Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  LAJKA odstartuje svůj filmový let již tento čtvrtek

LAJKA odstartuje svůj filmový let již tento čtvrtek

1.11.2017 - redakce Babinet.cz

Loutkové sci-fi LAJKA režiséra Aurela Klimta inspirované skutečným příběhem fenky Lajky přichází do kin 2. listopadu.

Příběh první psí kosmonautky Lajky byl sice inspirací, ale z větší části je děj filmu čistě výplodem mé tvůrčí fantazie,“ říká o filmu autor a režisér v jedné osobě Aurel Klimt (Fimfárum, Franta Nebojsa, Pád, O kouzelném zvonu a další) a dodává: „Příběh LAJKY se opírá o spoustu reálií a zažitých smyšlenek. Mnoho lidí zná Lajku, ale málokdo ví, že slavná Lajka byla ve chvíli startu odsouzena k poslední hodině svého života. Nic jiného než Sputnik v té době vyvinuto nebylo a družice se zpravidla nevrací. Rozhodl jsem se vše smíchat do tohoto bláznivě fantaskního příběhu plného vtipných až absurdních situací, protože jedině tak se dá s lehkostí a nadhledem o něčem takovém vyprávět. LAJKA je pro mne výjimečný projekt a dalším krokem v tvůrčí cestě. LAJKA byla výzva, kterou zdolat zabralo celých deset let, ale myslím, že výsledek za to stojí.

Loutkám propůjčili hlasy přední divadelní a filmový herci. Hlavní hrdinka Lajka promlouvá sametovým hlasem Heleny Dvořákové, v postavě vilného nezmara Quirkrka se doslova vyžívá Petr Čtvrtníček, ruského kosmonauta Jurije Levobočkina pak bohatýrsky uchopil Karel Zima a jeho americký protějšek Neila Knokauta neméně odhodlaně ztvárnil Miroslav Táborský.

Film od 11. listopadu doprovází výstava nazvaná Lajka - Od filmu k divadlu a zpět, kterou ve spolupráci s Aurelem Klimtem připravila Galerie Středočeského kraje (GASK).

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip