Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Pálení a neustálé nutkání. Jak se zbavit a předejít zánětu močového měchýře?

Pálení a neustálé nutkání. Jak se zbavit a předejít zánětu močového měchýře?

24.10.2018 - redakce Babinet.cz

Časté nutkání na malou, bolest v podbřišku a pálení při močení - to jsou hlavní příznaky zánětu močového měchýře. Takzvaná cystitida podle statistik potrápí alespoň jednou za život každou druhou ženu. Jak se toto nepříjemné onemocnění léčí a jak mu můžeme předejít?

V devíti z deseti případů má zánět na svědomí bakterie Escherichia coli, která se přenese z konečníku do močové trubice a dále do močového měchýře. To vysvětluje, proč jsou ženy na tuto nemoc daleko náchylnější než muži. Mají totiž močovou trubici a konečník blíže u sebe.

Příznaky, které značí zánět močového měchýře, jsou velmi snadno rozpoznatelné. Mezi ty hlavní patří již zmíněné nutkání, a to i ve chvíli, kdy člověk malou potřebu právě vykonal. Dalšími jsou bolest podbřišku, řezání či pálení při močení a zakalená moč, ve které se někdy může objevit i krev.

Jak se tedy nepříjemnému zánětu vyhnout, či se ho zbavit, když už se příznaky objevily? V obou případech je hlavní dodržovat několik jednoduchých rad.

Zejména je potřeba dodávat tělu správné množství tekutin. „Vhodná je voda a neslazené čaje. Naopak sladké limonády, černá káva a alkoholické nápoje vhodné nejsou,“ říká doktorka Lenka Čadová, vedoucí oddělení vývoje společnosti Valosun.

Denní spotřeba tekutin by se měla pohybovat alespoň kolem 2 – 2,5 litrů. Pitný režim můžete obohatit šumivými tabletami s vitaminem C. „Céčko“ totiž vytváří pro bakterii Escherichia coli nepříznivé prostředí a urychlí tak léčbu zánětu.

K pitnému režimu se doporučuje užívat i nějaký osvědčený doplněk stravy. Eextrakt z brusinek má na močové cesty dlouhými lety prověřený pozitivní účinek.

V neposlední řadě je důležité teplo. Výběrem vhodného oblečení chraňte zejména spodní části těla – pokud se chystáte ven, postarejte se, abyste v pánevní oblasti neprochladli. Osvědčené jsou i teplé obklady nebo pobyt v horké vaně. Dbejte samozřejmě také na dostatečnou hygienu.

Pokud se potíží sami nezbavíte do tří dnů, nezůstávejte s bolavým břichem a pálením při močení doma. Lékař vám na vaše problémy s největší pravděpodobností předepíše vhodná antibiotika. V takovém případě počítejte přibližně s dvoutýdenní léčbou.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Alice.Alda
3.11.2018 07:21

Mám odzkoušenou kombinaci brusinek na akutní potíže od Swissu, brusinkový čaj Uroval, wobenzym, pitný režim, klid a teplo. Hlavně bych chtěla upozornit, že pokud má někdo problém prvně, je opravdu nuté jej perfektně přeléčit, aby neměl tendenci se vracet. Já to v pubertě bohužel podcenila. Ale už to konečně mám taky relativně pod kontrolou.

Alice.Alda
3.11.2018 07:25

Omlouvám se, čaj je od Uroseptu :-)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.