Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  AUDIO: Povídání s Václavem Krejčíkem o jeho knize Žijte jógu

AUDIO: Povídání s Václavem Krejčíkem o jeho knize Žijte jógu

6.12.2017 - redakce Babinet.cz

Kniha „Žijte jógu“ je otevřená pokud jde o přístup, rady, tipy a chápání limitů každého z nás. Žijte jógu nabízí možnosti, jak vnímat jógu nejenom v sále na jógové podložce, ale i v průběhu běžného dne. S přihlédnutím k bohatým informacím a rozmanitým možnostem, které autor nabízí, může být kniha novou učebnicí jógy a vhledu do člověka, který má možnost být sám sebou a obrací se do sebe s vírou a důvěrou, že on sám je součástí dokonalého celku. A tak v knize naleznete doporučení a pohledy na cestu jógy, které respektují vlastní individualitu a neuznávají uniformitu a tradice, jež mohou být překážkou v mírumilovné cestě a respektu. 

Kniha  nepřeberné množství jógových technik a metod, doporučení, pozic a jejich variant pro všechny, kteří jógu mají rádi, anebo pro ty, kteří se s jógou touží seznámit. Výjimečnost celé knihy je propojení s YouTube kanálem Václava Krejčíka, kde jsou základní sestavy a techniky autorem natočené.

5 pravidel vlastní praxe

Praxe je cennější než vědomosti a učení se. To je často používané jógové heslo, které však ne zcela odpovídá požadavkům na jógovou praxi. Ano, nejdůležitější je praxe a opakování všech technik a postupů, protože to nás posunuje dál. Současně je ale podstatná i informovanost o tom, jak lidské tělo funguje, jak pracuje naše mysl a nebo jak vznikají emoce.

Stačí pochopit, že největší dokonalost se skrývá v každém z nás, a tak můžeme realizovat vše, pro co se rozhodneme, a děláme to vždy, jak nejlépe umíme. I když někdy máme sklon k nestabilitě, možná i lenosti, rituál v podobě jógové praxe pomůže získat energii pro práci sám se sebou.

Jak jít za svým cílem? Důrazně, uvolněně a s vytrvalou vírou ve své schopnosti pro chvíle, kdy váháte nebo dochází síly. Krok za krokem vás budu inspirovat - Žít jógu - a věnovat pozornost sobě sama, cítit se dobře a dělat pro sebe to nejlepší, co můžete.

1. Jógovou praxi tvoří souhra směřování pozornosti, dýchání, pohybu lidského těla, použití síly pro cokoliv, co děláte, a následné uvolnění přebytečného napětí, aby energie plynula.

2. Na základě „jamy a nijamy“ (etická a morální doporučení) vstoupíte dovnitř sebe sama, naučíte se vyhodnocovat svůj život a rozvíjet svůj potenciál. Začnete pracovat s myslí, kterou je třeba čistit.

3. Pochopením, kdo v nás žije a co je naším zdrojem i ředitelem, se můžete uvolnit a užívat si prožitek vlastní praxe. Obé vede k seberozvoji a uvědomění si své vnitřní síly.

4. Nechte si čas na to, vše zpracovat, pochopit, a také čas na prožitek, který je v józe nejdůležitější.

5. Buďte sami sebou a nenechte se nikam tlačit. Inspirujte se, ale vše provádějte s rozvahou a respektem k sobě sama. Když respektujete sebe sama a chováte se k sobě dobře, i vaše okolí bude prozářeno a inspirováno.

www.zijtejogu.cz

AUDIO: S Václavem Krejčíkem hovořila Šárka Málková. Knihu pokřtila i herečka Michaela Maurerová.

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip