Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Přečtěte si 7 mýtů o rýmě!

Přečtěte si 7 mýtů o rýmě!

25.10.2018 - redakce Babinet.cz

Rýma. Velmi aktuální téma. Možná i vy právě lovíte papírový kapesníček, ač už jste dneska minimálně dva balíčky posmrkali. Už to bude nějakou chvíli, co vás rýma obtěžuje, ale pořád se ji nemůžete zbavit? To jste pravděpodobně uvěřili některé z babských rad, které prostě nefungují.

Už naše babičky a prababičky měly na rýmu řadu osvědčených tipů a triků, co se smí a co je naopak při rýmě zakázané. Čemu však můžeme věřit?

1. mýtus - na rýmu antibiotika

Je velmi důležité rozeznávat onemocnění virového a bakteriálního původu. Bakterie spolehlivě zlikvidujete antibiotiky, ale rýma a nachlazení je virového původu a tak jsou antibiotika v tomto případě absolutně neúčinná.

2. mýtus – rýma při sportu nevadí

To je sice pravda, i s rýmou se dá hrát volejbal. Jde ale o to, že při rýmě je oslabená imunita a tak každá tělesná aktivita navíc je pro tělo zbytečnou zátěží. Je tedy lepší volit dostatek odpočinku a spánku a sportovat až budete úplně fit.

3. mýtus - nosní spreje způsobují závislost

Ano i ne. Nejde o reálnou závislost, ale spíš o důsledek špatného dávkování a překračování doby užívání, která je napsaná v každém příbalovém letáku. V případě potřeby volte přírodní nosní spreje, u kterých závislost ani poškození sliznice nehrozí.

4. mýtus – z rýmy chřipka

Rýma i chřipka jsou sice nepříjemné onemocnění, ale každá je důsledkem jiného viru. Tudíž jde o lež. Nicméně určitá spojitost tu je. Rýma totiž oslabuje imunitu a díky tomu jsme náchylnější i na jiné nemoci, např. chřipku.

5. mýtus – vitamíny na rýmu zaberou

To opět není až tak docela pravda. Vitamíny jsou super a posilují obranyschopnost organismu. Je tedy dobré je používat jako prevenci. Ale pokud rýma udeří, je lepší sáhnout po osvědčených kapkách či spreji.

6. mýtus – když máš rýmu, hodně smrkej

Ale, co když to nejde? Onemocnění rýmou také se sebou přináší špatné dýchání následkem zduření nosní sliznice, velmi ucpaného nosu nebo zánětu vedlejších nosních dutin. Důležité je použít takový nosní sprej, který zmírní otok nosní sliznice a je určený na uvolnění velmi ucpaného nosu, nejlépe s přírodním složením (např. Humer Sinusitis značky URGO na velmi ucpaný nos a rýmu).

7. mýtus – dlouhý pobyt venku v zimě znamená rýmu

Lež! Častější rýma v zimě souvisí s tím, že se virům způsobujícím rýmu výborně daří v teplých a uzavřených místnostech, kde se v zimě zdržujeme nejčastěji. Z pobytu v chladném počasí však můžete prochladnout a dočasně si oslabit imunitní systém.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.