Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Co musíte doložit k žádosti o hypotéku a jaký je postup?

Co musíte doložit k žádosti o hypotéku a jaký je postup?

26.1.2018 - redakce Babinet.cz

Než se rozhodnete hypotečním úvěrem financovat koupi vysněné nemovitosti, získejte všechny klíčové informace o tom, co vás čeká a bez jakých dokumentů se neobejdete. Ušetříte si tím velké množství času a zbytečných komplikací.

Nezbytná administrativa

V době, kdy je zajímavých nemovitostí nedostatek, hraje čas podstatnou roli. Než si dáte do pořádku všechny dokumenty, může realitní kancelář vyhovět někomu jinému. Právě to je ten důvod, proč se na žádost o hypotéku připravit. Část nezbytné administrativy si dokážete připravit bez větších komplikací s předstihem, nejlépe už během hledání nemovitosti ke koupi.

Doložte příjmy

Banka musí mít důkaz o bonitě klienta. Žádost o hypotéku se tak neobejde bez doložení příjmů prostřednictvím mzdového listu, výplatní pásky nebo jiného potvrzení o pravidelných příjmech. U zaměstnanců si banka vystačí s doklady za poslední tři měsíce. Součástí potvrzení musí být informace, zda se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou, nebo určitou. Osoby samostatně výdělečně činné mají situaci o něco složitější. Pokud chtějí splnit podmínky hypotéky, musí doložit daňové přiznání za minulý rok.

Máte nějaké jiné úvěry?

Doložení příjmů je pouze jednou stranou mince. Banka také musí mít přehled o tom, kolik peněz vám měsíčně zůstane, aby se ujistila, že budete mít prostředky na úhradu hypotéky. Splácíte nějaké další půjčky od operativního leasingu po zboží na splátky? Nezapomeňte banku informovat. Klientům s nižšími příjmy se vyplatí před žádostí o hypotéku všechny půjčky doplatit. Banka si vyžádá potvrzení o doplacení, které vám vystaví úvěrová společnost.

Po výběru hypotéky přichází další dokumenty

S připravenými dokumenty jste získání výhodné hypotéky opět o něco blíž. S výběrem konkrétní banky vám pomůže hypoteční kalkulačka. Stačí vyplnit, jak vysokou hypotéku potřebujete. Během krátké chvilky máte na jednom místě k dispozici přehledné srovnání nabídek společností poskytujících hypotéky. V případě zájmu stačí vyplnit nezávaznou žádost. Pro finální schválení hypotéky budete potřebovat další dokumenty vztahující se k vybrané nemovitosti. Zpravidla se jedná o:

  • kupní smlouvu
  • darovací smlouvu
  • výpis z katastru nemovitostí a snímek katastrální mapy
  • znalecký posudek s odhadem tržní ceny

Seznam dokumentů se liší dle typu nemovisti. U nové stavby nesmí chybět geometrický plán a stavební povolení. V případě rekonstrukce si naopak musíte připravit přehled rozpočtu.

Krok za krokem k vysněnému bydlení

Zjednodušte si žádost o hypotéku poctivou přípravou. Získání úvěru díky tomu může být až překvapivě rychlé. Obecně se vyplatí začít u doložení příjmů, pokračovat srovnáním nabídek v hypoteční kalkulačce a vše zakončit kompletací dokumentů, které si hypoteční společnost vyžádá. S výše uvedenými informacemi vás proces žádosti o hypotéku jen tak nezaskočí.

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip