, jež je nazývána Atomovým dómem.

napsal Petr Matura

zdroje: hrady.cz, wikipedia.org, turistickyatlas.cz aj.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
12.5.2022 19:22

pěkné

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz