Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Trápí vás časté pálení žáhy? Víte, co to způsobuje?

Trápí vás časté pálení žáhy? Víte, co to způsobuje?

15.11.2018 - redakce Babinet.cz

Na rozhranní jícnu a žaludku je umístěna cirkulárně uspořádaná svalovina -- svěrač. Ten má zabránit navracení potravy a trávicích šťáv do horních etáží zažívacího traktu. Při jeho nefunkčnosti je dlouhodobě drážděna sliznice jícnu, což vyvolává dobře známý pocit pálení žáhy.

Jde o relativně těžko popsatelnou bolest, která se dá někdy zaměnit s příznaky patřící spíše k infarktu myokardu nebo blokádě páteřních obratlů. U části pacientů je pálení žáhy spouštěno určitými specifickými pokrmy, například sladkými kynutými buchtami, pečenými a smaženými jídly, alkoholem či černou kávou.

Jindy se obtíže objeví v polohách, při kterých gravitace usnadní zatékání žaludečního obsahu do jícnu. Typickým příkladem je zavazování tkaniček, předklánění se a následné zvedání těžkých břemen či odpočinek v leže na lůžku. Za určitých okolností se může žaludeční obsah dostat až do úst a po vdechnutí vyvolat zápal plic.

Dlouhodobý kontakt povrchu jícnu s žaludečním obsahem má za následek přestavbu sliznice. Může jít o chronický zánět nebo dokonce o buněčný zvrat, který skončí maligním bujením. V malém procentu případů se vytvoří vřed podobný žaludečnímu, který je pak zdrojem krvácení.

Léčba je v podobných případech kombinovaná. Je vždy výhoda, když pacient shodí nějaké to nadbytečné kilo (sníží se nitrobřišní tlak), naučí se spát s více polštáři pod hlavou a vyvaruje se dráždivé stravě. Z léků se uplatňují podobné preparáty jako u žaludečního vředu. Jsou to hlavně léky neutralizující nepříznivý účinek kyseliny chlorovodíkové. U velice omezeného počtu lidí je možno jít i cestou chirurgického zákroku.

Laické postupy mohou uškodit

Mezi časté rady patří vypít vodu se lžičkou jedlé sody. „To sice může pomoci, efekt ale bude spíše krátkodobý. Stejně tomu je u mléka. Zprvu uleví, vápník, který je v něm obsažený, ale nakonec donutí žaludek, aby produkoval více kyselin. Nedojde tedy k jeho uklidnění, ale k ještě většímu podráždění,“ říká PharmDr. Miklášová.

Jiné rady, jako je například zvýšená poloha těla při spánku, však skutečně mohou pomoci. Hodně záleží i na životním stylu, jehož součástí by měl pravidelný pohyb a vyvážená strava. Důležité je také přestat kouřit a případně shodit pár kilogramů.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 4 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.