Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Chytrý telefon, neodkladná záležitost

Chytrý telefon, neodkladná záležitost

6.12.2017 - redakce Babinet.cz

Vlastnit chytrý telefon je už nějakou tu dobu trendem. Nové a nové aplikace nám zjednodušují život. Informace jsou dostupnější více než kdy dřív. Jejich dostupnost nám sice šetří čas, vzápětí jej ovšem ztrácíme sledováním nepodstatných informací na sociálních sítích. Technologickému pokroku se postupně přizpůsobují i jeho největší odpůrci. Jaké je to vychovávat v dnešním prostředí děti? Jaká rozhodnutí týkající se mobilů musí rodiče denně řešit?

„Z našeho nejnovějšího průzkumu vyplývá, že 71 procent náctiletých tráví u mobilu více než 60 minut denně. To je o 21 procent více, než tomu bylo před dvěma lety. Oproti tomu věková hranice, kdy děti dostávají první telefon, se výrazně snížila. Pětileté dítě s mobilním telefonem v ruce už není výjimkou. Rodiče takový nákup nejčastěji vysvětlují možností zavolat si pomoc v případě nutnosti, nebo pravidelnou kontrolou potomků,“ říká Jan Schmiedhammer, ředitel virtuálního operátora SAZKAmobil.

Doma i ve škole

Chytré telefony řeší i učitelé při vyučování. Ve škole děti využívají telefon nejčastěji k surfování na internetu, případně ke komunikaci. Přičemž pro zjišťování informací pro vyučování používá internet v mobilu jen 53 procent dětí, které telefon ve škole mají. Ve školních řádech se objevil zákaz používání mobilů při vyučování, na vybraných základních školách dokonce zakázali telefony i o přestávkách.

„Ministerstvo školství zastává názor, že do školy není možné zakázat nošení obvyklých předmětů, kterým telefony dnes bezpochyby jsou. Rušení výuky nedůvodným používáním mobilního telefonu však může být považováno za porušení povinnosti žáka se řádně vzdělávat. K této situaci proto může každý školní řád stanovit další podrobnosti, například zákaz používání telefonu na území školy,“ upřesňuje Jarmila Balážová, tisková mluvčí MŠMT.

A co na to dospělí?

Pouze 28 procent rodičů dětem zakazuje nosit telefon do školy. Zato se za poslední tři roky výrazně (na 53 procent) navýšil počet rodičů, kteří používají zákaz telefonu jako formu trestu. Pouze minimum rodičů používá aplikace na sledování polohy dětí a velmi málo (jen 13 procent) jich také využívá rodičovského zámku na nevhodné aplikace či stránky.

S vývojem doby se postupně mění i způsob financování účtů náctiletých za telefon. Dříve si děti v pubertě na telefonní účty přispívaly více, třeba z kapesného. Nyní 81 procentům náctiletých platí tyto výdaje zcela rodiče, a to až do konce střední školy.

Ani půjčování mobilů není tabu

Zatímco většina dospělých považuje svůj telefon za absolutně soukromou věc, kterou by nedali z ruky, náctiletí jsou v tomto ohledu sdílnější. „Z průzkumu vychází, že 57 procent náctiletých svůj telefon půjčuje kamarádům. Valná většina z nich jej půjčuje jen na chvíli, ale 4 procenta náctiletých dokonce na delší dobu,“ doplňuje Jan Schmiedhammer.

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip