Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Cvičíte? S našimi tipy to půjde lépe.

Cvičíte? S našimi tipy to půjde lépe.

28.2.2018 - redakce Babinet.cz

Mezi nejhorší zlozvyky patří nevhodný sed v kanceláři a u stolu. Shrbená (zakulacená) záda tak nejsou schopna poskytovat dobrou ochranu páteři, ruku v ruce jde i dech, který je špatný, a tak při pravidelném způsobu tohoto typu sedu se páteř často poškodí. Nevhodné je rychlé a švihové otáčení v autě z předního sedadla dozadu, kdy hrozí poškození plotýnek, stejně jako každý nevědomý pohyb. Přinášíme pár tipů, které vám mohou zkvalitnit život.

Velkými problémy pro naše tělo je také celkové přetěžování páteře náročným sportovním zápřahem, jednostranné přetěžování páteře při sportu anebo málo pohybu. Svaly podél páteře a svaly uvnitř těla (hluboké stabilizující svaly) jsou trénovány pohybem. Jednoduchá a přirozená chůze je nejúčinnějším tréninkem. Tento pohyb z našich životu více a více mizí, a tak zádům prostě hrozí problémy. Dalším, důležitým problémem je i nadváha, která nejenom páteři nepřispěje k dobrému stavu.

Pokud sedíte častěji u počítače nebo máte sedavé zaměstnání, je velmi vhodné naučit se cviky pro zdravá záda. Cvičit můžete i z pohodlí domova nebo kanceláře. „Nalézt řešení může nová terapie Jóga pro zdravá záda,“ říká lektor Václav Krejčík z Energy Studia a dodává: „Jde-li nám o zdraví, měli bychom každý den čas na sebe nalézt.“ Na www.jogavirtual.cz naleznete kurzy, které můžete cvičit z pohodlí domova. Bude vám na ně stačit pouze 15 - 30 minut, proto je možné cvičit opravdu kdykoliv.

Jógu je však vhodné cvičit pravidelně, a proto ani na cestách nepřestávejte. Pokud jste začátečník nebo si jen na cvičení o samotě netroufnete, zkuste právě online kurz. „K videům máte přístup neustále, i po ukončení kurzu. U každé lekce je poradna, proto se nemusíte bát, že něco nezvládnete,“ radí Vašek Krejčík.

Pokud ale chodíte cvičit do sálů, je správné uvažovat o vlastní podložce. Ty, které si můžete půjčit přímo v sálech, často zapáchají, protože se na nich střídá mnoho lidí. V dobrých jógových centrech však naleznete desinfekční přípravky pro očištění před cvičením. Často jsou na nich viditelné také otisky nohou a rukou. Lepší variantou je nosit si podložku vlastní. A jak si správně vybrat podložku na cvičení? „Doporučuji neorientovat se pouze podle ceny,“ radí lektor a pokračuje: „Levné podložky, které seženete v hypermarketech, často dlouho nevydrží, drolí se a cvičení s takovou podložkou vám nebude dělat radost. Ty dražší jsou naopak velmi odolné a nezanechávají otisky rukou a nohou ani po delším čase, proto jsou vhodné pro ty, kteří cvičí často. Pokud nevíte, jak často chcete cvičit, doporučuji pořídit si podložku na jógu, např. Prana Travel Red Violet z přírodního kaučuku, při jejíž výrobě nebylo použito PVC. Může sloužit místo ručníku na přikrytí podložky ve cvičebním sále, na cvičení doma anebo na dovolené, protože je velice skladná a nezabere místo ani v příručním zavazadle.

Tip:

Cestovní podložka Prana Travel Red Violet

Veselá podložka na cesty vyrobena z přírodního kaučuku, který se ve volné přírodě snadno rozloží. Tloušťka podložky 1,5mm dovoluje složit ji do čtverečku a mít ji tak stále při sobě. Při výrobě nebylo použito PVC.

Cena: 1799,-Kč

www.JogaMarket.cz

10 dílů jógy s lektorem

Cena: 359 Kč/ 10 lekcí

www.jogavirtual.cz

 

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip