Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Podzimní trvalky, které rozzáří vaši terasu. Nechte se inspirovat při osázení truhlíků!

Podzimní trvalky, které rozzáří vaši terasu. Nechte se inspirovat při osázení truhlíků!

15.10.2018 - Dobrá cesta

Přestože nám letos letní teploty vydržely opravdu dlouho, je čas obměnit letní trvalky za podzimní. I na podzim nám může hrát balkón všemi barvami. Podzimní trvalky nabízí nepřeberně pestrou škálu, ze které si každý vybere. Poradíme, jak si udělat svou terasu útulnou i na podzim.

Maceška

Tato rostlina je známá hlavně pro své uplatnění na hrobech. Ovšem málokdo ji využije jako dekoraci doma, což je škoda. Hodí se do truhlíku i na záhon. Dnes existuje více jak sto odrůd, které se liší ve své velikosti od 10 cm do 35 cm a v mnoha variací barev. Půda by se měla udržovat kyprá. Květina vydrží do pozdního podzimu než začnou první mrazy.

Vřes

Vřes je velmi oblíbenou podzimní rostlinou, která Vás balkón či terasu přímo rozzáří. Jeho typické barvy jsou bílá, růžová a fialová. Rostlina potřebuje dostatek slunce a neměla by se zbytečně přelévat. Substrát by měl být výživný, propustný a hlavně dostatečně kyselý. Pozor, aby neobsahoval vápník, vřes ho nesnese.

Astra

Oblíbené zářivé astry budou dominovat vašim truhlíkům. Astra, která je určená do truhlíků dosahuje výšky až půl metru. Tato rostlina je vhodná volba pro začátečníky v oblasti zahradnictví, protože nejsou vůbec náročné na pěstování. Měla by mít sušší nepropustnou půdu. Dbejte na pravidelnou a dostatečnou zálivku. Jelikož ji řadíme už mezi větší rostliny, vyžaduje dostatek živin, proto by se zálivka měla i přihnojovat.

Skimie japonská

Nevyhýbejte se ani okrasným keřům. Většinou dosahuje maximální výšky okolo 80 cm. Keře jsou pěkně košaté a od podzimu do jara je zdobí krásné výrazně červené bobule, které můžete využít o vánočním čase jako dekoraci. Od jara začínají kvést bílé květy. Listy jsou lesklé a tmavě zelené. Vyžaduje kyselou půdu, polostín a dostatečnou zálivku.

Brambořík

Rostlina, která uchvátí svými pastelovými barvami. Často kvete od ledna do začátku dubna. Je to nenáročná trvalka, která miluje zimu. Vyžaduje polostín a dostatečnou zálivku. Ovšem pozor, nikdy nelijte vodu přes listy a hlízu, mohlo by to mít devastující účinky pro rostlinu. Nejlepší je zalít spodní misku.

Okrasné zelí

Málokdo ví, že zelí můžeme pěstovat i v okrasné variantě. Tato rostlina je výjimečná svou schopností zbarvit se, až teploty poklesnou na nižší stupeň. Při velmi nízké teplotě se zelené barvivo chlorofyl začne měnit na červené barvivo antokyan. Zároveň se jedná o nenáročnou rostlinu. Potřebuje dostatek světla a zálivky. Naopak u této rostliny se hnojení nedoporučuje, protože takové rostliny bývají často napadeny škůdci. Pro dostatek živin raději využijte směs trávy a listí. Okrasné zelí vydrží v dobře izolovaném květináči klidně až do začátku jara.

Napsala Michaela Procházková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.