Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Nezvaní hosté v našich domácnostech!

Nezvaní hosté v našich domácnostech!

Redakce Babinet

Soužití s mravenci trápí člověka snad od nepaměti. Již v dávných dobách, kdy si lidé začali budovat svá obydlí na ochranu před nepříznivým počasím a uchovávat potraviny na horší časy, začal jejich nekonečný boj proti tomuto druhu členovců. Mravenci je totiž následovaly do jejich obydlí, díky lidem byli zbaveni svých přirozených nepřátel a zároveň měly zaručený přísun potravin od člověka.

Mravenci domácí do lidských obydlí pronikají zpravidla cestičkami kolem oken, vchodovými, anebo balkónovými dveřmi, a to obvykle na počátku jara.

Mravenci faraoni se do Česka rozšířili pravděpodobně z Indie, v Česku byli zpozorováni v roce 1902. Vlna expanze tohoto druhu byla zjištěna v souvislosti s rozšířením centrálního vytápění spojeného s výstavbou panelových sídlišť od konce 60. let 20. století. Prostory vzájemně propojené teplovodním rozvody s nadbytkem potravy a vody se staly ideálním pro výskyt faraonů.

Mravenci žijí v kolonii, dělí se na dělnice a královny. Jedinou činností královen je kladení vajíček, žijí i více než jeden rok. Dělnice zajišťují chod hnízda včetně péče o larvy, které se líhnou z vajíček. Královny jsou několikanásobně větší než dělnice. Samci se v koloniích vyskytují také, ale pouze velice krátkou dobu než oplodní mladé samice. Pak uhynou.

Mravenci jsou velice rezistentní proti různým hubícím zásahům. Mezi nejúčinnější způsob boje proti nim patří získání samotných dělnic ke spolupráci. Tedy nalákání dělnice na návnadu obsahující insekticid, který má opožděné účinky. Dělnice tak prostředek stihne přenést do hnízda, které tím vyhubí.

Víte o tom, že mravenci mohou přenášet a šířit různé infekce, a tím kontaminovat například potraviny? Části živých i mrtvých těl členovců se v některých případech stávají významným alergenem? Pokud se těla mravenců dostanou i do tepelně upravených potravin, mohou způsobit zažívací obtíže? Navíc dlouhodobý výskyt tohoto druhu hmyzu v domácnostech vyvolává u lidí neodbytný pocit nečistoty a nepohody, což může vést až k psychickým obtížím?

To je jen několik důvodů, proč je potřeba jednou pro vždy vyčistit váš domov, chatu nebo chalupu od mravenců. Opravdu už nemusíte nečinně trpět své nevítané spolubydlící, zkoušet jeden prostředek za druhým či volat deratizační firmu.

Past na mravence CATCH je sice nenápadná, ale zato vysoce účinná. Drobný zelený trojúhelníček jednoduše vložíte do rohu místnosti, pod okno, k balkónovým dveřím či na jiné místo – nejlépe do cesty, kterou se mravenci dostávají do bytu. Pak stačí jen čekat.

V pasti je totiž umístěna návnada, která mravence láká. Mravenec vstoupí do pasti a část prostředku s insekticidy si odnese do hnízda. Před tím než sám zahyne, přenese účinnou složku na ostatní příslušníky kolonie.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz