Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Mečíky: velké, odvážné a znovu v kurzu

Mečíky: velké, odvážné a znovu v kurzu

11.4.2018 - redakce Babinet.cz

Mečíky zažívají návrat ve velkém stylu. Tyto velké, odvážné květiny – navíc s nádherným tvarem – si určitě zaslouží místo na vaší zahradě. Využít je můžete mnoha způsoby!

Mečíky: podívejte se na tu barevnou paletu!

Od čistě bílé po tajemnou fialovou. Od zářivě žluté po ohnivě červenou. Odrůdy mečíků nabízí překvapivě širokou paletu barev, na které najdete určitě i tu svou oblíbenou! Ale ať už si vyberete jakoukoli barvu, štíhlý a okouzlující vzhled mečíků působí na zahradě jako magnet pro oko. Odvážný vzhled poskytují hlavně odrůdy s velkými květy. Jejich silná osobnost se ukáže hned, jakmile se objeví poupata a začnou se ukazovat barevné okvětní lístky.

Pěstování mečíků

Mečíky se řadí mezi cibuloviny kvetoucí v létě. Jejich hlízy by se měly sázet zjara, hned jak pomine nebezpečí mrazíků. A již to samé léto se dočkáte jejich květů. Mečíky vypadají skvěle také v květináčích a truhlících. Dejte si je na terasu nebo na balkón jako barevný doplněk. Není to podivuhodné, že z tak malé hlízy může vyrůst tak impozantní květina? Více inspirace a praktických tipů pro pěstování mečíků najdete na stránkách www.bulb.com.

Mečíky: i na trhání

Díky svému nádhernému tvaru a vizuálními dojmu jsou mečíky oblíbené i jako řezané květiny. Výborně vyniknou ve velkých letních kyticích, kterými můžete doplnit svůj interiér nebo zahradní stůl. Pokud hlíz mečíků zasadíte více, můžete je trhat podle chuti a na vašem letním záhonu to vůbec nebude vidět. Nebo je zasaďte na oddělenou zahrádku na řezané květiny. Tam si můžete mečíky zasadit spolu s dalšími letními cibulovinami různých barev a tvarů, jako jsou například jiřiny (které mají ve skutečnosti hlízy). Užijte si to!

Zajímavá fakta o mečících

 • Mečíky symbolizují sílu, vítězství a pýchu. Fungují také jako hnací síla celé zahrady. Mečíky potřebují jen velmi málo péče – nanejvýš je budete muset trochu zalít, pokud bude půda příliš suchá. Jinak se mečíky postarají samy o sebe.

 • Věděli jste, že existují i jejich kratší odrůdy? Ty jsou díky své velikosti ideální do květináčů nebo do truhlíků.
 • Pokud chcete podtrhnout jejich přirozený vzhled, hoďte hlízy nahodile do záhonu a zasaďte je tam, kam dopadnou.
 • Mečíky jsou k dispozici v odrůdách s malými, středními a velkými květy. Pokud je vaše zahrada návětrná, vyberte si menší odrůdu.
 • Jejich blízce příbuzný habešský mečík (Gladiolus callianthus ‚Murielae‘) je půvab sám. Tato hlíznatá rostlina má krásné bílé květy ve tvaru hvězdy s tajemným, temně fialovým středem. A navíc nádherně voní.
 • Pokud máte moderní, snadno udržovatelnou zahradu s nízko kvetoucími rostlinami nebo podložím z jednoho druhu nízko rostoucích trvalek, můžete přidat několik hlíz mečíků – samozřejmě nějak uspořádaně – mezi ostatní rostliny. Během léta budou mečíky kvést vysoko nad ostatními rostlinami.

Vaše názory

Další z magazínu

 • Blíží se advent! 4 tipy na domácí vánoční vůně

  Vánoce jsou pro mnohé stresujícím časem. Všechen ten shon, stres a bláznění kolem svátků se rok co rok opakuje. Ale nezapomínejte, že jaké si...

 • Provence styl! V čem tkví jeho kouzlo?

  Ocitli jste se už někdy v  domácnosti, penzionu, či restauraci , která dýchala provensálským stylem ? Pokud ano, jistě na takovýto interiér...

 • Nechte Windomatic umýt okna za vás

  Víte, která úklidová činnost patří mezi ty nejméně oblíbené? Umývání oken. Nekonečné drhnutí špíny a leštění šmouh, které stejně nikdy...

 • Pusťte si domů páru

  Co doma používáte nejčastěji? Jakého úklidového pomocníka skoro nedáte z ruky? Žehličku? Mop? Tam, kde je velká rodina a spousta metrů pevných...

Náš tip