Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Češi při pořizování bydlení zapomínají na vybavení. Z čeho financovat ledničku a postel?

Češi při pořizování bydlení zapomínají na vybavení. Z čeho financovat ledničku a postel?

22.6.2017 - redakce Babinet.cz

Na financování vybavení domácnosti se často zapomíná. Lidé si sjednají hypotéku na nemovitost a výši úvěru navýší sotva o potřebnou rekonstrukci, na vybavení pak nezbývají žádné peníze. Jak vybrat půjčku na nábytek a elektronické spotřebiče?

Vybavení domácnosti lze financovat nejrůznějšími způsoby. Zapotřebí ale je myslet dopředu, a to nejen na novou sedací soupravu, ledničku, pračku, obývací stěnu, šatní skříň nebo postel. Po vyčerpání všech peněz z hypotéky byste totiž půjčku na vybavení bytu už dostat nemuseli.

Tři úvěry, které vám pomohou zařídit domácnost

Specifickou půjčku na vybavení domácnosti úvěrové společnosti nenabízí. Přesto jsou úvěry, které jsou na koupi nábytku a elektrospotřebičů vhodnější než jiné. Jaké to jsou?

-          Hypoteční úvěr

Jestli už při sjednávání hypotéky víte, že si budete kupovat kromě nemovitosti i nové vybavení, pak částku do výše sjednávané půjčky zahrňte. Pokud ale tak učiníte, nezapomeňte, že budete potřebovat více jak 10 % z hodnoty nemovitosti mít naspořeno.

Co se výhodnosti týká, pak je hypoteční úvěr na bydlení tím nejvýhodnějším, a to díky stále zajímavým úrokovým sazbám, které se v současné době pohybují lehce nad 2 %.

-          Úvěr ze stavebního spoření

U Čechů asi nejoblíbenější půjčkou na pořízení vybavení bytu je úvěr ze stavebního spoření. Řádný úvěr lze sjednat po naspoření zhruba 40 % z cílové částky, zároveň je ale nutné spořit minimálně dva roky. Úroková sazba se u úvěru ze stavebka pohybuje kolem 3 až 6 %.

Kromě splnění podmínek je zapotřebí být i úvěruschopný, a tak bez dostatečné bonity banka žadateli úvěr neschválí. Podle výše půjčené sumy lze úvěr sjednat i bez zajištění.

-          Neúčelová půjčka

Nevýhodou hypotéky a úvěru ze stavebního spoření je jejich účelovost. K čerpání peněz budete muset dokládat účty, které potvrdí, že jste penězi opravdu financovali vybavení. Uchovávat všechny faktury a účtenky není pro každého, proto pokud se nechcete zabývat doklady nebo chcete úvěrem financovat i něco jiného, pak vsaďte na neúčelovou spotřebitelskou půjčku.

Nevýhodou je, že za neúčelovost zaplatíte vyšší úrokovou sazbou. Vhod proto přijde kalkulačka půjček, která vám napoví, zda se vám některý z neúčelových úvěrů vyplatí.

Vybavení bytu můžete vyřešit také splátkovým prodejem

Nejlepším řešením, jak pořídit do domácnosti nový nábytek a elektrospotřebiče, jsou stále vlastní úspory. Proto pokud se vám nechce sjednávat půjčka na vybavení bytu, zvažte, zda si na nové vybavení nenašetřit postupem času.

Bohužel pro mnohé by ale takové naspoření bylo otázkou mnoha let. Splácet hypotéku, tvořit finanční rezervu a k tomu ještě spořit na vybavení není lehké. Vsadit tak můžete i na splátkový prodej, který lze v mnoha obchodech sjednat bez akontace. Na splátkový prodej si můžete pořídit sedací soupravu, nábytek do ložnice i kuchyň se všemi spotřebiči.

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip