Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Metoda komplexního screeningu

Metoda komplexního screeningu

Redakce Babinet

S pomocí komplexního screeningu lze rozpoznat změny v organismu, tedy počínající nemoci, a to už na úrovni buněk a buněčného metabolismu.

Soubor vybraných laboratorních vyšetření, s jejichž pomocí lékaři odhalují metabolické poměry v organismu, tak dokáže zabránit propuknutí nemoci do patologického stavu, který je již nevratný. Doc. MUDr. Lubomír Novák, CSc., který řídí Výzkumné a diagnostické centrum Kliniky GHC Praha, byl svědkem mnoha případů, kdy se díky včasnému využití komplexního screeningu podařilo předejít fatálním následkům nemocí. „Na buněčné úrovni lze v časném stádiu poruchu korigovat a ovlivnit celkové chování organismu. Podařilo se nám tak u některých případů odvrátit stádium rozvinutého onemocnění – vznik zhoubného nádoru.“ Podle doc. Nováka je komplexní screening ideální metodou rovněž pro odhalování poruch kardiovaskulárního systému, který představuje další rizikovou oblast, na niž se komplexní screening zaměřuje. „Na základě komplexního screeningu jsme schopni velmi přesně vyhodnotit stav cév a stanovit míru rizika infaktu myokardu nebo cévní mozkové příhody,“ dodává doc. Lubomír Novák. Z důvodu případného včasného zásahu je proto důležité absolvovat tento soubor vyšetření, když se začnou objevovat obtíže nejasného původu, ale také z důvodu prevence. Specifický význam má komplexní screening při zjišťování příčin únavových syndromů exponovaných osob s extrémním pracovním zatížením.

Soubor diagnostických a vyšetřovacích postupů pod názvem komplexní screening představuje první úplné a vědecky organizované prošetření organismu člověka. Oproti obvyklému vyšetření má screening na Klinice GHC Praha jednu podstatnou výhodu: celá procedura sestávající z vybraných laboratorních vyšetření krve a moči proběhne během zhruba šesti hodin na jednom místě v příjemném prostředí. Klient tedy nikde nečeká, nemusí se nikam přesouvat, složitě objednávat, což má dopad na jeho pohodlí, ale hlavně: laboratorní výsledky jsou vztažené k jednomu okamžiku. Pokud by člověk podobná vyšetření a odborné prohlídky absolvoval během jednoho měsíce, lékař nedostává relevantní a úplný obraz stavu organismu, protože například hormonální hladiny v endokrinním systému kolísají v čase a výsledek není zcela věrohodný. Stejně jako kardiovaskulární systém jsou vyšetřovány i ostatní orgány - plíce, gastrointestinální trakt (játra, žlučník, slinivka břišní), ledviny, štítná žláza a další. Zařazeny jsou i odborné prohlídky - interní, kardiologická, chirurgická, neurologická, stomatologická, dermatologická, oční, ORL včetně vyšetření sluchu, pro ženy též gynekologická.

Od screeningu k lékařskému zákroku

Mezi samotným komplexním screeningem a lékařským zásahem není téměř žádná prodleva, což lze jednoduše vysvětlit na konkrétním případu muže ve věku 52 let, který na kliniku přišel s úpornými bolestmi kloubů a jejich otoky. Klient byl již několikrát hospitalizován v pražských nemocnicích ke zjištění příčin jeho bolestí, avšak bez výsledku. Poslední lékař ho z hospitalizace odeslal k dalšímu vyšetření na odborné revmatologické pracoviště, kde mu byla stanovena diagnóza revmatoidní arthitida a započata léčba tohoto onemocnění.

Po roce léčby však bolesti neustoupily, naopak se postupně zvyšovaly a omezovaly ho v pohybu. Klient vyhledal pomoc Kliniky GHC Praha a podstoupil komplexní diagnostické vyšetření (komplexní screening). Při vyšetření bylo zjištěno několik odchylek od normálu jako počínající aterioskléroza a vysoký krevní tlak, velké riziko vzniku onemocnění cukrovkou, vysoký stresový index klienta a úzkost, vysoké nálezy autoprotilátek proti různým orgánovým systémům, velký pokles antioxidačních látek, vitaminů a enzymů ochraňujících lidský organismus před volnými kyslíkovými radikály a před poškozováním buněk organismu, které může vést až k nádorovému onemocnění. Snížena byla i hladina enzymu SOD, který je velice významným antioxidačním enzymem a ochráncem buněk před napadením volnými kyslíkovými radikály. Při zobrazovacích vyšetřeních byla v pravé ledvině zjištěna cysta nejasného typu, kterou jiná pracoviště vyšetřující klienta doporučila ke každoročnímu pozorování a ultrazvukové kontrole. Ostatní vyšetření zažívacího traktu, mozku, kloubů a dalších orgánových celků neprokázaly žádné odchylky od normálu.

Lékaři Kliniky GHC Praha následně vyslovili závěr, že průběh a projevy kloubních potíží klienta nejsou typické a že může jít na základě zjištěných indicií o projevy způsobené nádorovým onemocněním. Druhý den bylo provedeno CT vyšetření břišní dutiny a kloubů. Cílené CT vyšetření na ledviny odhalilo, že údajná cysta v ledvině není cystou, ale tzv. Grawitzovým nádorem. Klient do dvou dnů podstoupil na klinice operaci, při které musela být odstraněna celá ledvina s Grawitzovým tumorem.

Klient měl štěstí, že tumor neprorostl z ledviny do těla a nezpůsobil metastázi, která je jinak velice těžko léčitelná. Klient je již šestým rokem po operaci a díky léčbě zavedené týmem lékařů Kliniky GHC Praha bolesti kloubů ustaly. Změna v životním stylu klienta přinesla zlepšení krevního tlaku, vymizení úzkostí a stabilizaci projevů ateriosklérozy, hladiny cukru jsou udržovány v normě pouze dietou. Klient se cítí lépe a opět může žít plnohodnotný život.

Klinika GHC Praha, přední soukromé zdravotnické zařízení, si připomíná desetileté výročí jedinečného diagnostického vyšetření, které jako svou vlajkovou loď pod názvem komplexní screening představila jako první v České republice. Komplexní screening je nejenom konkrétní službou klientům, kterou již deset let klinika nabízí, ale zároveň v širším slova smyslu charakterizuje i preventivní léčbu a ideální přístup ke zdraví.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz