Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Hrady a zámky v České republice

Hrady a zámky v České republice

Martina Hráská

Poznávání naší bohaté historie prostřednictvím výprav na hrady a zámky, je naštěstí v naší zemi jevem velmi častým a oblíbeným .

Nakladatelství Grada proto již po osmé vydává velikostí nenápadnou, ale velmi zajímavou a přehlednou publikaci Hrady a zámky. V textové části je popsáno přibližně 200 nejvýznamnějších památek naší historie.

Jelikož velká část návštěvníků hradů a zámků jsou zahraniční turisté, jsou všechny texty zároveň uvedeny v angličtině a němčině. Objekty jsou řazeny abecedně a u všech je uvedeno, ve kterých místech je najdete na přiložené rozkládací mapě. Mapa je krásně přehledná, ilustrovaná a je vyhotovená v měřítku 1:500 000.

V závěru textové části si můžete přečíst základní informace o nejnavštěvovanějších památkách u našich sousedů - na Slovensku, v Německu, Rakousku a Polsku.

Ukázka obsahu:

Bezděz, hrad,NKP, ČR, okr.Česká Lípa

Jeden z nejvýznamnějších raně gotických hradů v Čechách, královský hrad Přemysla Otakara II. Byl součástí celého systému opěrných bodů královské přemyslovské moci. Po smrti Přemysla Otakara II. se stal hrad od r. 1279 načas vězením královny Kunhuty a kralevice Václava a sídlem braniborské posádky. Po Bílé hoře se Bezděz ocitl v rukou Albrechta z Valdštejna, který je upravil na klášter montserratských benediktinů. Do hradní kaple byla umístěna kopie montserratské Madony a poutě k zázračné sošce vynášely mnichům velké zisky. Odtud pramení pověsti o bezdězském pokladu, který přilákal v r.1778 i pruské vojsko.Hrad vydrancovali a opravdu si přivezli bohatou kořist. R.1785 byl klášter na Bezdězu zrušen. V 18.stol. byl Bezděz opuštěn a pustl. Opuštěný hrad vzbudil v 19.století nový zájem jako romantická zřícenina. V letech 1832 a 1833 jej navštívil K.H.Mácha. R.1868 byla obnovena tradice bezdězských poutí.

Celá publikace má velikost klasické rozkládací mapy a je velmi lehká, proto ji bez problémů přibalíte do jakéhokoliv cestovního zavazadla. Nezapomeňte na dobré boty a zdravou svačinku a můžete vyrazit za krásami naší historie. Šťastnou cestu!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz