Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Didaktickou hračkou zaplácnete dvě mouchy jednou ranou. Víte, které?

Didaktickou hračkou zaplácnete dvě mouchy jednou ranou. Víte, které?

1.2.2018 - redakce Babinet.cz

Máte doma miminko nebo už odrostlejšího kojence, případně batole. Stále přemýšlíte, jaké hračky pro něj budou ty pravé, se kterými se dokáže zabavit a ještě se i něco naučí. Ano, to jsou ony dvě mouchy, po jejichž zaplácnutí všechny maminky tolik touží. Zabavit miminko a zrovna mu umožnit, aby se i něco naučilo. Obojí skvěle zvládnou tzv. didaktické hračky.

Tajemné slovíčko „didaktický“ neboli naučný

Toto slovíčko neznamená nic menšího, než že jde o hračku, která je schopná děti něco naučit a zároveň je i dobře zabavit. Anebo, lépe by asi bylo jmenovat činnosti v opačném pořadí. Dítě se totiž v prvních letech života především baví. A pokud jde o zábavu správnou, něco se díky ní i učí.

Miminka se samozřejmě učí neustále, protože ještě nevědí příliš o tom, jak funguje život tady, na souši. Batolata už toho umějí poměrně dost, a tak je někdy složitější vybrat jim něco, co je dokáže nadále rozvíjet. Tím něčím je právě didaktická hračka

Čím může didaktická hračka dítě obohatit?

Každá z didaktických hraček je zaměřena na jinou oblast dětského poznání a rozvoje schopností i činností. Některé didaktické hračky jsou natolik propracované, že zvládnou učit děti zábavnou formou dokonce i několik věcí najednou.

Jednodušší i složitější didaktické hračky bývají zaměřeny na rozvoj hrubé či jemné motoriky, sebeobsluhy, smyslů, matematických schopností, analytického myšlení. Dále na schopnosti porovnávat nebo třídit, na koordinaci zraku a pohybu ruky, na procvičování naslouchání, soustředění se, pozorování a zejména na objevování.

Když napoprvé hračka nezaujme, nenechte se tím rozladit

Až pořídíte didaktickou hračku, může se stát, že vaše dítě vůbec nezaujme. Ale nenechte si tím zkazit náladu. Sice jste investovali (možná i větší) peníze, ale věřte, že to nebylo nadarmo. Hračku prozatím schovejte a dítěti ji nabídněte třeba za týden.

Někdy je totiž potřeba, aby v mozku dozrály určité spoje, které dítěti umožní využít to, co je mu z okolí nabízeno. Proto děti některé hračky zprvu vůbec nezajímají. Ale třeba za dva měsíce se z nich stanou nepostradatelní společníci.

Jestli se bojíte investovat vyšší částky do značkových didaktických hraček, můžete vyzkoušet nejprve ty levnější. Najdete je například v prodejnách Pepco. A o tom, kdy jsou v akci, vás informuje Pepco leták. Pokud se chcete zaměřit na hračky značkové, zkuste třeba eshop Alza. Má totiž nabídku zaměřenou přímo na naučné hračky.

Mějte na paměti, že každé dítě je jiné

Některé děti vás ke svým hrám nepotřebují. A stačí jim jedna, dvě, tři hračky. Víc nevyžadují, jsou zcela samostatné – alespoň co se zábavy týká. Na druhou stranu je však poměrně těžké toto dítě něco naučit – když nechce. Svou zábavu si vybírá samo a chce si hrát tak, jakou má zrovna náladu.

Jiné děti se však bez pozornosti dospělého, nejlépe maminky, v podstatě neobejdou. To je sice dost časově náročné, ale na druhou stranu mají rodiče takového dítěte hodně prostoru k jeho rozvoji. V reálu je každé dítě někde mezi oběma extrémy.

Když zapojíte fantazii, nemusíte ani moc nakupovat

Některé didaktické pomůcky totiž máte běžně doma. Třeba barvy můžete dobře učit pomocí lentilek – dítě si může slupnout jen tu lentilku, u které dobře identifikovalo barvu (nejdříve hledá barvu, kterou jsme mu zadali, později barvy pojmenovává).

K určování velikosti (nejmenší, větší a největší) stačí třeba tři různě zmuchlané koule z papíru. Jemnou motoriku dítěte vynikajícím způsobem rozvinou například syrové luštěniny. Ale pozor, tohle je hra až pro větší děti, které už nedávají předměty do pusinky.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz