Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Co očekávat od kontaktních čoček?

Co očekávat od kontaktních čoček?

18.8.2017 - redakce Babinet.cz

Stále jsou mezi námi jedinci, kteří nevědí o tom, že existují kontaktní čočky, k čemu jsou určené a v čem jsou jejich výhody a úskalí. Navíc v době internetu mnohé z nich nenapadne, že si jejich neodbornou aplikací a „no name“ vyzkoušením, mohou do jisté míry poškodit zrak.

Dnešní kontaktní čočky jsou poměrně bezpečným zdravotnickým prostředkem, který se využívá a doporučuje při korekci refrakčních vad oka – krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatizmus. Dále jej mohou používat osoby, které již vzhledem k vyššímu věku potřebují mít brýle na čtení. Takové kontaktní čočky pak nabízí možnost vidění na všechny vzdálenosti.

Ale chce to mít zodpovědný přístup především k sobě samému a zejména zdraví svých očí. Kontaktní čočky jsou vyráběny a konstruovány tak, aby vyhověly potřebám a nárokům většiny běžné populace. Pak jsou takové, které jsou určeny pro korekci již speciálních případů. „Proto je potřeba se před jejich používáním vždy nejprve poradit s odborníkem, který se problematikou kontaktních čoček zabývá, říká optometrista Mgr. Pavel Beneš. Tím jsou u nás nejčastěji optometristé a oční lékaři (mnohdy spojováni pod společný název kontaktologové). Ti jsou školeni v záležitostech týkajících se materiálů kontaktních čoček, způsobu jejich nošení, rozdílech mezi jednotlivými typy a parametry. Nedílnou součástí je tak první vyšetření očí, kde kontakotlog doporučí a vyzkouší nejvhodnější typ kontaktních čoček. Poté vyhodnotí, zda je nošení čoček pro konkrétního jedince optimální a doporučí způsob nošení. Samozřejmostí jsou pravidelné kontroly předního segmentu oka a vztahu oko-kontaktní čočka.

O kontaktní čočky je také potřeba správně se starat, pečovat o ně a čistit je. Jen tak lze zabránit možným nežádoucím situacím, kdy například dojde k podráždění ze znečištěných čoček. Pro péči o kontaktní čočky používáme různé roztoky, které kontaktní čočky vydezinfikují, vyčistí, zvlhčí a jsou v nich uchovávány. I zde je potřeba dbát na správný postup při čištění čoček a používat doporučený roztok. Jen tak si lze zachovat čočky čisté po celou dobu jejich používání.

Většina z nás pracuje v různých pracovních podmínkách, v klimatizovaných kancelářích, v prašném prostředí, nebo málo větraných prostorách. Může tedy občas docházet k pocitům suchých očí. Pokud máme možnost zvolit si takové kontaktní čočky, které jsou co nejvíce zvlhčené, určitě uděláme pro naše oči to nejlepší. Pro zvýšení komfortu v kontaktních čočkách je možné použít i určité zvlhčující kapky, které je možné kapat též na nasazenou kontaktní čočku, když ji máme na oku.

Právě dnešní digitální doba přináší pro kontaktology nové výzvy. Nabízí se nová konstrukční provedení čoček, aby umožnila ostré vidění při dlouhodobé práci s počítačem, tabletem, smartphonem a dalšími. Při soustředěné práci na blízko většinou méně mrkáme, povrch oka a kontaktní čočky má tendenci osychat. To pak způsobuje řadu nepříjemných pocitů, jako jsou pocity řezání, pálení atd. Výrobci se proto snaží vytvořit takové matriály čoček, které budou zadržovat co nejvíce vody a smáčecích složek, které by zajistily očím co největší pohodlí v čočkách. Pokud není povrch kontaktní čočky dokonale smáčen slzami, dochází ke změnám na prvním optickém rozhraní, což může vést k zamlženému vidění. Dalším faktorem je nastupující únava, která snižuje koncentraci při práci s digitálními zařízeními a zatěžuje náš zrakový systém. Odborníci popisují Syndrom počítačového vidění, kdy sledují zejména u mladé populace pracovní návyky s digitálními zařízeními, vlivy záření, slabé osvětlení okolí, statickou pozici těla, nekorigovanou refrakční vadu daného jedince apod. Uvádí se, že až 75 % denních aktivit souvisí s používáním počítače.

Jestliže používáme nevhodné kontaktní čočky a systémy péče, zakoupené bůh ví, kde a bez předchozí konzultace a vyšetření, můžeme způsobit svým očím vážné potíže a zrak si trvale poškodit. K takovým projevům patří například rohovkové vředy a opakující se záněty v očích.

Pokud se ale s kontaktními čočkami dodržují „pravidla hry“, nabídnou svému nositeli výhody, jakými jsou kromě korekce vlastní refrakční vady oka, také estetika, neomezené zorné pole a volnost při různých aktivitách. Jsou alternativou k brýlím, a proto tak můžeme měnit náš každodenní „look“. Lze je používat při sportování, vyhledávanými jsou v období dovolených a prázdnin. Uvažujete-li o pořízení kontaktních čoček, neváhejte se zeptat svého kontaktologa a požádejte ho o konzultaci a možnost vyzkoušení si kontaktních čoček.

Odpovídá: Mgr. Pavel Beneš, Ph.D., Katedra optometrie a ortoptiky LF MU, Brno

Pracuji na počítači a často mne pálí oči. Nosím kontaktní čočky, které jsou pro mou práci lepší než brýle. Znamená to, že se jich musím vzdát?

Jako nositelka kontaktních čoček si už nemusíte dělat starosti, jak vydržet u počítače celý den. Pokud si sundáváte kontaktní čočky dřív, než byste chtěla nebo pokud nejsou vaše čočky pohodlné během dne, pak vyzkoušejte kontaktní čočky Ultra. Červené oči bývají častým příznakem u lidí, kteří dlouhodobě pracují s počítači a digitálními zařízeními. Proto se výrobci kontaktních čoček snaží vyvinout takové materiály, které budou tyto příznaky snižovat. Kvalitní optika kontaktních čoček je mimo jiné díky asférickým plochám, tyto snižují pocity zamlženého vidění či problémy se zaostřením. Technologie MoistureSeal brání osychání kontaktních čoček způsobené méně častým mrkáním a to tak, že zajišťuje až 4x více smáčedla než jiné dostupné kontaktní čočky. Ultra zajišťují zvlhčení po dobu 16 hodin a uživatelům digitálních zařízení tak nabízí ostré vidění i na konci dne. Díky jejich nové konstrukci jsou v očích pohodlnější a klienty velmi vyhledávanými.

 

Vaše názory

Další z magazínu

 • Trápí vás bulka v prsu?

  Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným nádorem v ženské populaci. Včasné odhalení této nemoci dává naštěstí postiženým ženám velkou šanci na...

 • Sucho v ústech. Banalita, nebo vážný problém? Nepodceňujte to!

  Rozumný člověk většinou s banalitami k lékaři nechodí.Někdy je však těžké i pro lékaře rozeznat, jestli zdánlivě bezvýznamný příznak není ...

 • Když tělo vysílá varovné signály

  Poslouchat své tělo znamená žít s ním v souladu. Naučit se ale mluvě svého těla porozumět nemusí být vždycky jednoduché, zvlášť pokud jste...

 • Jak překonat strach?

  Naplňovat si naše sny a přání je základní motivace k životu. Přejeme si většinou zdánlivě obyčejné věci. Mít rodinu, aby nám sloužilo zdraví a...

Náš tip