Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Medvědí česnek? Nyní je správný čas na jeho výsadbu!

Medvědí česnek? Nyní je správný čas na jeho výsadbu!

18.10.2018 - redakce Babinet.cz

V minulosti jsme velmi podrobně mluvili o česneku. Nemůžeme proto opomenout ani česnek medvědí. Ten je na pořadí dne právě v těchto měsících. A to doslovně. Protože právě v tomto podzimním období je ten správný čas na jeho výsadbu. Pokud si teď říkáte, že tohle téma není nic pro vás, když nemáte vlastní zahrádku, nezoufejte. Medvědí česnek zvládnete hravě vysadit i na balkoně.

Česnek jako česnek?

Byť se název těchto dvou zázraků přírody až příliš neliší, přece jen není česnek jako česnek. Medvědí česnek má s klasickým česnekem sice i tak mnoho společného, ale drobné, avšak důležité, rozdíly mezi nimi najdete. Hned se na ně podíváme.

Například medvědí česnek v kuchyni využijete podstatně více, než ten klasický. Svou chutí i vůní se od normálního česneku neliší, avšak není tolik výrazný. Je jemnější. Můžete jím tak dochutit i pokrmy, u kterých byste si na to s klasickým česnekem netroufli. Jednoduše řečeno, kdykoliv jídlu chybí ta správná finální špetka něčeho, co pokrm přivede k dokonalosti, je to většinou medvědí česnek. Skvělou službu vám vždy odvede u omáček, pomazánek, omelet, pečených brambor, polévek a při pečení domácího chleba, který chcete ozvláštnit a ovonět.

Velký rozdíl zaznamenáte i sami na sobě. Po medvědím česneku si totiž nemusíte dělat starosti s dechem, ani načichlými prsty. Pachovou stopu tento česnek nezanechává.

Přejdeme li k léčivým účinkům medvědího česneku, najdeme mnoho shod s česnekem klasickým. Ale příjemnou zajímavostí je, že babské a lidové povídačky často hovoří jasně o tom, že účinky čerstvého medvědího česneku jsou o něco silnější, než je tomu u klasického česneku. Co tedy medvědí česnek léčí a s čím pomáhá?

 • Je nejefektivnější jarní očistnou bylinou.
 • Po zimě dodává tělu novou sílu.
 • Brání tvorbě krevních sraženin.
 • Posiluje ledviny.
 • Pomáhá při urologických problémech.
 • Výrazně čistí krev.
 • Je velkým pomocníkem při nadýmání.
 • Napomáhá při průjmu.
 • Posiluje srdeční činnost.

S výsadbou neotálejte

Pokud vám jde spíš o radost z procesu sázení a sklizení, sáhněte po semenech. Semena česneku medvědího se sázejí právě v těchto měsících. Za rok a půl se budete těšit z voňavé úrody.

Pokud vám však nebyla do vínku dána trpělivost a chcete si hlavně co nejdříve na česneku pochutnat, volte cibulky.

Tak jako tak ho můžete v klidu pěstovat i v květináči na balkoně. Medvědí česnek po vás nic moc nechce. Jen spoustu, spoustu, spoustu vláhy a stinné místečko. Ani s hnojivem si nemusíte dělat hlavu. Naopak. Trsy cibulek, či semen se zásadně sázejí do neprohnojené půdy a ani dále se nehnojí.

 

Napsala Bára Klímová

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

jannajanna
22.10.2018 18:40

A kde vzít ty cibulky?

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
 • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

 • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

 • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

 • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

 • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

 • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.