Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Třetina dětí si začíná platit své nákupy od školního věku

Třetina dětí si začíná platit své nákupy od školního věku

26.10.2019 - redakce Babinet.cz

Třetina českých dětí si s nástupem do školy začíná platit své nákupy. V deseti letech již samo nakupuje šest z deseti školáků. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK.

Je třeba učit děti hospodařit, kapesné nestačí

Kapesné je velmi důležité při přípravě na budoucí život, ale dopřát dítěti kapesné, je jen začátek. Důležité je dítě seznámit s původem peněz, s jejich možným hospodařením a následně i s rodinným rozpočtem. Čím dříve totiž začnete s dětmi hovořit o původu peněz a vhodném zacházení s nimi, tím lépe je připravíte na budoucí hospodaření.

“Pokud se rozhodneme, že budeme dětem dávat nějaký pravidelný příjem, pak je naší povinností děti naučit i to, jak s penězi hospodařit. Nestačí jen říct, šetři si a neutrácej za hlouposti. Kapesné by v tomto případě mělo u dětí naplňovat funkci výchovnou. Děti by se měly s kapesným učit, jak si peníze rozdělit, jak je spravovat a jak s nimi hospodařit,” míní Marcela Hrubošová, ekonomka a provozovatelka webu Finance pro radost.

Čas na kapesné

Předškolní věk (4–6 let)

Začněte s dětmi mluvit o původu peněz, aby jim bylo jasné, že nestačí jen přijít k bankomatu a stisknout tlačítko. Vysvětlete jim, že jsou odměnou za práci. Můžete jim také říci, že peníze mají různou hodnotu. Zkrátka, aby jim začínalo být jasné, že pár mincí nemá vyšší hodnotu než bankovka.

Školní věk (6-9 let)

"Na prvním stupni základní školy dostává kapesné osm z deseti školáků. Podle téměř poloviny rodičů jsou vlastní peníze způsob, jak naučit děti rozumět financím a hospodařit s nimi," říká Miroslav Zborovský, ombudsman klientů společnosti Home Credit.

Školní děti by již měly dostávat pravidelné kapesné, jehož výše musí odpovídat vašim možnostem. Ze začátku je možná lepší začít s menší částkou na kratší časový interval. S touto částkou si dítě musí v daném časovém období vystačit. Pokud si první den vše utratí, nemělo by dostat další peníze, ale poučte jej a vysvětlete mu, jak má příště postupovat.

Vyšší školní věk (10-14 let)

V tomto věku plaťte kapesné na měsíční bázi a vysvětlete mu, že pokud si vše utratí na začátku, bude muset měsíc čekat. Můžete začít také dítě odměňovat za některé nadstandardní úkoly. S potomkem hodně diskutujte. Přineste návrhy, jak s penězi hospodařit. Určitě mu neustále pomáhejte, motivujte jej. Pokud touží po něčem dražším, bylo by dobré, aby si přispěl. Ukažte mu, jak si zapisovat příjmy a výdaje. Najděte k tomu aplikaci v chytrém telefonu nebo pomozte vytvořit tabulku v Excelu.

Děti si nejčastěji přispívají na nákup elektroniky. Na nákupu mobilů nebo tabletů se podílí 38 procent z nich. Na hračky si přidává 34 procent. Naopak nejméně rodiče zapojují své potomky do nákupu sportovního vybavení, kde participuje jen 17 procent dětí, a do placení nákladů na telefon (15 procent).

Středoškolský věk (15-18 let)

V 15 letech je vhodné dětem založit první účet a pořídit platební kartu, může přijít první brigáda, kdy si vydělané peníze dítě nechá posílat na účet a začne si samo sledovat pomocí elektronického bankovnictví své výdaje a příjmy. Důležité je, aby již bylo dítě schopno rozlišovat mezi „Chci to“ a „Potřebuji to“.

Zhruba 41 procent desetiletých a 80 procent šestnáctiletých je podle svých rodičů připraveno na svou finanční samostatnost, naopak více než desetina samotných dětí napříč věkovými skupinami se cítí nepřipravena.

Rodinný rozpočet

Ještě předtím, než děti pochopí princip spoření, je dobré je seznámit také se základními pravidly rodinného rozpočtu. Děti by měly vědět, za co všechno musí rodina platit (nájem, hypotéka, potraviny, kroužky, dovolená, auto,…). Odmalička je dobré dětem vysvětlit, že není možné celou výplatu utratit, ale část peněz si odložit na nečekané výdaje, například na opravy, a samozřejmě na spoření.

S rodinným rozpočtem, tedy příjmy a výdaji rodiny, seznamují rodiče alespoň obecně ve 37 procentech případů děti již mezi šestým a sedmým rokem a 34 procent pak mezi osmým a desátým rokem. Pětina náctiletých ale tvrdí, že jim rodiče o rodinných financích nic neřekli.

Půjčky

Nezapomeňte děti seznámit i s půjčkami. Musí vědět, že občas je nezbytné si peníze půjčit. Měly by však znát i veškeré podrobnosti. Kdy je vhodné si půjčit a kdy je naopak lepší se uskromnit. V případě havárie auta je půjčka vhodná, ale půjčka na dovolenou nikoliv. Sdělte jim důvody, proč jste si vzali hypotéku, a jaké to má výhody a nevýhody ve srovnání s podnájmem.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

christiana66
30.10.2019 13:29

No nevím, jako malá jsem dostávala kapesné minimálně, o to větší respekt jsem měla v dospělosti k hodnotě peněz. Některé děti jsou v dnešní době dost zhýčkané a dostávají kapesné už velmi brzy.

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz