Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Jak na povánoční kila?

Jak na povánoční kila?

5.1.2018 - redakce Babinet.cz

Každý z nás to zná: Vánoce – to je spousta jídla, cukroví a jiných dobrot. Na Nový rok tu pak opět stojíme s předsevzetím, že zhubneme. Jak ale na správné a trvalé hubnutí? To vám prozradíme v dnešním článku.

Vybírejte správné potraviny.

Hlavním pravidlem při hubnutí je správný výběr potravin. Z jídelníčku vyřaďte příliš tučné potraviny (salámy, tučné sýry a tučná masa), sladkosti, sladké nápoje a omezte konzumaci průmyslově zpracovaných pokrmů. Zařaďte do stravy více zeleniny, ovoce, libového masa, nízkotučných mléčných výrobků (sýry do 30% t.v.s. a bílé jogurty do 3% tuku) a celozrnných potravin. Nahraďte vysokou spotřebu nasycených tuků z živočišných potravin rostlinnými oleji, oříšky, semínky a zdravým tukem z ryb.

Jezte pravidelně v menších porcích.

Jídelníček si rozložte do několika menších porcí denně (ideálně 5 porcí), abyste předešli výkyvům hladiny krevního cukru, které vedou k chuti na sladké. Všechna tato kritéria racionálního stravování splňuje program Zdravého stravování. Zdravé stravování je systém krabičkové stravy, která vám denně poskytne 5 zdravých, chutných a nutričně vyvážených jídel. Všechna jídla jsou připravována z kvalitních surovin s ohledem na pestrost.

Přijímejte jen tolik kalorií, kolik potřebujete.

Při hubnutí je ovšem důležitý i správně stanovený příjem energie. Ten by měl být nižší, než je váš výdej energie. Pokud by byla situace opačná (tedy příjem energie by převyšoval jeho výdej), docházelo by naopak k nárůstu hmotnosti a pokud by byla bilance vyrovnaná, hmotnost byste si udržovali. I s vhodným kalorickým příjmem vám ve Zdravém stravování pomohou. V Praze, Brně a Ostravě naleznete nutriční poradnu, kde vám poradí zkušené nutriční terapeutky.

Nezapomínejte na správný pitný režim.

Nejvhodnějším nápojem při redukci hmotnosti je pitná voda. Spoustu lidí si neuvědomuje, že pouhým pitím slazených nápojů a ochucených minerálních vod přijímá zbytečné množství energie navíc. Často pouze po vyřazení nevhodných nápojů dojde k poklesu tělesné hmotnosti. Rovněž omezte konzumaci alkoholu a také džusů a šťáv – místo nich zařaďte do jídelníčku raději čerstvé ovoce, které obsahuje více prospěšné vlákniny.

Pohyb? To je základ.

S hubnutím jde ruku v ruce také pohyb. Volte aktivity, které vás baví, abyste u nich vydrželi. Nemusíte se hned nutit do lednové návštěvy fitness centra, i obyčejná chůze ze začátku postačí. Pravidelný pohyb zvyšuje nejen váš energetický výdej, ale utužuje i vaše zdraví. Při hubnutí je nejlepší kombinovat aerobní složku (chůze, běh, cyklistika) s posilovacími cviky.

 

Vaše názory

Vaše názory

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip