Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Když pokojové rostliny vadnou: domácí životabudiče, které jim vrátí šmrnc a zdraví

Když pokojové rostliny vadnou: domácí životabudiče, které jim vrátí šmrnc a zdraví

17.7.2018 - redakce Babinet.cz

Pokojové rostliny jsou prý velmi nenáročné. Kromě kapky vody po vás nic jiného nechtějí. Daří se jim i u těch, kteří o rostlinách vědí jen to, že jsou zelené. Tak proč zrovna vám smutně přepadávají hlavičky rostlinek přes okraj květináče? Co dělat a jak, aby to už ve vašem obýváku nevypadalo jako na hřbitově rostlin?

Když vlastním očím nevěříte

Jdete ke kamarádce na kávu. A co vás na parapetu nezaujme? Kdo že vás to celou návštěvu přitahuje pohledem? Pokojová rostlina v plném rozkvětu. Samo o sobě na tom není nic tak pobuřujícího. Nesměla by to však být úplně ta samá rostlina, kterou máte i vy. Na chlup stejná. Dvě stejné kytky, ale naprosto rozdílné stavy. Její – zdravá a krásná. Vaše – zubožená a na sklonku života.

Když už jste probraly práci, partnery, děti, finance i krajkové prádlo, kamarádka vám u třetího hrnku povídá vše o tom, jak se o kytku není potřeba starat. Že tam jen stojí a sama takhle prostě kvete.

Zřejmě je to typ rostliny, který roste na povel, nebo vám kamarádka neřekla všechno. Výživy, přípravky a kupovaná hnojiva opravdu rostlinám pomohou. Co ale dělat, když zrovna vám chemie nesmí přes práh?

1. Odvar z cibulových slupek

Tento lidový odvar nemilosrdně likviduje veškeré parazity, které rostlinu napadly. A nemusíte o tom ani dlouho vědět. Odvar z cibulové slupky spolehlivě ničí veškerý hmyzí život, který se rozhodl zrovna vaši kytku poslat „do kytek.“. Vše, co potřebujete, je 10 lžic cibulových slupek a 2 litry teplé vody. Vše dejte do hrnce a na mírném plameni prohřívejte pod pokličkou. Stačí chvilka. Vše nechte, jak je a 3 dny nechte odstát. Pak můžete vesele hubit a hubit.

2. Buďte chvíli za Popelku

Ač se to nezdá, půdě výrazně pomůže obyčejný popel. Nám se může popel zdát jen jako zbytečný odpad, ale rostliny z něj získají potřebné živiny. Popel hojně obsahuje fosfor a síru. Tyto složky půdu krásně vyživí. Smíchejte proto 200 g popela s 2 litry vody. Týden nechte směs pracovat, odstát a pak podle potřeby použijte jako velice výživnou zálivku.

3. Akvárium nemusí být jen na okrasu

Váš malý, osobní podvodní svět nemusí jen zdobit. Voda z akvária je pro pokojové rostliny úplným všelékem. Akváriová voda je totiž maximálně plná živin a její pH je neutrální. Obsahuje také nespočet dalších látek, které stimulují růst rostlinek a zároveň ji regenerují.

4. Skořicové hnojivo

Nepotřebujete nic víc, než obyčejnou skořici. Skořice je pro pokojové rostliny balzámem. Funguje jako skvělé hnojivo. Díky skořici se růst rostliny rozběhne bleskurychlým tempem. Stačí pouze půdu skořicí posypat a čekat.

 

Napsala Bára Klímová

 

 

 

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip