Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Hokejové drama ČR – Rusko

Hokejové drama ČR – Rusko

Hana Formánková

V zápase s dosud neporaženým uragánem turnaje Ruskem byl náš tým, zvláště po porážce od USA, zralým adeptem na jízdenku domů. Avšak už v první minutě první třetiny dali naši hráči najevo, že zklamání z předchozí porážky jim sebevědomí neohrozilo.

Hned v první minutě otestoval Jan Hlaváč a po něm Patrik Štefan postřeh ruského brankáře Sokolova. Ovšem ve 3. minutě se prosadilo duo Malkin a Ovečkin a za naši špatnou rozehrávku nás odměnilo gólem 0:1. Po gólu náš tým budil dojem, že netouží ani po puku, ani po kontaktu se soupeřem. Naopak Rusové puku i našim hokejistům projevovali svou přízeň s vervou. A tak se vášnivě hnali nejenom za pukem, ale i do soubojů s našimi hráči. Ti rozvášněným Rusům ztěží odolávali a oni tak často roztáčeli před Hniličkou divoký čardáš.

Až v 11. minutě nám faulem nabídli šanci na vyrovnání. Ovšem hned na začátku přesilovky se opět potvrdilo, že přesilovka není našim hráčům přátelsky nakloněna. Nejenom, že otevřeli dveře Rusku k sólovému nájezdu na Hniličku, ale faulem na sólistu se dobrovolně přesilovky vzdali. Vyloučením Michálka ve 12. minutě se nejen srovnaly síly na ledě (4 na 4), ale také se odstartovalo velké drama, které pro náš tým mohlo znamenat tragický konec veškerých nadějí. Po uplynutí trestu ruského hráče získali Rusové početní výhodu na 1 minutu a 18 sekund, které naši statečně odolávali. Ovšem jakoby jim nestačila ruská přesila 5 na 4, fauloval Tomáš Kaberle a šel si přisednout na trestnou lavici k Michálkovi. 43. sekundová ruská přesilovka však našemu týmu nestačila, a tak ji Plekanec prodloužil dalším faulem na 1 minutu 7 sekund. A dokonce si šel dát pauzu na 2 + 2 minuty, protože zasáhl Ovečkina hokejkou do obličeje. Ač se zdálo, že masochistické oslabení našeho mužstva musí zákonitě skončit ruskou gólovou nadílkou v naší brance, vrtkavé hokejové štěstí hrálo v oslabení s námi. A dokonce s námi hráli i rozhodčí, kteří udělali přítrž českému vylučovacímu masochismu a odpustili v 17. minutě jasný faul Janu Hejdovi. Tak naši hráči přestáli dlouhé tragické oslabení (2 minuty 5 na 3 a poté 4 minuty 5 na 4) bez úhony. Díky štěstěně i pověstný gólový superman Ovečkin 2x minul naši branku. Rusko nevyužitá 6-ti minutová přesilovka značně rozhodila a ztratili tak svou prvotní vášeň. V 18. minutě nám pak Michnov učinil další přesilovkovou nabídku, ale my jsme jí s díky odmítli a na revanš v čase 19:32 srovnal Erat síly na ledě 4 na 4 a šel si dát pauzu na lavici hanby.

Ve druhé třetině tak nastoupilo na led 8 hráčů. Po návratu vyloučeného Michnova náš tým opět statečně odolal ruské převaze. V 5. minutě se zase potvrdilo, že hokejové štěstí hraje s námi. Zamlžilo rozhodčímu výhled a ten neviděl faul Richtera, ale pouze odplatu Archipova a tak šel lavici hanby zahřívat pouze ruský hráč. Gólové pozvání od štěstěny velice rád přijal Tomáš Kaberle a srovnal na 1 : 1. Pak se tančil na ledě dramatický čardáš střídavě před Sokolovou a Hniličkovou brankou, který prudce zvyšoval adrenalin divákům.

Jelikož v 8. minutě naši hokejisté s díky odmítli přesilovkovou výzvu na zlepšení skóre, nabídl jim galantně ve 13. minutě Bykov další početní výhodu 5 : 4 a vzápětí jim hned Žukov velkoryse poskytl 55 sekundovou výhodu 5 na 3. Taková velkorysost našim hráčům evidentně zalichotila a tak na oplátku nabídli při hře 5 na 3 Malkinovi sólový nájezd na Hniličku, naštěstí bez gólového zakončení. Do konce druhé třetiny oba týmy roztáčely na ledě adrenalinový čardáš, ale gól už nepadl. Před koncem druhé třetiny si šel odpočinout na trestnou lavici výjimečně vzorný hráč David Výborný, jehož odpočinek se protáhl až do třetí třetiny.

Ve třetí třetině naši hráči odolali 37 sekundové ruské převaze a hned ve 2. minutě si na oplátku dal pauzu Zaripov. 8 sekund před jeho návratem na led, využil Jaroslav Hlinka jeho nepřítomnosti a učesal skóre zápasu na 2 : 1. Což ruské hráče evidentně rozdráždilo a v čase 5.10 Mozjakin dorovnal rozdíl na 2 : 2. Ovšem naše hokejisty nenechalo vyrovnané skóre chladnými a zvedli další hozenou rukavici v 6. minutě, kterou jim hodil faulem sám velký Ovečkin a Patrik Štefan načechral gólový rozdíl na 3 : 2.

Po gólu Patrika Štefana každá odehraná sekunda ukrajovala vysoké napětí jak hráčů tak diváků, zda ubráníme do konce zápasu jedno góĺový náskok.

2 minuty před koncem zápasu, když hráčům i divákům hrozil napěťový kolaps a zdálo se, že už více napětí neunesou, Rusové poslali na led místo brankáře 6. hráče a v čase 18.55 Michnov srovnal na 3 : 3 a vyžádal si tak další desetiminutové drama v prodloužení.

Z opatrné oboustranné hry v prodloužení bylo evidentní, že oba týmy touží po samostatných nájezdech. Jejich touhu jim však překazil Zbyněk Irgl. V čase 7,58 poslal vítězným gólem Rusy domů a Čechy do boje o medalie.

Naše vítězství na Ruskem obrátilo na ruby turnajovou statistiku přesilovek. Rusové šampióni ve využívání přesilovek nevyužili ani 6 minutovou přesilovkou v jednom kuse a Češi outsideři ve využívání přesilovek dali všechny tři góly v normálním hracím čase v početní převaze.

Další zápas ČESKO – FINSKO se hraje v sobotu v 15.00 hodin.

(Pozn. Redakce: A kdo u toho náhodou v sobotu nebude, najde Pod Lupou opět komentář redaktorky Babinet, jak to všechno dopadlo...)