Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  AUDIO: Sendvičová generace potřebuje cílenou pomoc

AUDIO: Sendvičová generace potřebuje cílenou pomoc

21.11.2017 - redakce Babinet.cz

Prodlužující se délka života, rostoucí výdaje domácností nebo neochota o potížích otevřeně komunikovat - to jsou nejen velká společenská témata, ale i problémy, se kterými se potýká tzv. sendvičová generace. Jde o ženy a muže ve věku od 30 do 55 let, kteří při plnění pracovních povinností věnují čas i svým dětem a současně pečují o rodiče.

„Pro zástupce sendvičové generace je typický nedostatek času, náročná finanční situace a neschopnost o tématu hovořit,“ popisuje problémy, které tuto generaci trápí, Kateřina Krásová, ředitelka útvaru Komunikace a společenská odpovědnost ČSOB.

Audio Rozhovor: Kdo patří do sendvičové generace, odpovídá Kateřina Krásová.

Jak se lidem ve věku od 30 do 55 let žije?

  • Právě sem patří sendvičová generace. Jde o ženy a muže ve věku od 30 do 55 let, kteří při plnění pracovních povinností věnují čas i svým dětem a současně pečují o rodiče. Pro zástupce sendvičové generace je typický nedostatek času, náročná finanční situace a neschopnost o tématu hovořit.
  • Je výrazně méně spokojená, než zbytek populace - 24 % lidí ve věku od 45 – 54 let není spokojeno se svým životem (u mladých lidí ve věku od 18 -24 let je to 11 %, u seniorů 18 %).
  • Má také větší problémy vyjít se svým měsíčním příjmem: 54 % lidí ve věku od 35 – 44 let a 55 % lidí ve věku od 45 – 54 let vychází s příjmem spíše nebo velmi obtížně.

Čeho se obává nejvíce?

  • Zástupci sendvičové generace se chtějí postarat o své rodiče, nejsou si ale jisti, zda to zvládnou. Někteří už teď vědí, že to bude těžké, protože jsou příliš zaneprázdněni prací, starostí s péčí o své vlastní děti, nebo mají sami zdravotní potíže.
  • Ve spojení se stářím převládají u zástupců sendvičové generace spíše negativní emoce. Stáří spojují s bezmocí a s potřebou se na něj připravit. Ti, kteří už měli zkušenost s péčí o své rodiče (zejména ženy), se již na stáří psychicky i finančně připravují - nechtějí být totiž sami svým dětem na obtíž.
  • Senioři a jejich děti spolu málo mluví, respektive, neumí spolu mluvit o svých přáních a problémech. Komunikace zpravidla začne probíhat, až když potíže nastanou, případně už je na jejich řešení pozdě.

Audio Rozhovor: O projektu „neztratit se ve stáří“ hovoří ředitel Domova Sue Ryder Matěj Lejsal.

www.neztratitsevestari.cz

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip