Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak jste na tom s krvácením dásní? Poznáváte některý z uvedených příznaků?

Jak jste na tom s krvácením dásní? Poznáváte některý z uvedených příznaků?

25.10.2018 - redakce Babinet.cz

Krvácení dásní při čištění zubů je problém, který bychom neměli házet za hlavu a snažit se ho řešit opatrnějším čištěním. Tím bychom si zakládali na další potíže, které mohou končit až ztrátou zdravých zubů. Lepší bude vsadit na důkladnou péči o zuby a dásně.

Krvácení dásní nás upozorňuje na existující zánět. Stejně jako bychom věnovali pozornost zánětu a krvácení jinde na těle, není rozumné krvácení dásní opomíjet a doufat, že přejde, že šlo o náhodu nebo naši neopatrnou či příliš razantní manipulaci s kartáčkem. Pokud jsou dásně zdravé, běžné čištění je nemůže poranit. Stejně jako zdravá pokožka těla i po použití drsnější houbičky na mytí maximálně zčervená, nemohou zdravé dásně krvácet.

Trápí-li vás časté krvácení při čištění zubů, napnutá a místy i bolestivá dáseň či odhalující se krčky, měli byste o svůj chrup více dbát, protože možná právě u vás se projevují začínající příznaky parodontózy. Ty bez včasné péče mohou přerůst až ve vypadávání zubů. Příčinou těchto problémů je zubní plak obsahující obrovské množství bakterií a zubní kámen.

Jak jste na tom s krvácením dásní? Poznáváte některý z příznaků?

Gingivitida - dásně jsou kolem zubů silně začervenalé, zduřelé a při čištění zubů často krvácejí. Není-li léčena, může se dlouhodobá gingivitida změnit ve vážnou gingivitidu nebo v parodontitidu.

Paradontitida - je způsobena trvalou tvorbou plaku pod linií dásní – který se, není-li odstraněn, mění v zubní kámen a způsobuje záněty a krvácení. Dáseň začíná ustupovat, dochází k obnažení zubního krčku.

Pokročilá parodontitida - je způsobena trvalou přítomností bakterií, které způsobují další ústup dásní a uvolňování zubů. Může vést až ke ztrátě zdravého zubu.

Nejčastější příčinou ztráty zubů není zubní kaz, ale zánět dásní!

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip