Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak na stavební spoření?

Jak na stavební spoření?

17.1.2018 - redakce Babinet.cz

Stavební spoření je konzervativním způsobem zhodnocení peněz a také šikovnou příležitostí, jak financovat vlastní bydlení. Lze doporučit jako alternativa a doplněk k hypotékám. Objevte výhody stavebka a další klíčové informace, díky kterým můžete začít výhodně spořit.

Nepřipravte se o státní příspěvek

Mezi finančními produkty na českém trhu patří stavební spoření k evergreenům a jeho popularita neklesá. Jedním z hlavních taháků a důvodů pro zřízení je státní příspěvek. Ten tvoří 10 % z vkladu, maximálně se může vyšplhat až na 2 tisíce korun za rok. Z toho vyplývá, že na nejvyšší státní podporu dosáhne každý, kdo na účet stavebního spoření vloží alespoň 20 tisíc korun za rok. Tato částka musí být připsána nejdéle do 31. prosince daného roku. Vklad nesmí zapříčinit překročení cílové částky. V praxi stačí s dostatečnou časovou rezervou před koncem roku zaslat 20 tisíc a příspěvek je váš.

Na co si dát u stavebka pozor?

Princip samotného stavebního spoření je velmi jednoduchý a bude vyhovovat především těm, kteří chtějí bezpečně spořit několik následujících let. Vklady účastníků jsou ze zákona pojištěny do 100 tisíc eur. Při domlouvání parametrů stavebka hrají hlavní roli poplatky za vedení spořícího účtu, cílové částka a podmínky ukončení spoření. Peníze.cz popisují způsoby výpovědi a situace, které mohou nastat.

A co dělat, když peníze potřebujete nejlépe do několika dní? Nejrychleji se k penězům ze stavebního spoření dostanete založením nové smlouvy. Roli hraje také vázací doba. Během této doby nemůžete disponovat finančními prostředky na účtu stavebního spoření, jinak ztratíte nárok na státní podporu. V současné době činí vázací doba u smluv o stavebním spoření 6 let.

Načasování je opravdu důležité

Pokud smlouvu o stavebním spoření ukončíte před koncem vázací doby, přijdete o státní příspěvky za celou dobu spoření a spořitelna vám s největší pravděpodobností naúčtuje poplatek za předčasné vypovězení. Ten se pohybuje v průměru kolem 1 % z cílové částky. Jak vidíte, u stavebního spoření je velmi důležité načasování. Ukončení smlouvy bývá nevýhodné v průběhu vázací doby a před koncem roku, za který ještě můžete dostat státní podporu. Mít trpělivost se vyplatí.

Úvěr ze stavebního spoření nahradí hypotéku

V době, kdy se hypoteční úvěr postupně zdražuje a jeho získání se stává komplikovanější, je možnost zažádat o úvěr ze stavebního spoření zajímavou cestou ke splnění snů o bydlení. Některé instituce vám poměrně vysoký úvěr poskytnou i bez zajištění. Vy tak získáte peníze například na opravy.

Stejně tak máte možnost hypotéku s úvěrem ze stavebního spoření zkombinovat. Banky vám totiž mohou půjčit maximálně 90 % kupní ceny nemovitosti, zbývající část pokryjete úvěrem ze stavebka. Když už víte, jak na něj a jaké výhody přináší, nebude to pro vás složité.

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip