Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak levně vyčistit koberec? 4 perfektní triky

Jak levně vyčistit koberec? 4 perfektní triky

15.12.2018 - redakce Babinet.cz

Sdílí s vámi domácnost děti, nebo domácí mazlíčci? Pak je to kapka kakaa tady, popelavá šmouha jinde. Tohle se párkrát opakuje a původní vzhled koberce je ten tam. Je po parádě a vypadá to, že svá nejlepší léta už má za sebou. A přitom jste koberec kupovali teprve před třemi roky … Pokud tedy zamýšlíte vyčistit ještě na poslední chvíli koberce a udělat tak pomyslnou poslední tečku za vánočním úklidem, ukážeme vám dnes jak na to. Času není nikdy nazbyt. A před VÁNOCI to platí dvojnásob. Proto jsme mezi babskými radami vybírali triky, které fungují rychle a spolehlivě.

Prý: Co je mokré, to je čisté

Mokrý povrch svádí k dojmu, že si s ním opravdu dal někdo pořádnou práci. Jenže ne vždy je mokrá cesta správnou cestou. U vlněných a hedvábných koberců je voda tabu. Drhnutí mokrých vláken při snaze zbavit se skvrny se vám může vrátit v podobě zkroucených a poškozených patvarů. Do hladkého koberce namokro spíš vydřete mapu, která nebude do celkového vzhledu už nikdy pořádně zapadat. Pozvěte si proto na tento typ koberců raději odborníka, nebo se porozhlédněte po produktech, které jsou určeny právě k suchému čištění.

Babské rady radí

1. Sůl a minerálka

Smíchejte sůl s neslazenou minerálkou. Tuto směs aplikujte tam, kam potřebujete. Nechte hodinku působit. Lehce zapracujte kartáčem, vyčistěte a poté dosušte hladkým hadrem.

2. Ocet

Stačí smíchat 40 ml octa v v litru vody. Rozprašovačem naneste na skvrny a zapracujte opět kartáčem. Nechte působit půl hodinky a dosušte hladkým hadrem.

3. Čaj

Podle babských rad si s tmavými koberci nejlépe poradí obyčejný čaj. Uvařte proto sypaný čaj z jakýchkoliv lístků. Sceďte a vyzbrojeni čajem se vrhněte na špínu. Zapracujte do koberce hladkým hadrem a krouživé pohyby provádějte opravdu velmi jemně. Koberec nedřete, aby vám nezůstaly místo čistoty světlé fleky. Nechte 15 minut působit a poté dosušte.

4. Sníh

Pravda, v posledních letech je to poměrně scifi metoda, ale třeba budeme letos překvapeni. Když chcete koberec spíš revitalizovat a vrátit mu barvy, pak je sníh značka ideál. Stačí ho rozsypat v přiměřeném po koberci a smetákem ho zapracovat. Špína se loučí a nastupují zapomenuté barvy.

A jaký je váš spolehlivý způsob na čištění koberců? Popelnice, nebo vaše speciální domácí metoda?

Napsala Bára Klímová

 

Vaše názory

Vaše názory

jannajanna
17.12.2018 08:25

Proboha, kdo to psal? Sice v dobré víře pomoci, ale....posypat DOMA koberec sněhem a koštětem ho zapracovat je dost dobře nerealizovatelné. To rovnou můžeme koberec postříkat vodou, bude mokrý a špinavý dál, tedy vyjde to nastejno. Za mého dětsví se koberce ještě běžně nosily ven na sníh, ale za 1. to nesnesou všechny typy a za 2. koberec se nejprve řádně vysál luxem nebo vyklepal plácačkou na klepadle a teprve pak se položil vrchní stranou do sněhu a znovu pořádně vyklepal. Následovalo řádné ometení zbytků sněhu ještě venku. A vše muselo být na mrazu, právě proto, aby se koberec nenamočil.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 4 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.